česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čeští filharmonici v Indii po téměř 60 letech

Kdy: 23.02.2016 - 29.02.2016, Kde: Mumbai, Kolkata

Po 57 letech se uskutečnilo další turné velkého českého symfonického tělesa v Indii. V Mumbai a v Kolkatě vystoupila před zcela zaplněnými koncertními sály zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů pod taktovkou svého dirigenta původem z Indie Debashishe Chaudhuriho.

 

filha3

filha3

V průběhu koncertů, které se uskutečnily pod záštitou ministrů zahraničních věcí a kultury České republiky zazněly skladby Bedřicha Smetany, Petra Iljiče Čajkovského, Antonína Dvořáka a Ludvíka van Beethovena. Ještě předtím však na úvod obou koncertů zahrála Filharmonie státní hymny Indie a České republiky, jejichž provedení bylo famózní.
Náročné a vážné hudby znalé publikum odměnilo skvělé výkony českých muzikantů a sólistky na klavír Jany Chaudhuri dlouhotrvajícími ovacemi vestoje, vyžadujícími přídavky a opakované návraty umělců k poděkování za projevy přízně. Ty ještě umocnil závěrečný přídavek se skladbou ze známého indického muzikálu s názvem "Můj život je Bombaj" ("Yeh hai Bombay").


Náročné a vážné hudby znalé publikum odměnilo skvělé výkony českých muzikantů a sólistky na klavír Jany Chaudhuri dlouhotrvajícími ovacemi vestoje, vyžadujícími přídavky a opakované návraty umělců k poděkování za projevy přízně. Ty ještě umocnil závěrečný přídavek se skladbou ze známého indického muzikálu s názvem "Můj život je Bombaj" ("Yeh hai Bombay").


Specifikem koncertu v Kolkatě bylo spojení šedesátičlenného sboru Filharmonie s desetičlennou skupinou muzikantů z Kalkatského komorního orchestru (Calcutta Chamber Orchestra). Ti, aby mohli vystoupit, museli nacvičovat dlouhé týdny a měsíce, aby se svými výkony přiblížili svým českým vzorům.
V úvodu obou koncertů vystoupil velvyslanec ČR Milan Hovorka, který připomenul širší souvislosti turné a prezentoval jej jako výraz zájmu České republiky o rozvoj všestranných vztahů s Indií. Velvyslanec hovořil o úloze hudby jako silném nástroji, stírajícím národní hranice, jazykové a či jakékoli jiné odlišnosti, a propojujícím lidskou mysl a srdce. V tomto kontextu pak prezentoval turné jako dar Filharmonie oběma hostitelským městům, dar České republiky občanům Indie a nejlepší společný, jaký si Češi a Indové mohou dát sami sobě na podporu vzájemného přátelství. Zároveň hovořil o tom, že realizací turné se téměř po 60 letech naplňuje sen mnoha generací mít v Indii plnohodnotný symfonický orchestr z České republiky. Všem, kteří se zasloužili o to, že se sen přeměnil v realitu, pak vyjádřil hluboké poděkování.


Velvyslanec zvýraznil synergie pramenící z toho, že Filharmonie pochází ze Zlína, tedy města, ve kterém se narodil Tomáš Baťa, tak známá osobnost v Indii, tím, že vykonal protokolární návštěvu závodu firmy Baťa v kolkatské čtvrti Batanagar, v níž významný český podnikatel založil indickou pobočku dnes světoznámé obuvnické globální značky BATA.


Velvyslanectví České republiky v Dillí vyjadřuje poděkování řediteli zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů Josefu Němému, Filharmonii jako celku a každému jejímu členu, jakož i realizačnímu týmu za nádhernou, působivou a neobvykle emotivní prezentaci České republiky prostřednictvím vážné hudby v Indii, která v této zemi nemá příliš tradici a širokou základnu posluchačů. Přesto se i v těchto podmínkách projevila schopnost hudby propojovat odlišné národy a kultury a vytvářet platformy pro jejich lepší porozumění. Filharmonie svým výkonem připomněla, že Česká republika je nejen průmyslově vyspělou zemí, jak ji v Indii velmi dobře znají a vnímají, avšak také zemí s velkou a vyspělou hudební tradicí a zemí se schopností tyto tradice sdílet a oslovovat tak místní publikum.

Velvyslanectví České republiky v Dillí velmi oceňuje, že Filharmonie vystoupila v Indii bez nároku na honorář a že výtěžek obou koncertů byl použit k charitativním účelům, resp. na podporu Kalkatské hudební školy (Calcutta School of Music).

Velvyslanectví ČR v Dillí vyjadřuje velké poděkování honorárním konzulům ČR v Mumbai paní Rashmi Jolly a v Kolkatě panu Utsevu Parekhovi a dále Kalkatské hudební škole za veškeré nasazení, čas a pomoc.

Jana Chaudhuri + Debashish Chaudhuri

Jana Chaudhuri + Debashish Chaudhuri

V neposlední řadě velvyslanectví děkuje všem sponzorům z řad českých a indických firem, bez jejichž generosity by se turné nemohlo uskutečnit a České televizi za mediální pokrytí.