česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: mzvcr
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Meziministerské konzultace mezi ČR a Indií

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa uskutečnil dne 22. ledna 2021 v Praze bilaterální konzultace s náměstkem ministra zahraničních vztahů Indie Vikasem Swarupem. Mezi hlavní témata konzultací patřila kromě bilaterálních politických a ekonomických vztahů také spolupráce na multilaterální a bezpečnostní úrovni, aktuální situace v Jižní Asii nebo spolupráce mezi Indií a Evropskou Unií. Oba náměstci se shodli na tom, že konání konzultací za osobní přítomnosti obou delegací za současné pandemické situace jen podtrhuje mimořádný význam, který vzájemnému partnerství přisuzují obě strany a potenciál, jenž s sebou partnerství mezi Českou republikou a Indií nese do budoucna.

Bilaterální vztahy mezi Českou republikou a Indií jsou tradičně na velmi dobré a přátelské úrovni, která je nejlépe vidět na dlouhodobě narůstající tendenci obchodní výměny. České firmy úspěšně pronikají na indický trh v oblastech, jako jsou automobilový průmysl a strojírenské technologie či služby, a naopak indičtí partneři v Česku investují v oblastech IT a zdravotnictví. Intenzívní politickou spolupráci také na úrovni EU-Indie nebo na mezinárodních platformách doprovází pravidelná výměna návštěv a zájem obou stran na tom, aby v dohledné době byly vzájemné vztahy povýšeny na úroveň strategického partnerství.

Česká republika vždy vysoce oceňovala mezilidské, ekonomické a také kulturní vtahy s Indií a Indii vnímá jako klíčového partnera v regionu Asie. I přes komplikace způsobené pandemií covid-19 je možné najít ve vzájemné relaci úspěšné příklady obchodní spolupráce jako byl vstup farmaceutické společnosti Zentiva na indický trh nebo oživení značky JAWA. Cesta ministra zahraničích věcí Tomáše Petříčka do Indie v lednu 2020 pak byla jednou z mála bilaterálních návštěv, které se ministrovi zahraničí podařilo v minulém roce realizovat.

V květnu 2020 vyhlásila indická vláda balíček opatření na oživení místní ekonomiky a zmírnění dopadů pandemie ve výši 10 % HDP. Indie aktivně řeší propad likvidity způsobený pandemií a souvisejícím lockdownem, součástí státní podpory kromě mise „Soběstačná Indie“ je řada opatření na větší otevření ekonomiky soukromému kapitálu a zahraničním investorům. Cílem vládních zásahů je také pomoci rozvoji energetiky, těžby uhlí, civilního letectví, zdravotnictví nebo obranného průmyslu. Poslední čísla z konce roku 2020 hovoří již o znatelném oživení indického hospodářství.

Náměstek Tlapa zmínil připravenost České republiky k obnovení návštěv na nejvyšší úrovni včetně připravenosti uvítat v Praze indického ministra zahraničních věcí Jaishankara ihned, jakmile to pandemická situace dovolí. Oba náměstci se v závěru shodli na tom, že ani jedna ze stran nezůstává jen u slov, ale současné situaci navzdory je možno pozorovat řadu úspěšných příkladů vzájemné spolupráce a neustávajících kontaktů mezi lidmi.