česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava "Bhútán - země blízko nebe"

Kdy: 13.03.2015 - 01.11.2015, Kde: Praha, Náprstkovo muzeum

Zveme vás na výstavu "Bhútán - země blízko nebe". Vůbec poprvé v České republice mají její návštěvníci možnost obdivovat jedinečné historické i současné doklady bhútánské kultury ze sbírek Královské textilní akademie v hlavním městě Thimphu. Hornaté království na výstavě přiblížují nejen krásné šperky a obdivuhodné výrobky tkalcovského řemesla, ale také fotografie.
 

Dne 16. dubna 2015 výstavu v Náprstkově muzeu v Praze navštívila královna matka Bhútánského království Ashi Sangay Choden Wangchuck. Doprovázel ji i  ministr kultury ČR Daniel Herman, předseda Zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Karel Schwarzenberg, generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš a další významní hosté.

Výstava návštěvníky obeznamuje s jednou z nejvýraznějších dominant Bhútánu, kterou je tradiční tkalcovské řemeslo. Textil v Bhútánu odjakživa symbolizoval bohatství rodiny a společenské postavení. Důležitost textilií podtrhuje i fakt, že darování oděvu hraje významnou roli ve složité bhútánské etiketě. Přímo ve výstavě mohli návštěvníci od 13. do 20. března 2015 pozorovat bhútánskou tkadlenu Kumbu Lhamo při práci.


Kromě nádherných přírodních scenérií je pro Bhútán charakteristická také tradiční textilní výroba, která představuje pro mnohé obyvatele velmi důležitou součást jejich kulturního dědictví.

Bhútánské textilie vynikají nádhernými vzory, které vznikají složitou technikou. Tkaní bylo vždy doménou žen, včetně těch z aristokratických rodin, a v této tradici pokračují členky královské rodiny i v současnosti.

Její výsost Ashi Sangay Choden Wangchuck, královna-matka, je dokonce patronkou Královské textilní akademie, která jedinečné předměty pro výstavu zapůjčila.

Než se vzácné předměty, jejichž pojistná hodnota se pohybuje v řádu miliónů korun, dostaly do Náprstkova muzea, urazily dlouhou cestu. Jejich doprava znamenala logisticky náročnou akci a začala na letišti v bhútánském Thimphu, které patří mezi nejnebezpečnější a pro piloty nejnáročnější letiště světa. Z bhútánského hlavního města byly převezeny místními aerolinkami Drukair, ve kterých působí také čeští piloti, do indického Dillí, odkud je za asistence české ambasády v Dillí přepravil vládní speciál na kbelské letiště v Praze.

K vidění však je také část bhútánských předmětů z rozsáhlé sbírky Náprstkova muzea. Výstavní prostor navíc oživují fotografie Zdeňka a Michala Thomových.


Také nádvoří Náprstkova muzea se nese v bhútánské atmosféře a návštěvníci zde mohou obdivovat model bhútánské buddhistické stavby čhörtenu s modlicími mlýnky a výstavu velkoformátových fotografií, které poskytl partner výstavy cestovní kancelář Livingstone.