česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nejen zboží, nýbrž i služby

Nejen vývozem zboží, avšak také službami se chtějí české firmy prosadit na indickém trhu. Dokladem toho je sektor leteckých služeb, v němž se začínají více profilovat české firmy a rozšiřovat tak dnes již výraznou českou přítomnost v sektoru finančních služeb.

Aero1


Příkladem je největší česká letecká společnost Travel Service, která partnerstvím s leteckou společností SpiceJet reagovala na prudký rozvoj civilního letectví v Indii a dlouhodobým pronájmem tří letadel typu Boeing 737-800 a doprovodným personálem čítajícím na osm desítek pilotů, stewardů, mechaniků a dalších osob potřebných pro provozování těchto letadel na vnitrostátních i mezinárodních linkách, vytváří hodnotu pro své vlastníky, posílila kapacitu indického nízkonákladového dopravce a také přispívá k posílení značky České republiky v Indii.

Spolupráce s indickou společnosti byla započata v roce 2015. Na jeho počátku pobývaly v Indii posádky Travel Service a o několik měsíců později je vystřídaly posádky ČSA s vlastním letadlem Airbus A319. Nyní je to však poprvé, co jsou na území Indie operována tři středně traťová letadla v rámci tzv. ACMI pronájmu  (Aircraft, Crew, Maintenance, Insurance). A ani tento počet nemusí být konečný.

Oblast civilního letectví patří k velmi perspektivním oblastem česko-indické spolupráce, a to zejména s ohledem na novou strategii rozvoje sektoru v Indii, na jejíž realizaci v části regionální konektivity se chtějí společně podílet české firmy s jejich indickými partnery. Ve hře je i možnost obnovení přímého leteckého spojení mezi oběma zeměmi, které si v letošním roce připomene čtvrtstoletí od jeho ukončení.