česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Kancelář prezidenta Kóvinda
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva prezidenta Indie Ráma Náth Kóvinda v ČR

Kdy: 06.09.2018 - 09.09.2018, Kde: Praha

Prezident Indie Rám Náth Kóvind 6. 9. 2018 přistál v Praze a zahájil svou historickou státní návštěvu České republiky. Hlavu státu doprovází pan Paršottam Kodabáj Rupala, ministr zemědělství a ministr pro místní samosprávu, poslanci pan Rám Šakal a pan Anil Baluni a další funkcionáři.
 

Prezident Kóvind přicestoval na pozvání prezidenta České republiky Miloše Zemana a zůstane v České republice do 9. září 2018. Česko-indické vztahy jsou velmi vřelé a přátelské a sahají dlouho před vznik nezávislé Indie. První záznamy o českém obchodu s Indií pocházejí již z 9. století n.l. V roce 1934 založil Netaží Subháš Čandra Bós v Praze Indicko-českou asociaci. Univerzita Karlova měla katedru sanskrtu už od roku 1850, předchůdce dnešního ústavu jižní a centrální Asie Filozofické fakulty. Diplomatické vztahy mezi zeměmi byly navázány již roku 1947, což vedlo k rozvoji mnoha aspektů našich bilaterálních vztahů. Indie je významně ekonomicky propojena s Českou republikou. Náš vzájemný obchod převyšuje 34 miliard Kč a investice přibližně 60 českých společností v Indii jsou svědectvím našich pulzujících ekonomických vazeb. Významné investice byly velkými českými společnostmi ohlášeny v automobilovém sektoru v rámci kampaně „Make in India“.

Prvním prezidentem České republiky, který navštívil Indii, byl Václav Havel v roce 1994. Poslední návštěva indické hlavy státu, prezidenta Šankara Dajala Šarmy v České republice pak proběhla roku 1996. Do Indie naopak zavítal tehdejší předseda vlády a dnešní prezident Miloš Zeman v roce 2001. Prezident Václav Klaus pak byl na státní návštěvě Indie v roce 2005 a předseda vlády Jiří Paroubek v roce 2006.

Prezident Rám Náth Kóvind byl v České republice přijat s nejvyššími poctami a respektem a na nejvyšších úrovních - prezidentem Milošem Zemanem, předsedou vlády Andrejem Babišem, a předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Radkem Vondráčkem.

Některé diskutované body jsou obsaženy ve Společném prohlášení prezidentů.

Prezident Kóvind promluví k představitelům podnikatelského sektoru z Indie a České republiky na společném obchodním fóru. Setká se se studenty a českými indology na Univerzitě Karlově a promluví ke členům indické diaspory v ČR. Hlava státu pak navštíví mezinárodní laserové centrum ELI Beamlines. Výzkumné centrum ELI Beamlines pracuje na instalaci a provozu nejsilnějšího laserového systému na světě. Jeho paprsky umožní provádění průlomového výzkumu nejen v rámci fyziky a hmotných věd, ale i v biomedicíně a laboratorní astrofyzice.