česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CC
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Češi a Slováci v Indii slavili opět spolu

Kdy: 24.09.2019, Kde: Dillí

Dne 24. září 2019 uspořádala velvyslanectví České republiky a Slovenské republiky v Dillí slavnostní výroční recepci ke státním svátkům obou zemí. Obě země slavily v Dillí poprvé v říjnu 2018, kdy si společně připomněly 100. výročí vzniku Československa. Slavit spolu v Dillí se rozhodly i v letošním roce, a to hned dvakrát. Druhá společná oslava se chystá na listopad, kdy si obě země připomenou 30. výročí Sametové revoluce. Recepci navštívilo na 1200 hostů, tím hlavním, jako čestný host za indickou vládu, byl indický státní ministr vnitra Gangapuram Kishan Reddy. Jak bývá zvykem, čeští a slovenští hostitelé připravili pro své hosty nejen tradiční české a slovenské kulinářské speciality, avšak díky partnerství a sponzorským příspěvkům také atraktivní kulturní program.

 

Tara Gandhi at the Czech and Slovak Reception


Tato společná recepce opět ukázala, že Česká republika a Slovenská republika jsou stálými a spolehlivými partnerskými zeměmi, které,  přestože se v minulosti rozdělily, dokáží spolupracovat a společně slavit významné mezníky jejich historie.
 

Ambassadors with Deputies


Mnoho přítomných to oceňovalo, a to i v kontextu značně rozjitřených vztahů mezi znesvářenými sousedy Indií a Pákistánem, kteří i mnoho let po rozdělení nejsou schopni a ochotni najít společnou řeč.
 

G. Kishan Reddy


Hlavním hostem večera byl indický státní ministr vnitra Gangapuram Kishan Reddy, který byl uvítán tradičním způsobem chlebem a solí, podávaným mladými lidmi v krojích. Obě země velmi ocenily,  že indická strana vyslala na recepci tak významného představitele.
 

G. Kishan Reddy


Velvyslanci Milan Hovorka s chotí Jarmilou a Ivan Lančarič s chotí Soňou se s ministrem setkali i separátně v rezidenci slovenského velvyslance.
 

Hymny


V samotném úvodu recepce po nádherně interpretovaných státních hymnách všech tří zemí oba velvyslanci ozřejmili důvody společných oslav a  slavených státních svátků ČR a SR. Milan Hovorka hovořil o Dni české státnosti a osvětlil význam sv. Václava pro český lid.
 

Velvyslanci a Chief Guest


Ivan Lančarič se v projevu věnoval 75. výročí Slovenského národního povstání. Z úst českého velvyslance zaznělo, že si stále uvědomujeme význam vzniku Československa, jehož sté výročí vzniku si Češi a Slováci připomněli společně s jejich indickými a zahraničními přáteli v Dillí v říjnu 2018.
 

Balet-Liberec2


Po úvodních projevech následoval kulturní program, který mimo jiné zajistil patnáctičlenný balet Divadla F. X. Šaldy z Liberce za účasti ředitelky divadla Jarmily Levko Pešlové.
 

Balet-Liberec3


Program pro recepci připravila šéfka baletu Marika Hanousková, nyní Mikanová, která do libereckého divadla přešla z Hudební akademie múzických umění v Praze.
 

Balet-Liberec1


Soubor prezentoval jak klasický, tak i moderní tanec.
 

Balet-Liberec5

 

Eliška Jansová


V Podještědském kroji se přítomným představila a celou recepcí provázela známá herečka Eliška Jansová, která nyní působí v Divadle F. X. Šaldy v Liberci.
 

Zemplín

 

 

Zemplín


Tradiční slovenské lidové písně a tance zahrál, zazpíval a zatančil třicetičlenný folklorní soubor Zemplín z Michalovců.
 

Dil Dhadakne Do


Oba soubory, český i slovenský, pak předvedly společně nastudovaný tanec na píseň „Gallan Goodiyaan“ ze známého bollywoodského filmu „Dil Dhadakne Do“ (Nech srdce bít), který byl pro velký ohlas zopakován ještě v závěru recepce.
 

Rashmi Jolly


Recepci navštívila celá řada významných představitelů politického, hospodářského a kulturního života Indie, a samozřejmě i pozvaní představitelé diplomatického sboru, které vítali český velvyslanec Milan Hovorka s chotí Jarmilou, slovenský velvyslanec Ivan Lančarič s chotí Soňou, a posléze je vystřídali zástupce českého velvyslance Roman Masařík s manželkou Kateřinou a zástupkyně slovenského velvyslance Katarína Tomková. Ve vítacím ceremoniálu byl po celou dobu také vedoucí Úřadu přidělence obrany při velvyslanectví ČR v Dillí armádní generál Jaromír Šebesta s chotí Zuzanou.
 

Lóže


Do čestné lóže vedle hlavního hosta velvyslanci obou zemí přizvali vnučku indického Otce národa Mahátmy Gándhího, jehož 150. výročí narození si připomínáme 2. října 2019, paní Taru Gandhi Bhattacharjee, známou podporovatelkou odkazu jejího dědečka. Za její celosvětový přínos v oblasti udržování míru, solidarity, kultury, vzdělávání a rozvoje jí Francie udělila řád umění a literatury. Velvyslanci obou zemí ocenili, že si v době, kdy si celá Indie připomíná kulaté výročí narození Mahátmy Gándhího, vyčlenila čas, aby navštívila českou a slovenskou recepci.
 

