česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oslava 100. výročí založení československé armády

Kdy: 23.05.2018, Kde: Dillí

Úřad přidělence obrany při Velvyslanectví ČR v Dillí v čele s brigádním generálem Milanem Schulcem, za účasti generálmajora Jaromíra Šebesty, který byl dosud velitelem vzdušných sil Armády České republiky, uspořádal dne 23. května 2018 recepci ke Dni ozbrojených sil České republiky, který je každoročně slaven na počest založení československé armády, k němuž došlo před 100 lety 30. června 1918 ve Francii.  

Oslava Dne ozbrojených sil ČR v Dillí 2018


Současná Armáda České republiky, s vysokým kreditem důvěry, kterou získala jak doma, tak v zahraničních misích, je důslednou ochránkyní odkazu zakladatelů našich ozbrojených sil i naší státnosti. Česká republika je řádným členem Severoatlantické aliance a důsledným zastáncem pevné transatlantické vazby. O naši bezpečnost je dobře postaráno a máme spolehlivé spojence.

Během recepce to jménem velvyslance České republiky v Indii Milana Hovorky připomněl jeho zástupce Roman Masařík. Zároveň zdůraznil historickou demokratickou tradici Armády České republiky a její přínos pro mezinárodní mírové úsilí a bezpečnost. „Armáda České republiky je silou našeho národa. Jsme vděčni všem, kdo slouží jako její příslušníci, za úsilí pro bezpečnější svět, demokracii a budování prosperity.“ 

Před sto lety dne 30. června 1918 přísahalo ve francouzském městečku Darney, ležícím v departementu Vosques, před zástupci Československé národní rady a francouzským presidentem Raymondem Poincaré na šest tisíc příslušníků československé brigády věrnost budoucí republice. V přímé souvislosti s tímto aktem uveřejnila francouzská vláda nótu, v níž uznala Československou národní radu jako nejvyšší orgán spravující všechny zájmy národa a jako první základ příští československé vlády. Následně i Velká Británie a Spojené státy americké uznaly československé legie jako součást dohodových vojsk a Československou národní radu jako počátek vlády budoucího samostatného československého státu. Z celkového počtu více než jednoho sta tisíce legionářů, bojujících na frontách první světové války v Rusku, ve Francii a v Itálii za vytvoření suverénního Československa, se jich do vlasti nikdy nevrátilo pět a půl tisíce.

Armáda první republiky byla od samého počátku budována na tradicích československých legií. K jejich demokratickému a masarykovskému duchu se hlásili příslušníci domácího a zahraničního odboje v době druhé světové války; jejich odkaz oslovoval a mobilizoval bojovníky proti komunistickému režimu. 

Naše ozbrojené síly mohou být hrdy na své legionářské tradice, které jsou hodny úcty a následování. Jsou to hodnoty, které dokázaly přetrvat, aby se po roce 1989 opět staly zdrojem inspirace při budování nové, moderní armády československého a později českého státu.

galerie


Czech Army Day Reception New Delhi 2018