česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vízová facilitace při cestách do Indie

Kdy: 01.04.2017

S účinností od 1. dubna 2017 rozšířila Indie pro občany České republiky a některých dalších států možnost cestovat do Indie na elektronické vízum nejen za účelem turistiky, jako tomu bylo dosud, ale také za účelem obchodu a za účelem zdravotním. 

Tato vízová liberalizace ze strany Indie by měla přispět k nárůstu počtu českých občanů cestujících do Indie a tím pádem i k většímu nárůstu podnikatelských kontaktů mezi Českou republikou a Indií. 

Čeští podnikatelé, kteří dosud platili za obchodní vízum téměř pět tisíc korun a museli žádost o vízum i svůj pas doručit na indickou ambasádu v Praze, nyní mohou žádost vyplnit i uhradit přes internet, a to za nižší poplatek cca 1300,- Kč. Tento krok tak  znamená nejen snížení nákladů spojených s cestou do Indie, ale také urychlení procesu získání indického víza.  

Také turisté cestující do Indie, kteří již nyní mohli využívat výhod elektronického turistického víza eTV, dostali další výhodu spočívající v tom, že mohou za stejnou cenu získat indické vízum se dvěma vstupy, což jim umožní například navštívit během jedné cesty do Asie také další stát a pak se do Indie opět vrátit. Novinku vítají zejména mnozí čeští cestovatelé do Nepálu nebo Bhútánu.

Motivační může být nové elektronické vízum i pro české studenty, kteří mohli dosud cestovat na indické elektronické turistické vízum maximálně po dobu 30 dní. Nyní je tato doba prodloužena na 60 dní, což jim dává možnost pobýt v Indii mnohem delší dobu. 

Nové indické elektronické vízum by také mohlo povzbudit zájem občanů ČR o zaoceánské plavby, neboť indické elektronické vízum lze nově využít i v případě, že do Indie dorazí lodí, a to do přístavů v Kochi (býv. Cochin), Goa nebo Mangalore na březích Indického oceánu, přičemž indická vláda již oznámila, že se chystá počet těchto přístavů v blízké budoucnosti rozšířit i o Mumbai (býv. Bombaj) a Chennai (býv. Madrás). 

Rozšířen byl také počet letišť, na která lze s elektronickým indickým příslibem přicestovat, a to ze stávajících 16 mezinárodních letišť na 24. Tím jsou prakticky pokryta všechna významná letiště, na která lze do Indie doletět ze zahraničí.

Více informací o elektronických vízech najdete zde: http://www.mzv.cz/newdelhi/cz/ko/indie/etv.html