česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České vízové centrum v Nepálu

Kdy: 04.04.2019 - 07.04.2019, Kde: Nepál

Dne 5. dubna 2019 velvyslanec České republiky pro Nepál se sídlem v Novém Dillí Milan Hovorka slavnostně otevřel české vízové ​​aplikační centrum v Káthmándú. Velvyslanec Nepál navštívil ve dnech 4. až 7. dubna 2019 a během této návštěvy podpořil další posílení a prohloubení vzájemných vztahů mezi Českou republikou a Nepálem.
 

Velvyslanec Milan Hovorka měl tu čest setkat se s ministrem zahraničních věcí Nepálu Pradeepem Kumarem Gyawalim, ministrem financí Yubou Rajem Khatiwadou a ministrem energetiky, vodních zdrojů a zavlažování Barshamanem Punem Anantaem. Setkal se také s panem Mahou Prasadem Adhikarim, výkonným ředitelem investiční rady Nepálu.

 

Velvyslanec v Bhútánu

 

S potěšením konstatoval, že všechna setkání odrážela zájem obou zemí posílit vzájemné vztahy i ekonomickou spolupráci. Velvyslanec také opět potvrdil, že Česká republika podporuje demokratizační procesy a ekonomický a sociální rozvoj Nepálu. Rovněž ocenil kroky, které nedávno podnikly nepálské orgány na podporu přímých zahraničních investic a usnadnění podnikání. Přislíbil, že bude informovat českou stranu o současné hospodářské situaci a investičním prostředí a pobídne české firmy, aby se aktivně ucházely o investiční projekty, které byly představeny na Nepálském investičním summitu 2019. Velvyslanec pokládá energetický sektor, a zejména obnovitelné zdroje energie, za obzvláště slibný pro vzájemné vztahy.

 

Bhútán

 

Obě strany se rovněž shodly, že je třeba zřídit Společný výbor Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a Ministerstva financí Nepálu s cílem uspořádat první zasedání výboru ještě v roce 2019.

 

Návštěva Bhútánu

 

Česká republika je v posledních letech velmi spolehlivým partnerem Nepálu v oblasti rozvoje a humanitární pomoci. ČR poskytla Nepálu pomoc po katastrofálním zemětřesení v roce 2015 a od té doby realizovala řadu rozvojových projektů. Proto se velvyslanec setkal s českými partnery, kteří tyto projekty realizují a tímto způsobem pomáhají Nepálu vypořádat se se specifickými životními podmínkami. V této souvislosti velvyslanec navštívil sídlo společnosti Člověk v tísni v Káthmándú a poděkoval zástupcům této české nevládní a neziskové organizace za jejich humanitární aktivity po ničivém zemětřesení.

 

Diplomatická návštěva Bhútánu

 

Velvyslanec Hovorka se také zúčastnil oficiálního otevření základní školy Bindabásiní ve vesnici Najágáon, která byla v roce 2015 zničena zemětřesením, a o kterou se stará nevládní organizace Namasté Nepál. Na velvyslance Hovorku udělala tato organizace velký dojem a poděkoval jejím členům za ohromné úsilí umožnit nepálským dětem proměnit jejich sny v realitu a plně rozvinout jejich talent. "Z reakcí místních obyvatel bylo patrné, jak moc si váží tohoto gesta solidarity a přátelství přinášeného do vesnice spolkem Namasté Nepál. Dobrosrdečnost Čechů a jejich ochotu pomáhat pak potvrzují mladí dobrovolníci pomáhající v místě. Všichni jsou úžasní. Moc jim za jejich přístup děkuji," řekl velvyslanec.

 

Velvyslanec navštívil Bhútán

 

Velvyslanectví České republiky společně s podnikem VFS Global v Nepálu slavnostně otevřeli nové vízové centrum, které má podpořit osobní kontakt a usnadnit process žádosti o vízum. Po otevření tohoto centra již nepálští občané nemusí žádat o schengenské vízum pro cestu do České republiky v až ve vzdáleném Dillí.

 

Bhutan

 

Po dobu celé cesty velvyslance Hovorku doprovázel honorární generální konzul České republiky v Káthmándú Višnu Kumar Argaval, jenž velmi dobře v Nepálu zastupuje Českou republiku a podporuje pozitivní vzájemné vztahy obou zemí. „Česká republika má po celém světě mnoho honorárních konzulů, ale bohužel nemá dostatek honorárních generálních konzulů. Pana Agarwala na tuto pozici před nedávnem přivedly jeho vynikající výsledky a odhodlání" zavzpomínal velvyslanec při této příležitosti.

 

Bhutan