česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika na akci Make-in-India Week

Kdy: 13.02.2016 - 18.02.2016, Kde: Mumbai

Účastí na Make-in-India Week Česká republika podpořila záměr přeměnit Indii na jedno z dalších globálních zpracovatelských center. Akce v Mumbai ve dnech 13. – 18. února 2016 se zúčastnila podnikatelská mise českých firem, kterou  připravovalo velvyslanectví ČR v Dillí, a vedl ji velvyslanec České republiky v Indii Milan Hovorka.

Make-in-India je jednou z vlajkových lodí hospodářské politiky indického premiéra Narendra Modiho. Akce konaná v obchodním a finančním centru Indie byla příležitostí k vyhodnocení dosud dosažených výsledků na cestě hospodářských reforem a otevření indické ekonomiky vnějšímu světu, avšak zejména k vyslání silného poselství adresovaného zahraničním partnerům a investorům, aby neváhali, přišli podnikat do země a učinili z Indie svou výrobní základnu.

Z českých firem se akce zúčastnily společnosti Bonatrans India, Fans Asia, Gearspect India, Stros Esquire, Škoda Auto India, Škoda Power India, ZKL Bearings, jež mají všechny některou z forem komerční přítomnosti na indickém trhu.

Velvyslanec Milan Hovorka měl během pobytu v Mumbai možnost pozdravit se s vysokými představiteli indické vlády a hostitelského svazového státu Maháráštra. Celá delegace byla přijata premiéry států Haryana a Čhattisgarhu a také ministrem průmyslu státu Himáčalpradéš.

V průběhu jednání byly posouzeny konkrétní možnosti spolupráce s jednotlivými svazovými státy a dohodnuty další kroky, které by mohly vést k zintenzivnění dosavadní hospodářské spolupráce.

Představitelé české podnikatelské delegace využili pobytu v Mumbai k jednáním se svými partnery, resp. ověření možností navázání nových obchodních kontaktů.

„Jsem velmi rád, že jsme mohli takto důstojným a viditelným způsobem prezentovat potenciál českých firem. Česká republika je průmyslově vyspělou zemí s vysokým podílem průmyslu na HDP. Důvodům, pro které Indie chce zvýšit zpracovatelské kapacity, velmi dobře rozumíme a svými kompetencemi, zkušenostmi a technologiemi můžeme a jsme v tomto ohledu Indii velmi dobrým partnerem. Z jednání v Mumbai vzešla celá řada zajímavých podnětů, které s kolegy z úřadu a zúčastněnými firmami rozpracujeme, a věřím, že naše účast na Make-in-India Week je jednou z velmi důležitých součástí společného úsilí o větší otevření indického trhu českým firmám,“ řekl k pobytu v Mumbai velvyslanec Milan Hovorka.