česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prezentace Nejvyššího kontrolního úřadu ČR v Indii

Kdy: 31.08.2015, Kde: Noida, ICISA

V pondělí 31. srpna 2015 se v dillíském Mezinárodním centru pro informační systémy a audit uskutečnila prezentace Nejvyššího kontrolního úřadu ČR a systému kontroly a auditu české státní správy a dalších organizací spravující státní prostředky. Přednášku pro několik desítek zástupců kontrolních institucí z různých zemí světa uspořádaly Ing. Hana Klemerová a Ing. Lenka Dolejšová.

Indický nejvyšší kontrolní úřad pořádá od roku 1979 mezinárodní tréninkové programy. Za účelem jejich zdokonalení založil v roce 2002 Mezinárodní centrum informačních systémů a auditu, tzv. ICISA, které pravidelně školí nejen kontrolory z různých indických svazových států, ale také účastníky ze zahraničí. Jedná se zpravidla o státní úředníky nebo zástupce kontrolních institucí, které mají v pracovní náplni kontrolu hospodaření s veřejnými prostředky a jeho audit. 

Hana Klemerová, Roy Mathrani, Lenka Dolejšová

Hana Klemerová, Roy Mathrani, Lenka Dolejšová

Generálním ředitelem centra ICISA je pan Roy Mathrani. Zejména díky jeho dlouholetému úsilí o kvalitu tréninkových programů i poskytovaného zázemí se těchto školení zúčastnilo již více než 4 tisíce účastníků ze 136 zemí světa. S centrem ICISA je od roku 2013 v kontaktu také Nejvyšší kontrolní úřad ČR (NKÚ), který projevil zájem o nabízené kurzy a ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR a s velvyslanectvím Indie v ČR začal vyřizovat potřebné náležitosti a zjišťovat přesné požadavky na uchazeče a podmínky pro získání stipendií.

V roce 2014 bohužel zástupce NKÚ ČR do kurzů nebyl vybrán, pro rok 2015 však byla účast historicky prvních nominovaných  zástupkyň NKÚ, Ing. Hany Klemerové a Ing. Lenky Dolejšové, po projednání a ve spolupráci s velvyslanectvím Indie v ČR a Ministerstvem zahraničních věcí ČR schválena indickou vládou a obě jmenované se ve dnech 17. srpna až 11. září zúčastnily kurzu "Audit státem vlastněných podniků".  

Během každého 4 týdny trvajícího kurzu je jeden den věnován systému veřejné správy a kontroly jejího hospodaření nějakého účastnického státu. V pondělí 31. srpna 2015 tak proběhl den České republiky. Po úvodním slovu zástupce české ambasády v Indii Romana Masaříka následovala několikahodinová prezentace Hany Klemerové a Lenky Dolejšové z Nejvyššího kontrolního úřadu ČR. Odborný výklad byl prokládán krátkými dokumentárními filmy o České republice. Indičtí a přes 40 zahraničních účastníků kurzu na konci pak obě lektorky zasypali řadou dotazů. Zájemci obdrželi i prezentační brožurky a propagační materiály o ČR.