česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko rozvíjí spolupráci s Bangladéšem

Kdy: 20.06.2018 - 22.06.2018, Kde: Dháka

Ve dnech 20. až 22. června 2018 vykonal velvyslanec ČR v Bangladéši se sídlem v Dillí Milan Hovorka další návštěvu Bangladéše. Jejím cílem bylo posoudit současný stav bilaterálních vztahů a projednávaných smluv a podpořit vzájemnou hospodářskou spolupráci.

B8


Velvyslanec Milan Hovorka se v průběhu návštěvy Bangladéše setkal se státním ministrem zahraničních věcí Bangladéše Shahriarem Alamem, s nímž si vyměnil názory na celou řadu aspektů vzájemné spolupráce obou zemí.

Jednání se soustředila na aktuální stav projednávání bilaterálních smluvních dokumentů (dohoda o hospodářské spolupráci, dohoda o zabránění dvojího zdanění, memorandum o porozumění o spolupráci v oblasti obrany), možnosti rozšíření vzájemné hospodářské spolupráce, humanitární a rozvojovou pomoc České republiky Bangladéši a spolupráci obou zemí na mezinárodních fórech. 

V souvislosti s tzv. uprchlickou krizí velvyslanec ocenil přístup bangladéšského státu  při poskytnutí útočiště pro celkem až jeden milion Rohingů.

 

B7

 

S bangladéšským ministrem energetiky a přírodních zdrojů Nasrulem Hamidem velvyslanec jednal o perspektivách rozvoje bangladéšské energetiky a o možnostech zapojení českých firem do budování nových energetických zdrojů.

S náměstkem ministra obchodu Shubhashishem Bosem projednal možnosti zvýšení vzájemné obchodní výměny. Oba představitelé se ujistili, že obě země jsou připraveny podepsat resortní dohodu o podpoře obchodu a ekonomické spolupráci. Shodli se, že nyní bude hledána vhodná příležitost k podpisu dohody a jejímu včasnému provádění.

 

B3

 

S výkonnou náměstkyní ministra financí Kamrunnahar Ahmedovou a s guvernérem centrální banky Bangladéše Fazle Kabirem jednal velvyslanec o možnostech spolupráce v oblasti finančních služeb. S náměstkyní také posoudil aktuální stav jednání o nové dohodě o zabránění dvojího zdanění.

B1

 

Velvyslanec Milan Hovorka absolvoval rovněž jednání s náměstkem bangladéšského ministra obrany Akherem Hussain Bhuiyaem. Předmětem jednání byl zejména stav projednávání memoranda o porozumění o obranné spolupráci a vytváření předpokladů pro vzájemně výhodnou spolupráce ve vojenské oblasti. S velitelem letectva bangladéšských ozbrojených sil si vyměnil názory na možnosti zintenzivnění kontaktů v této oblasti. 
 

B2

 

Velvyslanec Milan Hovorka se neformálně setkal také s s Aminulem Islamem, výkonným předsedou Bangladéšského investičního rozvojového úřadu (Bangladesh Investment Development Authority), s nímž byly projednány některé konkrétní projekty českých firem.

 

B6


Při každé návštěvě Bangladéše velvyslanec Milan Hovorka neopomene navštívit chudinský slum Čalantika ve Dháce, kde se setkává s dětmi a jejich pedagogy a zajímá se o vývoj projektu, na který Česká republika v minulosti několikrát přispěla. I tentokrát přivezl dětem drobné dárky, které jim udělaly velkou radost. Velvyslanec při této příležitosti velmi ocenil práci organizace ADRA.

 

B4