česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mise českých strojařů za novými zakázkami v Indii

Kdy: 24.11.2015 - 26.11.2015, Kde: Mumbai, Ránčí, Dillí

Ve dnech 24. – 26. listopadu 2015 se uskutečnila mise českých firem v oblasti strojírenského průmyslu do Indie. Mise, kterou připravil zastupitelský úřad České republiky v Dillí a zastřešil ji náměstek ministra průmyslu a obchodu České republiky Jiří Koliba, navštívila Mumbai, Ránčí a Dillí. Misi po celou dobu pobytu v Indii doprovázel velvyslanec Milan Hovorka.

V Mumbai se česká delegace zúčastnila slavnostního otevření prestižního veletrhu v oblasti strojírenských dodávek s názvem India Engineering and Sourcing Show 2015. Čechům se zde dostalo privilegovaného postavení tím, že náměstek ministra průmyslu a obchodu Jiří Koliba vystoupil jako jediný zahraniční účastník na slavnostním zahájení veletrhu.

Do obchodního a finančního centra Indie nasměrovaly vlády obou zemí i 3. zasedání Smíšené česko-indické pracovní skupiny pro spolupráci v oblasti těžkého strojírenství. Za indickou stranu byl partnerem v tomto jednání náměstek ministra těžkého strojírenství Rajan S. Katoch. Pracovní skupina je výjimečným fórem, v jehož rámci představitelé vlád a průmyslníků obou zemí jednají o konkrétních projektech vzájemné spolupráce.

Podpis

V Ránčí, hlavním městě svazového státu Džárchánd, jenž byl další zastávkou, vedla mise konkrétní jednání o zapojení firem do modernizace tamního strojírenského komplexu HEC Ranchi, který byl vybudován při použití českých technologií. S premiérem východoindického státu Raghubarem Dasem a sekretářem zodpovědným za rozvoj infrastruktury Arunem Singhem diskutovala možnosti spolupráce v dalších oblastech, a to zejména v letectví, městské hromadné dopravě a komunálním hospodářství.

Zasedání Mumbai

 
V Dillí pak část delegace posuzovala možnosti společného financování česko-indických projektů hospodářské spolupráce.
 
Velvyslanec Milan Hovorka ocenil při příležitosti mise profesionální přístup českých firem a jejich invenci a kreativitu při hledání nových zakázek na vzdálených trzích. Ujistil je, že v tomto úsilí se mohou plně spolehnout na činnost zastupitelského úřadu. Velvyslanec ocenil, že kromě státu Máháráštra, v němž již dnes působí významné české firmy, delegace navštívila další ze svazových států. To je podle něj cesta k novým zakázkám. V Indii je dnes uplatňován princip soutěživého federalismu, v němž jsou jednotlivé státy více než kdy jindy zainteresovány na usnadňování podnikání, realizaci nových projektů a přílivu přímých zahraničních investic. Stát Džárchánd může být v tomto ohledu velmi zajímavý. Jednak v něm má Česká republika na co navazovat a jednak se jedná o stát, který v poslední době výrazně pokročil při využívání svého hospodářského potenciálu, což dokládá i poslední zpráva Světové banky hodnotící podnikatelské prostředí v jednotlivých státech Indie, která Džárchánd posunula z jedné z poslední na jednu z předních příček.