česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: www.zentiva.cz
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zentiva odvážně vstupuje na indický trh v roli investora

Důkaz o tom, že i v době ovlivněné rozšířením pandemie koronaviru existuje silný apetit využívat obchodní a investiční příležitost v Indii, přináší nejnovější akvizice českého farmaceutického gigantu Zentiva.  Ta rozšířením svých aktivit o závod v Anklešváru, zanechává velmi významnou stopu na tomto jihoasijském subkontinentu. Akvizice v hodnotě 800 mil. Kč představuje významný krok v našich investičních vztazích a příklad vstupu do sektoru, který v Indii patří mezi nejperspektivnější. Kromě výrobního závodu v Anklešváru plánuje Zentiva ještě zřízení administrativního zázemí v komerční metropoli Mumbai.
 

Farmaceutický průmysl v Indii

Indie náleží mezi nejvýznamnější země s výrobou generik a aktivních farmaceutických látek (API). V dnešním hospodářsky propojeném světě lze bez nadsázky tvrdit, že se Indie profiluje jako „lékárna světa“, jelikož objemem výroby patří na třetí místo na světě a její podíl stále roste. Vědomi jsou si toho všichni významní hráči světa, mezi které se nedávno připojila i česká Zentiva, čímž se zařadila mezi 3000 farmaceutických firem na trhu se sítí více jak 10 500 výrobních míst a růstem sektoru 9,3 % v roce 2019.

 

Zentiva při chuti

Jedná se o další krok v celosvětové expanzi, která navazuje na předchozí akvizice ve Spojeném království a v Rumunsku. Tato poslední akvizice v Indii probíhá paralelně s aktuálními investicemi ve výši mnoha milionů eur do vlajkových výrobních závodů Zentivy v Praze a Bukurešti.

 „Akvizicí závodu v Anklešváru jsme se vydali na vzrušující novou cestu Zentivy India. Je pro nás opravdovým potěšením sloužit pacientům, kteří jsou naší každodenní inspirací. V plánu máme hodně aktivit k dosažení tohoto záměru.“ dodal ředitel výrobního závodu v Aneklešváru Ashwani Sood. „Jsme zavázáni pracovat denně s tímto závazkem, pocitem sounáležitosti, hrdostí a odpovědností k vlastnictví v každé roli, kterou hrajeme, abychom dosáhli našich cílů. Jsme nadšeni, že můžeme přispět k úspěchu Zentivy.“

 

Anklešvár

Toto stotisícové město leží na jihu Gudžárátu, jednoho z nejvyspělejších svazových států Indie, s dobrou konektivitou do metropolí Mumbai, Pune či Ahmedábádu. Anklešvár je známý jako průmyslové centrum, a tak i akvizice podniku využila již existující farmaceutické infrastruktury, když byl podnik odkoupen od firmy Sanofi. Tento závod, založený v roce 1987, vyrábí meziprodukty a farmaceutické přípravky a disponuje střediskem pro chemický a biotechnologický vývoj. S roční produkcí přesahující 6 miliard tablet patří anklešvárský závod mezi významné výrobce v této oblasti.

 

Velvyslanectví České republiky v Dillí je s vedením indické pobočky Zentivy i její mateřské společnosti v Praze v kontaktu a 18. 8. 2020 uspořádalo videokonferenční hovor.  Velvyslanectví informovalo Zentivu o aktuálním stavu bilaterálních vztahů, vývoji indické ekonomiky, možnostech podpory české vlády i podpoře při zahájení činnosti a spuštění výroby a společně se dohodly na další spolupráci.

 

Milan Dostál, ekonomický diplomat, Velvyslanectví České republiky v Dillí