česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Konference o posilování vztahů mezi Evropou a Indií

Kdy: 05.04.2019, Kde: PHD House, Dillí

Při příležitosti 15. výročí vstupu České republiky do Evropské unie představilo Velvyslanectví České republiky v Dillí prostřednictvím výstavního stánku možnosti spolupráce v oblasti hospodářství, cestovního ruchu a vzdělávání na konferenci pořádané  Obchodní a průmyslovou komorou PHD (Progress Harmony Development) pod názvem „Posilování indicko-evropských hospodářských vztahů: příležitosti a cesta vpřed“, která se uskutečnila v sídle komory v indickém Dillí v pátek 5. dubna 2019.

Vzhledem k tomu, že EU je jedním z největších investorů v Indii (v roce 2016 zde investovala 73 miliard eur), se konference pořádaná obchodní komorou PHD (PHD Chamber of Commerce and Industry)  zaměřila především na vzájemné hospodářské vztahy a na další možnosti posílení těchto vztahů. 

 

Konference

 

Konference cílila zejména na region střední a východní Evropy a Česká republika byla jednou ze zemí, které se této události zúčastnily. Konferenci slavnostně zahájili představitelé komory PHD, dále vrchní ředitelka divize střední Evropy indického ministerstva zahraničí (Ministry of External Affairs, Government of India) Dr. Anju Kumar a velvyslanec EU v Indii (EU in India) Tomasz Kozlowski. Celý den byly diskutovány možnosti, výzvy i pozitivní příklady spolupráce Evropy s Indií, a to nejen v oblasti ekonomické, ale také v oblasti cestovního ruchu a školství. 

 

Stánek ČR

 

Cílem konference bylo poskytnout všem zúčastněným stranám, včetně zástupců průmyslu, státní správy a vědeckých pracovníků, podněty k diskuzi o významném potenciálu dvoustranné hospodářské spolupráce mezi Indií a EU, stejně jako upozornit na úspěchy a praktické aspekty podnikání v EU a v Indií v různorodých odvětvích.

 

Diskuze na konferenci

 

Obchod se zbožím mezi EU a Indií se v posledních deseti letech téměř zdvojnásobil. Objem obchodu se službami vzrostl z 23 miliard eur v roce 2010 na 29 miliard eur v roce 2016. Nejatraktivnější je sektor IT a možnosti outsourcingu pro členské země EU, jakou je i Česká republika.

 

Informační stánek ČR

 

Konference otevřela příležitosti pro partnerství v důležitých oblastech jako je logistika, maloobchod, zdravotní péče, automobilový průmysl, potravinářství, cestovní ruch atd. Zároveň zde byly vyzdviženy některé společné iniciativy EU a Indie na podporu partnerských vztahů.

 

 

Leták