česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace k podmínkám cestování občanů ČR na Srí Lanku

Podmínky vstupu do země ověřit u velvyslanectví Srí Lanky, které může poskytnout závazné informace nebo na webových stránkách http://www.eta.gov.lk/slvisa/.
 

Doklady

Cestovní pas ČR, jehož doba platnosti přesahuje alespoň o 6 měsíců od vstupu na Srí Lanku. Od cestujících přijíždějících na Srí Lanku z endemických oblastí žluté zimnice (zpravidla z Afriky) se vyžaduje mezinárodní očkovací průkaz s potvrzeným očkováním proti této chorobě.

Víza

Srí Lanka od 1. ledna 2012 zpoplatňuje krátkodobý pobyt cizinců (do 30 dnů). Každý zájemce o pobyt na ostrově se musí před příjezdem na Srí Lanku elektronicky registrovat na www.eta.gov.lk (ETA = Electronic Travel Authorization) a zaplatit kartou 35 USD (platí jak pro turistická, tak business visa). Platba prostřednictvím ETA je možná i po příletu na letišti za poplatek 40 USD.

Každý návštěvník se musí prokázat pasem (s platností minimálně 180 dnů v den příjezdu), předložit zpáteční letenku i doložit dostatečné finanční prostředky na dobu pobytu. V systému ETA vyplní požadované osobní údaje, číslo pasu, jeho platnost a předpokládané datum příjezdu a odjezdu. Na jím zadané kontaktní údaje pak dorazí vyrozumění o přijaté platbě a souhlas se vstupem na území Srí Lanky, který platí 3 měsíce. Registrace je možná individuálně, v případě skupinových zájezdů registraci provede turistická kancelář.

V případě cesty za jiným než turistickým účelem je nutno žádat o vízum na velvyslanectví Srí Lanky v zahraničí. Nejbližší se nachází ve Vídni: Embassy and Permanent Mission of Sri Lanka - Weyringergasse 33, 4th floor, Vienna 1040, tel: +43-1-5037988, fax: +43-1-5037993, http://www.srilankaembassy.at/, email: slmission@srilankaembassy.at.

Prodloužení víza provádí po předchozí registraci u Aliens Bureau, Ground Floor, New Secretariat Building, Colombo srílanský imigrační úřad Depatment of Immigration and Emmigration, Galle Buck Road, Colombo, Tel: 00-941-429851. K prodloužení víza je zpravidla potřeba prokázat účty útraty 30 USD na den.

Důležité upozornění! V případě plánované cesty ze Srí Lanky do Indie je třeba mít indické vízum udělené indickým velvyslanectvím v Praze (v případě cesty Indie - Srí Lanka - Indie je nutné vízum pro dva či více vstupů). Držitelé cestovních pasů ČR mohou v případě potřeby získat turistické vízum pro vstup do Indie na pobočce IVS v Colombu. (http://www.ivsvisalanka.com/en/type-of-visa/tourist-visa/)

Režim vstupu

V současné době je možné přijet na Srí Lanku pouze letecky. Při příletu je třeba vyplnit Immigration Landing Card.

Do oblastí, jejichž hranice se pohybují spolu s vývojem bojové linie, je turistům zakázán vstup. V souvislosti s uklidněním situace v severní části ostrova došlo k otevření této oblasti, nicméně vstup monitoruje policie a armáda.

Přihlašovací povinnost

Při pobytu nad 30 dní je z důvodu žádosti o prodloužení víza požadována registrace u Aliens Bureau, Ground Floor, New Secretariat Building, Colombo.

Omezení dovozu a vývozu valut

Při dovozu či vývozu cizí měny přesahující ekvivalent 5.000 USD je nutné tuto skutečnost nahlásit při celním odbavení ("Exchange Control, Form D").

Omezení dovozu a vývozu předmětů

Bez cla může každá osoba dovézt na Srí Lanku věci osobní potřeby, včetně 200 cigaret nebo 50 doutníků nebo 375 gramů tabáku, dále 2 láhve vína, 1,5 litru lihovin, osobní parfémy a 250 ml toaletní vody. Povoluje se dovézt dárek či suvenýr v maximální hodnotě 1000 srílanských rupií.


