česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čeští dodavatelé energetických zařízení zaujali v Indii

Kdy: 12.10.2015 - 16.10.2015, Kde: Dillí, Mumbai

Během týdenní podnikatelské mise jednali se svými protějšky o rozšíření vzájemné spolupráce v klasické energetice, jaderné energetice a také obnovitelných zdrojích. Díky velvyslanectví České republiky v Dillí, které misi připravilo jako projekt ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí, měli zástupci českých firem možnost představit své záměry i ministru energetiky indické vlády a dalším vysokým oficiálním představitelům.
 

Mise se zúčastnily společnosti ČKD Blansko, Doosan Škoda Engineering, MSA, Sigma, Škoda Praha a Vítkovice Machinery Group. V jejím průběhu se jejich představitelé setkali s vrcholovým managementem řady významných energetických firem a dodavatelů energetických zařízení. Na pořadu byly otázky spojené se širší účastí českých firem na rehabilitaci stávajících energetických zdrojů a také na výstavbě nových energetických kapacit.

Mise, která během svého pobytu v Indii navštívila Dillí a Mumbai, zastřešil velvyslanec ČR Milan Hovorka, jenž ji doprovodil v celém průběhu. Jejími politickými vrcholy se stala přijetí u indického ministra energetiky, uhlí, nových a obnovitelných zdrojů Indie Piyushe Goyaly a guvernéra státu Maháráštra Chennamaneniho Vidyasagara Raoa. Tato přijetí potvrdila mimořádný zájem o větší zapojení českých podniků do rozvoje indického energetického sektoru a na budování nových partnerských vztahů na podnikatelské úrovni.

Česká republika a její kompetence v energetice jsou v Indii velmi dobře přijímány. Teď je ten správný moment toho využít. Indie má ambiciózní plány pokud jde o obnovu stávajících, tak i výstavbu nových energetických zařízení. Má-li země růst deklarovaným osmi až desetiprocentním růstem musí k tomu mít dostatečnou energetickou kapacitu zohledňující nejvyšší environmentální nároky. Té se zatím nedostává. A to je příležitost pro nová česko-indická energetická partnerství. Velvyslanectví ČR v Dillí bude intenzivně pracovat na podporu jejich vytváření.

Pro podrobnější informace se obraťte na vedoucího obchodně-ekonomického úseku velvyslanectví Milana Touše, e-mail: milan_tous@mzv.cz.