česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví České republiky v Dillí
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čeští výrobci důlní techniky pronikají na perspektivní indický trh

V energetickém mixu Indie hraje uhlí nezastupitelnou a stále dominantní roli. Indie v celosvětovém žebříčku zaujímá třetí místo, pokud jde o roční těžbu uhlí a v příštích letech chce státní společnost Coal India těžbu ještě významným způsobem zvyšovat. Čeští výrobci, vesměs členové uskupení Česká dobývací technika (ČDT), již na indickém trhu úspěšně působí. Indické odborné veřejnosti naposledy představili moderní technologie, po nichž je v důlním odvětví v Indii rostoucí poptávka na Mezinárodním veletrhu těžební techniky IMME 2018  v Kolkatě ve dnech 31. října až 3. listopadu.

Velké obchodní příležitosti jako odběratel důlních technologií nabízí především státní společnost Coal India, která je největší společností těžící uhlí na světě. Ve finančním roce 2016-2017 vytěžila 543,3 mil. tun uhlí a na celkové těžbě v Indii se podílí 84 %. V posledních pěti letech dokázal zvýšit svůj roční výkon o více než 100 mil. tun a do budoucna má v plánu těžbu ještě významně zvyšovat.

K tomu bude mimo jiné potřebovat moderní technologie, jejichž nasazení je v Indii stále teprve na začátku. Jde například o moderní závěsnou přepravu, zmiňovanou v souvislosti s firmou Ferrit, která zrychlí pohyb horníků a důlního zařízení. Zvyšují se i nároky na bezpečnost, což je příležitost pro výrobce monitorovacích a komunikačních zařízení, které mohou společnosti jako je ZAM – SERVIS, v Indii nabídnout. Zájem je v Indii i o monitorování kvality uhlí, o čemž svědčí nedávné tendry. Tuto obchodní příležitost dokázal využít Enelex a usiluje o další dodávky do Indie. V hlubinné těžbě uhlí se konečně v Indii začíná prosazovat i technologie „dlouhé porubní stěny“, kterou dokáží české firmy také nabídnout.

Velvyslanec České republiky v Indii Milan Hovorka v této souvislosti uvedl: „Tepelné elektrárny zůstanou vzhledem k velkým uhelným zásobám v Indii do budoucna primárním zdrojem elektrické energie. Indická energetika je dnes z 57 % závislá na uhlí a indická vláda očekává, že tento podíl se do roku 2040 udrží v rozpětí 48 – 54 %. Obchodní příležitosti pro české dodavatele tak budou v Indii rozhodně významné a české firmy by se na ně měly rozhodně zaměřit. Uvědomme si, že se na indický trh strategicky zaměřují i dodavatelé ze zemí, jako je Německo nebo Austrálie, které se letošního veletrhu IMME  účastnily rozsáhlými výstavními pavilony se statutem partnerských zemí“.

Čeští výrobci těžební techniky se na oborových veletrzích v Kolkatě představují prakticky bez výjimky každoročně. V letošním roce organizovala společnou účast českých firem agentura CzechTrade v rámci programu NOVUMM. V prostorách českého výstavního pavilonu se představilo uskupení Česká dobývací technika a vedle ní zde byly zastoupeny společnosti: Enelex, INCO Engineering, M & Bc Fiamoli a ZAM – SERVIS. Samostatný výstavní stánek měl dodavatel závěsných dopravních systémů do hlubinných dolů Ferrit. Zmiňované české společnosti do Indie již dodaly důlní technologie nebo je v nejbližší době dodají. Současně usilují na dosavadní úspěchy co nejdříve navázat dalšími projekty.

 

Milan Touš, ekonomický diplomat, Velvyslanectví České republiky v Dillí