česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec vystoupil na Air Cargo Global Summitu

Kdy: 20.11.2015, Kde: Dillí

Velvyslanec České republiky v Indii Milan Hovorka vystoupil v průběhu úvodního panelu globálního summitu o leteckém kargu s názvem „Směrem k novým horizontům“, který se uskutečnil v Dillí dne 20. listopadu 2015.

 

Ve vystoupení, předneseném v přítomnosti indického ministra civilního letectví Ashoka Gajapathiho Raje, velvyslanec nejdříve vyzdvihnul prosperující partnerství mezi Českou republikou a Indie v celé řadě oblastí, včetně obchodu, investic, cestovního ruchu, vzdělání a kulturních výměn.

V části věnované leteckému sektoru velvyslanec poukázal na jeho rostoucí roli v ekonomice České republiky. Sektor, včetně leteckých společností, letišť, řízení letového provozu a pozemních služeb, se podílí necelým jedním procentem na tvorbě HDP a vytvoří více než 30 tisíc vysoce produktivních pracovních míst.
AC

AC

Více než 12 miliónů pasažérů a 85 tun nákladu bylo v roce 20104 přepravováno na, z, resp. mezi 91 letišti, z nichž se 24 pyšní statutem mezinárodního letiště.

V komentáři o významu leteckého karga velvyslanec zmínil, že pomáhá českým vývozcům otevírat vzdálené trhy, zvyšovat konkurenceschopnost a reagovat na požadavky klientů, pokud jde o včasnost dodávek.


Velvyslanec Hovorka se podělil rovněž o své názory, pokud jde o to, jak by kompetence, dovednosti a znalosti českých firem mohly pomoci indické vládě přeměnit její vize a plány, jež jsou obsaženy v návrhu nové strategii civilního letectví 2015, do reality. Připomněl v této souvislosti, že Česká republika je jednou z mála zemí, jež si zachovaly schopnost konstruovat a vyrábět malá letadla schopná operovat na nezpevněných terénech, jejichž dodávky do Indie by mohly perfektně sloužit záměru zapsat i menší města na leteckou mapu a přiblížit elektronický obchod vzdáleným oblastem.

Zmínil také, že české firmy by mohly přispět k řešení pociťovaného problému nedostatku dostatečné infrastruktury v Indii tím, že by vytvořily partnerství s lokálními podniky při budování malých letišť, včetně mobilních letišť, a při jejich vybavení moderní navigačními a kontrolními systémy a dalšími špičkovými technologiemi jako je osvětlení letišť apod.

Air Cargo Summit

Rozvoj jednotného odbavovacího místa je další oblastí, kterou velvyslanec zmínil. Česká republika v této oblasti vyniká vysokou efektivitou a efektivnosti celního odbavení a je perfektně připravena se podělit o své zkušenosti s indickými partnery. V neposlední řadě velvyslanec Hovorka připomněl, že česko-indické partnerství nemůže těžit z přístupu k výhodám plynoucím z konektivity, neboť mezi oběma zeměmi neexistuje žádné přímé letecké spojení. A protože nedošlo k žádnému posunu od jeho zrušení v roce 1991, jednou z jeho priorit bude přispět k vytvoření prostředí, které bude pro příslušné operátory natolik zajímavé, že jej obnoví při nejbližší příležitosti.