Czech Honorary Consuls


Na recepci byli pozváni i honorární konzulové ČR a SR v zemích působnosti obou diplomatických misí, přičemž následující den se uskutečnila výroční porada honorárních konzulů.
 

DavRecepce se zúčastnil i vedoucí kanceláří CzechTrade v Bengalúru a Mumbai Ivan Kameník a zástupci firmy VFS Global, kteří v Indii zastupují agenturu CzechTourism. Rovněž byli pozváni zástupci českých a slovenských firem působících v Indii a krajané.
 

Škoda Auto


Před vchodem do budovy reprezentačních prostor velvyslanectví se prezentovali hlavní sponzoři recepce. Společnost Škoda Auto zajistila stánek s vozy Škoda Superb a Škoda Kodiaq, vedení firmy reprezentovali čeští vrcholoví manažeři působící v indickém městě Púne Luboš Hradecký, Mojmír Hájek a Pavel Richter. Hlavním účelem bylo připomenout úspěch výroby českých automobilů v indických městech Aurangabád a Púne v duchu indického vládního programu „Make-in-India“.
 

Jaguár Land Rover


Ve stejném prostoru indická společnost TATA Motors, resp. její dceřiná společnost Jaguar Land Rover, vybudovala stánek s automobilem Land Rover Discovery. Ten měl připomenout, že na Slovensku byl vybudován nový závod automobilky Jaguar Land Rover. Výroba tam začala v říjnu 2018, přičemž mezi subdodavatele závodu patří i více než 20 českých firem.
 

JAWA


Mezi další atrakce recepce patřila expozice indické firmy Classic Legends Pvt Ltd., jež je součástí indické skupiny Mahindra Group, vyrábějící v Indii české motocykly JAWA. Firma zde prezentovala motocykly JAWA 300 a JAWA 42. Spolupráce s firmou Mahindra začala před několika lety. Nyní firma vyrábí v Indii motocykly JAWA na základě licence prodané společností Jawa Moto s.r.o. z Týnce nad Sázavou, resp. společností Jihostroj a.s. z Velešína, která je stoprocentním společníkem ve společnosti Jawa Moto. V Indii má výroba motocyklů JAWA obrovskou tradici již od 60. let 20. století. Od té doby indická společnost Ideal Jawa v Indii vyrobila kolem 300 tisíc motocyklů a značka JAWA tak má v Indii trvale velice dobré jméno.
 

JAWA2


Přítomný generální ředitel firmy Classic Legends Pvt Ltd. Ashish Joshi potvrzoval, že motocykly by měly ještě letos získat evropskou homologaci a že by se z Indie na evropský trh mohly dostat v roce 2020, nejdříve do České republiky a na Slovensko.
 

Sponsors


Vedle značek ŠKODA, TATA a JAWA patřily mezi ostatní sponzory a partnery recepce firmy Home Credit, TATRA, Zetor, Škoda Doosan Power, PRECIOSA, FANS, GHH-BONATRANS, VFS Global, Confident Group, Mokida Green Energy a Jurisconsultus. Vedle hlavního pódia byl umístěn billboard s jejich logy opatřený společným poděkováním obou zastupitelských úřadů ČR a SR. Podobné poděkování dostali všichni pozvaní také spolu s pozvánkou na recepci.
 

Prostor recepce


Jako obvykle bylo na recepci servírováno nejen indické jídlo, ale také delikatesy české a slovenské kuchyně.
 

Vahid and Gabriela Baharvand


Prezentována byla česká a slovenská vína.
 

Bohemian King Gambrinus

 

Nechybělo ani české pivo Gambrinus a v Indii v české licenci vyráběné pivo Bohemian King.
 

Příchod


Lidé přicházeli do prostor recepce po červeném koberci. Budova rezidence velvyslance a přilehlých reprezentačních prostor byla opatřena slavnostním osvětlením.
 

Praha+Bratislava


Vítací prostor recepce byl opatřen velkými fototapetami Prahy a Bratislavy a státními vlajkami ČR, SR, Indie a EU.

 

Brožury


V reprezentačních prostorách byly hostům k dispozici propagační brožury o České republice, Praze a také o Divadlu F. X. Šaldy Liberec. Podobně se prezentovala i Slovenská republika.
 

Česká trikolora


Budova českého velvyslanectví byla nasvícena českou trikolorou.
 

Budova ZÚ SR Dillí


Budova slovenského velvyslanectví byla nasvícena slovenskou trikolorou.
 

Recepce2


Na přípravě letošní recepce v Dillí participovali nejen pracovníci českého a slovenského velvyslanectví, ale i řada pracovníků externích firem.
 

Rec-Stella Michael


Rozeslání více než dvou tisíc pozvánek, příprava stánků s jídlem a pitím, výstavba pódia a lóže pro VIP hosty, ozvučení, instalace velkoplošné televizní obrazovky, nasvícení celého venkovního prostoru, ve kterém se recepce konala, zajištění bezpečnostní kontroly u vstupu do areálu a vůbec veškerá další logistika byly náročné.
 

Roman Masařík


V závěru recepce všem přítomným, partnerům a sponzorům  poděkoval zástupce velvyslance Roman Masařík. Veškerá pečlivá příprava a koordinace obou zastupitelských úřadů se vyplatila, a to i přes krátkodobý výpadek proudu, a recepce tak opět patřila k jedněm z nejpůsobivějších recepcí pořádaných zastupitelskými úřady cizích zemí v Dillí. 
 

Všichni