česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva delegace Hospodářského výboru PSP ČR

Ve dnech 19.-24.3.2015 se uskutečnila návštěva místopředsedy PS PČR V. Filipa, který do Indie přicestoval v doprovodu delegace Hospodářského výboru PS PČR, zastoupeného místopředsedou HV M. Kolovratníkem a členy HV Š. Stupčukem, M. Kučerou, V. Snopkem a  tajemnicí HV K. Tarant. Místopředseda PS PČR se v doprovodu delegace HV PS PČR setkal v Dillí ve dnech 19.-20.3.2015 se státním ministrem zahraničních věcí V. K. Singhem, předsedou partnerského Finančního výboru Dolní komory Parlamentu Indie V. Moilym, prvním náměstkem státní ministryně pro obchod a průmysl R. Kherem, prvním náměstkem ministra těžkého strojírenství a státních podniků R. Katochem, prvním náměstkem ministra civilního letectví V. Somasundaranem, vedením Federace indických obchodních komor a průmyslu a členy Railway Boardu.

Místopředseda PS V. Filip se v doprovodu HV PS PČR rovněž zúčastnil zasedání obou komor Parlamentu Indie v Dillí (Lok Sabha a Rajya Sabha) a v rámci pracovní večeře pořádané vv M. Staškem diskutoval o obchodních příležitostech, indické ekonomice a podmínkách podnikání v Indii se zástupci českých firem FANS, Home Credit, Lasvit, Škoda Power, Vítkovice Machinery Group a Zetor. Delegace HV PS PČR navštívila dále samostatně ve dnech 21.-23.3.2015 svazový stát Karnataka, kde se HV PS PČR seznámil s fungováním Zákonodárného shromáždění státu Karnataka v Bangalore, zúčastnil se jednání obou komor místního parlamentu, navštívil dále hlavní českou investici v oblasti IT firmu Conteg a největšího indického IT investora v ČR a klíčového indického IT giganta firmu Infosys.
 

ČR vnímá Indii jako prioritního obchodního partnera, s nímž máme zájem o rozšíření spolupráce zejména v oblastech obrany, dopravy, energetiky, ICT průmyslu, zemědělství, strojírenství a zpracovatelském průmyslu.  Jednání v Dillí se v tomto kontextu zaměřila na zapojení českých investorů a firem do rozvoje a modernizace železnic v Indii v rámci naplňování Memoranda o porozumění podepsaném dne   19.8.2014 v Dillí.

Obě strany se rovněž dohodly na zájmu o dokončení připravované modernizace závodu HEC (Heavy Engineering Corporation) v Ránčí, na kterém budou participovat české firmy podnikatelské subjekty s podporou ČEB a EGAP. Spolupráci v oblasti železnic přicestuje do ČR projednat a podpořit rovněž dne 13.4. indická delegace firem působících na poli železnic, v květnu 2015 se recipročně uskuteční v Dillí naopak mise českých železničních firem.

Na půdě PSP Indie byla kromě ekonomické spolupráce diskutována spolupráce v oblasti vysokého školství, vědě a výzkumu, informačních a komunikačních technologií, zjednodušení vízové politiky, která podpoří obchodní styk, výměnu turistů a studentů. Se státním ministrem zahraničních věcí byl rovněž akcentován zájem na zintenzívnění výměny vrcholových návštěv.
 

Galerie


HV PSP ČR