Všichni cestující jsou povinni deklarovat při vstupu drahé kovy, zbraně, drogy, narkotika a veškeré zboží obchodní povahy. Cizinec může být požádán o vyplnění zavazadlového prohlášení Baggage Declaration Form.

 
Na Srí Lanku se nesmí dovážet narkotika a drogy, indická a pákistánská měna a pornografická či erotická literatura.


Ze Srí Lanky se nesmí vyvážet zlato, platina, stříbro, starožitnosti, drahokamy a polodrahokamy (ani v zakoupených špercích), slonovina, narkotika, zbraně ani munice, zvířata ani rostliny.


Ze Srí Lanky je povoleno vyvézt max. 250 srílanských rupií, 3 kg čaje a zboží zakoupené pro osobní potřebu. 


Při odletu ze země se platí letištní poplatek ve výši 500 srílanských rupií, pokud není zahrnut již předem v letence. Při dovozu či vývozu cizí měny přesahující ekvivalent 5.000 USD je nutné tuto skutečnost nahlásit při celním odbavení ("Exchange Control, Form D").

Kontakty

Z důvodu uzavření Honorárního konzulátu ČR na Srí Lance je jediným kontaktním místem Velvyslanectví ČR v Dillí, Indie.

Záchranná služba: 110

Národní bezpečnostní linka: 118

Policie: 119

Vládní pomoc: 1919

Specifika země

Bezpečnost

Bezpečnostní situace se po ukončení 27 letého konfliktu výrazně zlepšila. Ve střední a jižní oblasti Srí Lanky je bezpečnostní situace stabilizovaná, standardnímu turismu přátelská a nebyly zaznamenány žádné incidenty s účastí cizinců.

Dnes lze navštívit již všechny části ostrova, v severní a východní oblasti ostrova, které byly dříve kontrolované hnutím „Tamilských tygrů“ (LTTE) je třeba počítat s větší přítomností bezpečnostních složek a horší infrastrukturou. Je třeba sledovat aktuální politické dění a vývoj

Hygienické a zdravotní podmínky

Lékařská péče je ve větších městech a turistických letoviscích na vcelku dobré úrovni. Doporučuje se nechat očkovat proti tyfu, tetanu, dětské obrně, meningitidě a japonské encefalitidě, hepatitidě typu A, vzteklině, neštovicím. Je třeba počítat s případnými žaludečními problémy po příjezdu na Srí Lanku a přechodu na místní stravu. Plná aklimatizace vyžaduje cca dva týdny. Je třeba ve větší míře doplňovat tekutiny tak, aby organismus nebyl dehydrován.

Při pobytu na Srí Lance je třeba v každém případě zachovávat základní hygienická pravidla pro pobyt v tropických zemích, včetně příslušného očkování, popř. užívání antimalarik, a zvýšenou opatrnost při konzumaci potravin a nápojů. V případě zdravotních potíží je nutné počítat s tím, že běžně dostupná zdravotní péče není na úrovni srovnatelnou se státy EU. Je vhodné požádat o doporučení zdravotnického zařízení v hotelech vyšší kategorie.

Strava

Na Srí Lance se jí zejména rýže a mořské produkty, často silně kořeněné. Vegetariánství není rozšířeno tak, jako například v Indii. K dostání je velký výběr nápojů typu Sprite, Fanta, Cola. Bezpečné jsou pouze nápoje v uzavřených lahvích (vždy je třeba zkontrolovat uzávěr). Nedoporučuje se nechat si přidat do nápoje led, neboť nikdy není jisté, z jaké vody byl vyroben. Alkohol je poměrně snadno k dostání.

Doprava & Telekomunikace

Na Srí Lance je vcelku rozvinutá síť autobusových a železničních tras. Cenově přijatelná je i taxislužba. Při odletu z Colomba je potřeba uhradit 500 LKR letištní poplatek. Pošty jsou otevřeny od pondělí do pátku od 10 do 17 hodin. Mezinárodní telefonní hovory lze uskutečnit z tzv. International Direct Dialling Centres nebo z hotelů.

Peníze a ceny

Cenová úroveň je zhruba na úrovni ČR. Za některé služby a zejména vstupy do historických objektů jsou cizincům účtovány mnohonásobně vyšší částky.