česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oslava Dne ozbrojených sil České republiky v Indii

Kdy: 25.05.2017, Kde: Dillí

Velvyslanectví České republiky v Dillí společně s úřadem přidělence obrany zorganizovalo ve čtvrtek 25. května 2017 slavnostní připomenutí Dne ozbrojených sil České republiky.  Pozváni byli oficiální představitele ozbrojených sil vice než 70 států působících na zastupitelských úřadech jejich zemí v Dillí a další významní hosté. Oficiální část večera byla zahájena minutou ticha k uctění památky obětí nedávného teroristického útoku v Manchesteru.  
 

dos5

 

Velvyslanec České republiky v Indii Milan Hovorka při úvodním projevu uvedl, že letos je to již 99 let od chvíle, kdy 30. června 1918 přísahalo ve francouzském Darney před zástupci Československé národní rady a francouzským presidentem Raymondem Poincaré na šest tisíc příslušníků Československé brigády věrnost budoucí republice.

V přímé souvislosti s tímto aktem uveřejnila francouzská vláda nótu, v níž uznala Československou národní radu jako nejvyšší orgán spravující všechny zájmy národa a jako první základ příští československé vlády. Následně i Velká Británie a Spojené státy americké uznaly československé legie jako součást dohodových vojsk a Československou národní radu jako počátek vlády budoucího samostatného československého státu.

dos1


Z celkového počtu více než jednoho sta tisíce legionářů, bojujících na frontách první světové války v Rusku, ve Francii a v Itálii za vytvoření suverénního Československa, se jich do vlasti nikdy nevrátilo pět a půl tisíce.

Československá armada byla od samého počátku budována na tradicích československých legií. K jejich demokratickému a masarykovskému duchu se hlásili příslušníci domácího a zahraničního odboje v době druhé světové války; jejich odkaz oslovoval a mobilizoval bojovníky proti komunistickému režimu. České ozbrojené síly mohou být hrdy na své legionářské tradice, které jsou hodny úcty a následování. Jsou to hodnoty, které dokázaly přetrvat, aby se po roce 1989 opět staly zdrojem inspirace při budování nové, moderní armády československého a později českého státu.

dos6


Současná Armáda České republiky, s vysokým kreditem důvěry, kterou získala jak doma, tak v zahraničních misích, je důslednou ochránkyní odkazu zakladatelů našich ozbrojených sil i naší státnosti. Česká republika je řádným členem Severoatlantické aliance a důsledným zastáncem pevné transatlantické vazby. O naši bezpečnost je dobře postaráno a máme spolehlivé spojence.

dos2

Ve svém vystoupení velvyslanec České republiky v Indii Milan Hovorka zdůraznil historickou demokratickou tradici Armády České republiky a její přínos pro mezinárodní mírové úsilí a bezpečnost. „Armáda České republiky je silou našeho národa. Jsme vděčni všem, kdo slouží jako její příslušníci, za úsilí pro bezpečnější svět, demokracii a budování prosperity.“