česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva velvyslance M. Staška v Bhútánu

V rámci ukončení mise se ve dnech 7. – 11.7.2015 uskutečnila návštěva vv M. Staška  v Bhútánu. Velvyslanec byl během návštěvy přijat Jeho královskou výsostí králem  Jigmem Khesarem Namgyelem Wangchuckem, Její královskou výsostí královnou matkou Ashi Sangay Choden Wangchuck, předsedou vlády Lyonchhen Tsheringem Tobgayem, předsedou parlamentu Lyonpo Jigme Zangpem a řadou rezortních ministrů. Velvyslanec M.Stašek byl během návštěvy doprovázen delegací Letu Kunovice, která dne 8.7. 2015 přivezla do Bhútánu letadlo L 410, které bylo představeno bhútánské vládě dne 10.7. 2015 a dne 11.7.2015 byl proveden testovací let.

Po přijetí členy královské rodiny následovala přijetí velvyslance M. Staška ministrem vnitra a kultury Lyonpo Damcho Dorjim, ministrem ekonomiky Lyonpo Norbu Wangchukem, ministryní práce a sociálních věcí Lyonpo Dorji Choden, ministrem informací, komunikací a civilního letectví Lyonpo D.N. Dhungyelem, prvním náměstkem ministra zahraničních věcí Tsheringem Dorjim, ředitelem diplomatického protokolu Kunzang N. Tsheringem, vrchním ředitelem sekce MZV BT pro Evropu Kingou Singyem a ředitelkou královské textilní akademie Rinzin Dorji. Velvyslanec M.Stašek využil jednotlivá přijetí k rekapitulaci vzájemné relace a k připomenutí bilaterální agendy, na které je oboustranně vhodné do budoucna i nadále pracovat.

Na všech úrovních přijetí byla z BT strany  oceněna skutečnost, že se od navázání diplomatických styků (2.12.2011) podařilo vzájemné vztahy výrazně nastartovat. Od předání pověřovacích listin velvyslance M. Staška v roce 2012 se uskutečnila na obou stranách řada významných návštěv  - od obchodních delegací a návštěv resortních náměstků ministrů až po návštěvu ministra zahraničních věcí ČR J. Kohouta v roce 2013 a návštěvu J.k.V. královny matky Ashi Sangay Choden Wangchuck v ČR v dubnu 2015. Mezi oběma stranami došlo k uzavření MoU o spolupráci v oblasti životního prostředí. K podpisu je připraveno MoU mezi Bhútánskou obchodní komorou a Svazem průmyslu a dopravy ČR. Poměrně intenzivní jsou vztahy v kulturní a školské oblasti. Po uskutečnění výstavy „České hrady“ a Českého filmového festivalu v roce 2014 se v roce 2015 uskutečnila výstava „Bhútán-Země blízko nebe“ v prostorách Náprstkova muzea. Výstava se těší velkému zájmu návštěvníků, což vedlo k dohodě mezi NM ČR a RTA o prodloužení výstavy do září 2015. V listopadu 2015 se na pozvání J.k.V. královny matky Ashi Sangay Choden Wangchuck uskuteční v prostorách Royal Textile Academy  prezentace českého skla s živou ukázkou výroby uměleckého skla. Akce by se měla stát součástí oslav šedesátých narozenin čtvrtého krále (otce současného krále). Bhútán má dále zájem získat v roce 2016 výstavu Českého granátu. V oblasti školství v roce 2015 zahájí studium v ČR dvě bhútánské studentky.

Ze strany J.k.V. krále  Jigme Khesara Namgyela Wangchucka i premiéra Lyonchhe Tshering Tobgaye zaznělo poděkování vv za veškeré iniciativy směřující k posílení vzájemných vztahů. Množství aktivit, které se podařilo mezi oběma zeměmi zrealizovat za poslední tři roky považují jak král, tak předseda vlády za zcela výjimečný počin. Premiér přislíbil, že bude veškeré aktivity započaté velvyslancem M.Staškem dále rozvíjet a ze strany vlády podporovat. Rozvoj, kterého vzájemné vztahy za poslední tři roky zaznamenaly, je malým zázrakem. ČR se během posledního období zařadila mezi nejbližší spojence BT a je bezesporu nejaktivnější ze všech nových zemí, se kterými BT navázal v poslední době diplomatické styky.

Ve dnech 10.-11.7.2015 se uskutečnila prezentace letounu L 410 pro bhútánskou vládu, soukromou společnost Tashi Air a státní aerolinie Druk Air. Dne 11.7.2015 se navíc uskutečnil i testovací let, s jehož výsledkem byla BT strana velice spokojena. Návštěva týmu Let Kunovice a fyzická prezentace letounu výrazně posunula naděje na možný odprodej tohoto letounu i do Bhútánu.  Zájem o koupi letadla má nejen státní společnost Druk Air, ale i dvě soukromé bhútánské společnosti Tashi Air a Singye, které mají licenci na provoz letadel na vnitrostátních linkách. 

Galerie


Návštěva vv v Bhátánu červenec 2015