česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Wikimedia Commons
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Veřejný sektor v Indii zadává zakázky stále častěji elektronicky

Výdaje indických veřejných institucí jsou odhadovány na 20 % HDP, a proto přirozeně zákazníci na straně veřejného sektoru patří k významnému cílovému segmentu z pohledu zahraničních exportérů, včetně českých firem. Při zadávání veřejných zakázek se přitom stále více prosazuje trend využívání elektronických platforem, včetně elektronických reverzních aukcí, poskytování tendrové dokumentace a informování o tendrech přes internetové portály. V neposlední řadě se stává stále oblíbenější Vládní elektronická burza zakázek (GeM; Government e-Marketplace).

GeM se stala od svého spuštění v roce 2016 vlajkovou lodí ve využívání elektronických nástrojů k efektivnějšímu zadávání veřejných zakázek. V nedávno skončeném finanční roce 2018-2019 (duben – březen) bylo realizováno 170 000 obchodních transakcí v hodnotě 3,3 mld. USD. Uplynulý finanční rok tak byl zakončen čtyřnásobným nárůstem objemu transakcí a zároveň se počet prodejců zdvojnásobil. Zvedl se také počet kategorií a produktů nabízených více než 200 000 prodejců pro 34 000 zaregistrovaných vládních organizací. Portál umožnil prosadit se i menším dodavatelům, přičemž podle statistik je 42 procent transakcí realizováno malými a středními firmami.

S pomocí informačních technologií platforma zvyšuje transparentnost, efektivitu a zrychluje nákupy vládních institucí. Nabízí elektronické aukce, reverzní aukce a agreguje poptávku s tím, že usnadňuje vládním uživatelům získat co největší hodnotu za co nejnižší cenu. Poslední verze portálu označovaná jako GeM 3.0 nabízí účinné vyhledávání zboží a služeb, porovnání cen v reálném čase, využívání vzorových nabídek a poptávek, agregaci poptávek a také umožňuje hodnocení dodavatelů. Mezi nejprodávanější výrobky patří výpočetní technika, kopírky, automobily, nábytek a dále služby, jako je doprava, zabezpečení budov, úklid prostor. Celkem 24 svazových států a federálních teritorií Indie podepsalo memorandum o porozumění s GeM. Pro usnadnění plateb se do projektu zapojilo také 12 indických bank. Podle odhadu pomohl portál ušetřit státním institucím 15 až 25 procent nákladů.

Platforma eliminovala několika úrovňové a opakované ověřování a rozhodování na straně veřejného sektoru s tím, že se dramaticky snížil čas dodávek. Dodavatelům systém nabízí nové možnosti při odstraňování zprostředkovatelů a garantuje jim rychlejší platby za dodané zboží a služby. Odhaduje se, že průměrná doba dodání se zkrátila z původních 30-60 dnů na 10-15 dnů. Elektronická burza veřejných zakázek má ambiciózní cíl zprostředkovávat v budoucnu transakce v celkovém objemu 4-5 % HDP Indie.

Webový odkaz na GeM: https://gem.gov.in/

Pro české exportéry je vedle toho důležitý i následující webový odkaz na centrální vládní portál veřejných zakázek, který zároveň slouží jako rozcestník pro další platformy a pro portály významných veřejných zadavatelů tendrů včetně jednotlivých svazových států Indie: https://eprocure.gov.in/cppp/

 

Milan Touš, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Dillí