česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Embassy of the Czech Republic in New Delhi
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

90. výročí JAWY se slavilo i v Dillí

Ve středu 23. 10. 2019 se v Dillí uskutečnily oslavy připomínající 90 let od zahájení výroby motocyklů JAWA v tehdejším Československu. Připomenutí významného výročí české a československé průmyslové historie přímo podpořil svou účastí pan velvyslanec Milan Hovorka, který zahájil a absolvoval spanilou jízdu historických i nových motocyklů JAWA centrem Dillí. Současně Velvyslanectví České republiky v Dillí uspořádalo ve spolupráci s indickým výrobcem motocyklů JAWA firmou Classic Legends společenskou akci, během níž byl slavnostně představen v prostorách velvyslanectví model JAWA z limitované série věnované 90. výročí.

Více než 60 majitelů motocyklu JAWA přijelo v brzkých ranních hodinách předvést své historické i moderní stroje na velvyslanectví. Fanoušci a příznivci této ikonické značky měli možnost vidět jak historické modely typu JAWA 250 typ 353 „Kývačka“, tak modely nové, zejména „indický“ stroj JAWA 42 či téměř věrnou kopii „Kývačky“ – nazvanou jednoduše JAWA, pro niž se kvůli objemu motoru postupně vžívá označení „JAWA 300“.

Oslavy zahájil velvyslanec Milan Hovorka a Anupam Thareja, jeden z majitelů společnosti Classic Legends, která v Indii v rámci licenční spolupráce vyrábí a prodává motocykly JAWA. Po vřelém přivítání se kolona motocyklů s nadšenci v sedlech, v čele s českým velvyslancem vydala na spanilou jízdu centrem Dillí. Trasa symbolicky vzdala hold některým architektonickým symbolům hlavního města Indie, které byly postaveny ve stejném roce, kdy byl vyroben první stroj pod značkou JAWA v tehdejším Československu.

Oslavy 90. výročí zahájení výroby motocyklů JAWA vyvrcholily večerní společenskou akcí v areálu Velvyslanectví ČR v Dillí. Součástí večera byla výstava motocyklů, kde bylo kromě tzv. Kývaček možno zhlédnout i jejich předchůdce, motocykl JAWA „Pérák“.

Pan velvyslanec Milan Hovorka, zástupce společnosti Jihostroj Hynek Walner a představitelé Classic Legends Anupam Thareja a Ashish Joshi společně odhalili motocykl JAWA 300 z limitované edice vyrobené u příležitosti 90. výročí zahájení výroby. Tato speciální edice čítá 90 kusů, majitel prvního stroje byl vylosován v průběhu večera. Zájemci o motocykly z limitované edice měli i nadále během indických svátků příležitost si jedinečné stroje objednat a na konci října bylo vylosováno dalších 89 šťastných majitelů.

Galerie


90th Anniversary of Jawa