česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva velvyslance M. Staška ve svazovém státě Západní Bengálsko

Ve dnech 6.-8.1.2015 se uskutečnila na pozvání premiérky svazového státu Západní Bengálsko návštěva velvyslance M. Staška v Kolkatě, kde se zúčastnil jako jeden z hlavních hostů „Bengal Global Business Summitu“, na kterém bylo zastoupeno více než 60 států. Na okraj summitu jednal s premiérkou Mamatou Banerjee a ministrem obchodu a těžby vlády Západního Bengálska A. Mitrou o možnostech ekonomické spolupráce v oblasti civilního letectví, v oblasti energetiky a dodávek technologií pro těžbu uhlí. Na závěr návštěvy velvyslanec M. Stašek zahájil v „Calcutta School of Music“ koncertní vystoupení české klavíristky Jany Chaudhuri. S jejím manželem Debashishem Chaudhurim, indickým dirigentem působícím v ČR a šéfdirigentem Jihočeské filharmonie, jednal o přípravě listopadového turné Jihočeské filharmonie v Indii.

Ve dnech 6.-8.1. 2015 se velvyslanec M. Stašek zúčastnil v Kolkatě jako státní host společně s velvyslanci Jižní Koreje, Číny, Bhútánu, Nepálu, Bangladéše, Lucemburska, Izraele a Běloruska „Bengal Global Business Summitu“. Západní Bengálsko je dalším státem, který se snaží využít euforie vyvolané centrální vládou, která usiluje o změnu ekonomického prostředí v zemi a o vylepšení obrazu Indie v zahraničí s cílem přilákat do Indie zahraniční investory, kteří by vytvořili nová pracovní místa, zlepšili základní infrastrukturu a přinesli nové technologie, které by zefektivnily domácí výrobu. 

Summit samotný potvrdil, že Západní Bengálsko se začíná otevírat zahraničním investorům, kterým se zde nově nabízí řada zajímavých příležitostí v oblasti energetiky, turistickém ruchu, zemědělství a potravinářství, těžebním průmyslu, textilním průmyslu, zdravotnictví, v těžkém průmyslu, ve výstavbě a obnově infrastruktury. Ekonomika státu v roce 2014 rostla 8,2 % HDP, což je o téměř třetinu více než byl růst indické ekonomiky. S počtem obyvatel přesahující 93 mil. a jednou z nejlevnějších pracovní silou v Indii, která je relativně dobře vzdělaná, se zde naskýtá zahraničním investorům možnost relativně levnější výroby, než je tomu v jiných svazových státech v případě, že se do budoucna podaří vládě omezit vliv odborů.

ČR se v tomto státě naskýtají největší příležitosti v těžebním průmyslu (12 českých společností je již v různém stádiu jednání o dodávkách technologií státní společnosti Coal India, která ovládá v Indii 75 % licencí na těžbu uhlí), civilním letectví (společnost LET Kunovice jedná o dodávce letounu L 410 pro svazovou vládu a soukromou společnost Pinnacle Air Private Limited a společnost Transcon jedná o výstavbě mobilních letišť v odlehlých oblastech státu), dále v oblasti energetiky (tepelné elektrárny a solární elektrárny, kde jsou aktivní společnosti Doosan Škoda Power a Vítkovice), vodním hospodářství a potravinářství.

Na závěr summitu dne 8.1. 2015 za přítomnosti vv M. Staška oznámila premiérka M. Banerjee jako jeden z hlavních výstupů summitu podpis dohody mezi svazovým státem a společností Pinnacle Air Private Limited na společném provozu letecké společnosti Pan West Bengal, která bude provozovat „fixed wing aircraft service“. Dohoda je založena na dodávce českého letounu L 410, který by měl zajištovat vnitrostátní dopravu a zajišťovat letecké spojení se severovýchodními svazovými státy.

Společnost Pinnacle Air Private Limited již jedná s LET Kunovice o finančních podmínkách dodání letadel. Šlo by tak o první letadlo L 410 dodané na indický trh a o průlom v tomto obtížném teritoriu, na který by měly navázat objednávky letadel i pro další svazové státy. 

Vláda svazového státu Západní Bengálsko si je vědoma, že bez výrazné pomoci centrální vlády a bez zahraničních investic nebude schopna zlepšit ekonomickou situaci státu. Západní Bengálsko má jeden z největších mořských přístavů v Indii, který je však nutno modernizovat a vybudovat k němu odpovídající infrastrukturu, což by v budoucnu vytvořilo ze Západního Bengálska hlavní dopravní uzel pro přepravu zboží ze severo-východu Indie, Nepálu, Bhútánu a Bangladéše, což je jeden z hlavních cílů stávající premiérky. Příliv zahraničních investic do infrastruktury a na podporu výroby se nesly celým summitem jako hlavní motto a základní předpoklad pro výraznější ekonomický růst v tomto východo-indickém státě. 

Galerie


Kalkata