česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CC
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Officiální návštěva ministra zahraničních věcí Indie S. Jaishankara v ČR

Kdy: 04.06.2022 - 06.06.2022

Ministr zahraničních věcí Indické republiky Dr. Subrahmanyam Jaishankar navštívil Českou republiku ve dnech 4. až 6. června 2022. 

Delegation of Minister S. Jaishankar in front of the Czech Foreign Ministry

V indické delegaci vedené panem ministrem S. Jaishankarem byla také vrchní ředitelka Divize střední Evropy indického Ministerstva zahraničních věcí Neeta Bhushan, velvyslanec Indie v České republice Hemant Kotalwar a další vzácní hosté. 

Meeting of Minister S. Jaishankar with Czech Members of the European Parliament

Ministr Jaishankar začal svou návštěvu v České republice setkáním s českými europoslanci Janem Zahradilem, Tomášem Zdechovským, Mikulášem Peksou a Veronikou Vrecionovou. Diskutoval s nimi o vztazích Indie s Evropskou unií a s Českou republikou, o Indo-pacifickém regionu, potravinové bezpečnosti, energetické bezpečnosti a o spolupráce v oblasti digitálních technologií a konektivity. 

Meeting of Minister S. Jaishankar with the Czech Members of the European Parliament

Hlavní jednání se uskutečnilo v Černínském paláci na Ministerstvu zahraničních věcí ČR. Ministři se ale nemohli setkat osobně, protože pan ministr Jan Lipavský byl krátce před setkáním pozitině testován na covid-19, takže se musel uchýlit do izolace. Proto jejich jednání probíhalo on-line. Indický ministr zahraničních věcí S. Jaishankar byl proto před vchodem Černínského paláce přivítán náměstkem ministra zahraničních věcí Martinem Tlapou, zvláštním zmocněncem pro Indo-pacifik velvyslancem Liborem Sečkou a ředitelkou Odboru zemí Asie a Pacifiku Ministerstva zahraničních věcí Eliškou Žigovou, která dne 10. června 2022 odcestovala do Indie jako nově jmenovaná velvyslankyně České republiky v Indické republice. 

Minister S. Jaishankar welcomed in front of the Czech Foreign Ministry

Vzhledem k předsednictví ČR v Radě Evropské unie od 1. července 2022, diskutovali oba ministři J. Lipavský a S. Jaishankar o vztazích mezi Evropskou unií a Indií. Také se detailně zabývali současnými bilaterálními vztahy mezi ČR a Indií, včetně obchodu, obrany, vědy a technologií a mezilidských kontaktů. S potěšením konstatovali, že vzájemný obchod mezi oběma zeměmi přesáhl v roce 2021 hodnotu 2 milardy amerických dolarů. Ministři si také vyměnili názory na konflikt na Ukrajině a na situaci v Indo-Pacifiku. 

Meeting of Minister S. Jaishankar with Czech Foreign Minister J. Lipavsky

Během návštěvy ČR, zavítal ministr S. Jaishankar také do Thákurovy ulice pojmenované po významném indickém mysliteli Rabíndranáthu Thákurovi. Také vzdal hold R. Thákurovi před jeho bustou v přilehlém parčíku. 

Meeting of Minister S. Jaishankar in front of Tagore statue in Prague

Vedle setkání s politickými představiteli České republiky, se ministr Jaishankar setkal se zástupci indické komunity v ČR, včetně indických studentů studujících v České republice. 

Meeting of Minister S. Jaishankar with Indian community in Prague

Oficiální návštěva ministra zahraničních věcí Indie Dr. Subrahmanyama Jaishankara v Praze byla dalším důkazem silných a tradičně velmi dobrých vztahů mezi ČR a Indií. V posledních pěti letech, se mezi oběma zeměmi podařilo uskutečnit řadu jednání, včetně schůzek na nejvyšší úrovni, na úrovni prezidentů, předsedů vlády, ministrů zahraničních věcí, ministrů obrany, ministrů průmyslu a obchodu, ministrů životního prostředí a náčelníků generálního štábu ozbrojených sil. Vztahy mezi oběma zeměmi se neustále prohlubují ve většině oblastí.