česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Francie zastoupí ČR v Bangladéši u schengenských víz

Kdy: 01.04.2016

Česká republika uzavřela dodatek k ujednání s Francií o zastupování při udělování schengenských víz, na jehož základě s účinností od 1. dubna 2016 začne velvyslanectví Francie v hlavním městě Bangladéše Dháce přijímat a vyřizovat žádosti o schengenská víza od občanů Bangladéše cestujících do České republiky.

Jedná se o významný krok, který občanům Bangladéše, jejichž hlavním cílem cesty je Česká republika, výrazným způsobem ulehčí podání žádosti o krátkodobé vízum. To nepochybně povede ke zvýšení počtu občanů Bangladéše cestujících do ČR a pravděpodobně i ke zvýšení vzájemného obchodního obratu mezi oběma zeměmi, který v posledních letech činil kolem 300 milionů USD ročně.

Československo mělo své velvyslanectví v Bangladéši do roku 1992, po rozpadu federace a vzniku samostatné České republiky začalo diplomaticky a konzulárně pokrývat území Bangladéšské lidové republiky velvyslanectví České republiky v Indii. Od té doby až dosud tak musel každý občan Bangladéše, který chtěl cestovat do České republiky, nejprve v Bangladéši žádat a obdržet indické vízum, poté přicestovat do Dillí, zde podat žádost o krátkodobé vízum, pobýt v Indii po dobu jednoho týdne než byla vyřízena, nebo se navrátit do Bangladéše a po vyřízení žádosti do Dillí cestovat znovu. Tato situace, kdy občané Bangladéše nemohli získat vízum do České republiky přímo v Bangladéši, trvala 24 let. Nové opatření usnadňující a urychlující získání víza do České republiky uvítají jistě i české firmy zvoucí své bangladéšské partnery k jednání do České republiky.

Velvyslanectví České republiky v Dillí bude nadále přijímat od občanů Bangladéše žádosti o všechny druhy víz. Povinnost dostavit se do Dillí k podání žádosti platí od 1. dubna 2016 ale již jen v případě, že občané Bangladéše cestují do ČR s úmyslem pobývat v České republice více než 90 dní.

Vzhledem k tomu, že naprostá většina žadatelů o vízum cestuje do České republiky na období nepřesahující 3 měsíce, je evidentní, že umožnění podat žádost o krátkodobé vízum na velvyslanectví Francie ve Dháce patří k významným mezníkům ve vzájemných česko-bangladéšských vztazích.

Zjednodušení podání žádosti o schengenské vízum občanům Bangladéše přichází v návaznosti na krok bangladéšské vlády, která nedávno umožnila občanům České republiky získat vízum při příjezdu do země, a to jak při příletu na letišti tak i na pozemním hraničním přechodu do Bangladéše.

Informace o podmínkách podání žádosti o schengenské vízum na velvyslanectví Francie v Bangladéši jsou k dispozici na jeho webové stránce www.ambafrance-bd.org.