česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava "Doteky himalájského větru"

Kdy: 24.09.2015 - 15.11.2015, Kde: Muzeum Beskyd Frýdek-Místek

Dne 24. září 2015 byla ve výstavní síni frýdeckomísteckého zámku slavnostně otevřena výstava "Doteky himalájského větru" obsahující více než 70  fotografií českého cestovatele a fotografa Zdeňka Thomy. Výstava potrvá do 15. listopadu 2015.

Výstavní soubor obsahuje snímky z Tibetu, Ladaku, Sikkimu a severního Nepálu.  40 fotografií je ve formátu 50x60 cm, 15 fotografií ve formát 30x40 cm a dalších 15 fotografií ve formátu 24x30 cm. Fotografie nejsou nijak upraveny. Byly zhotoveny na stálobarevném materiálu Cibachrome.

Výstava přináší svědectví o současném stavu tibetského buddhismu ´v Indii, Nepálu a Číně a je výsledkem šesti dlouhodobých cest Zdeňka Thomy do himálajské oblasti v letech 1991 až 1998. Cestoval všemi možnými dopravními prostředky, nejčastěji však pěšky, a obtížen několika kamerami pronikl i do málo známých či těžko dostupných končin Himálaje. Jeho hlavním záměrem bylo ukázat podivuhodný svět tibetského buddhismu. Na fotografiích je zachycen historický vývoj uměleckých památek, architektura klášterů a chrámů, sochy, kultovní předměty, ale i podivuhodná horská krajina, současný život mnichů i běžný život obyvatel těchto oblastí.

Ukázky z výstavy si můžete prohlédnout zde.