česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ©EURAXESS
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanectví podpořilo finále vědecko-populární soutěžě EURAXESS Science Slam

Velké finále vědecko-populární soutěže EURAXESS Science Slam, zaštítil 12. prosince 2020 svou účastí velvyslanec Milan Hovorka, přičemž Česká republika se v letošním roce účastnila celé soutěže již od prvního kola jako partnerská země. Do finále, které se uskutečnilo ve virtuální podobě, postoupili 4 nadějní, mladí vědci z Indie, kteří se představili porotě, ve které zasedal i obchodní rada našeho velvyslanectví, zabývající se vědeckou diplomacií, Milan Dostál. Během dvouhodinového programu, jehož posláním byla podpora spolupráce a mobility mezi mladými vědci z Indie a Evropské unie, se finalisté prezentovali také publiku z široké veřejnosti. Vítězem letošního ročníku však nebyl jen jeden účastník, ale rovnou dva! Tak kvalitní bylo letošní obsazení. Z rukou velvyslance Milana Hovorky obdrželi první cenu, zpáteční letenku do Evropy a návštěvu evropského vědeckého pracoviště dle jejich výběru. Výhercům, Samuye Silori a Rohanu Sarkarovi upřímně blahopřejeme!
 

„Science Slam“ je vědecká soutěž, kde mladí vědci z Indie soutěží prostřednictvím prezentací o své práci před publikem z řad veřejnosti a porotou, ve které v roce 2020 nechyběl ani zástupce Velvyslanectví ČR v Dillí. „Science Slam“ je způsob, jak široké veřejnosti ukázat poutavou a fascinující stránku výzkumu, podpořit jeho úlohu a vnímání mezi veřejností a zároveň stimulovat spolupráci mezi EU a Indií. Organizuje jej pobočka portálu mobility výzkumníků EURAXESS v Indii za podpory Delegace Evropské unie v Indii a partnerské země, v tomto případě tedy České republiky prostřednictvím ZÚ Dillí.

 

Soutěž je určená pro vědce a výzkumníky všech úrovní, kteří dosáhnou minimálně magisterského vzdělání. Účastnit se mohou zájemci všech národností za předpokladu, že svůj výzkum dělají v Indii. Soutěž je dvoukolová, kdy v prvním kole mohou zasílat příspěvky ve formě videosouborů, které má být zábavné, poučné a přitom přístupné. Následně jsou pak vyselektováni 4 finalisté, kteří se představují porotě. Na podporu publicity této soutěže spolupracoval ZÚ Dillí již od srpna s cílem maximalizovat dosah mezi potenciálními účastníky.

 

z  webináře

 

Během dvouhodinového programu finále, jehož posláním byla podpora spolupráce a mobility mezi mladými vědci z Indie a Evropské unie, se finalisté v sobotu 12. prosince prezentovali také publiku z široké veřejnosti. I díky vzrůstající kvalitě (jedná se již o osmý ročník) se vítězem “Science Slamu“ však nestal jen jeden účastník, ale rovnou dva, přičemž první cenu během slavnostního vyhlášení obdrželi „z rukou“ velvyslance Milana Hovorky. Tou byla zpáteční letenka do Evropy a návštěva evropského vědeckého pracoviště dle výběru výherců, Samuya Silori a Rohan Sarkar.

 

Velvyslanectví České republiky v Dillí tak pokračuje ve snaze pomáhat nejen českému průmyslu, ale i propagovat český výzkum v zahraničí a prezentovat se jako sebevědomá, atraktivní a technologicky orientovaná země s potenciálem pro zahraniční výzkum.

 

Milan Dostál, ekonomický diplomat, Velvyslanectví České republiky v Dillí