česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Český traumatým pomáhá v Nepálu

Ve dnech 6.-7.5. 2015 uskutečnil velvyslanec M. Stašek návštěvu Nepálu, jejímž hlavním cílem bylo zjištění dalších potřeb českého trauma týmu, který působí v oblasti Melamchi (Chautara region). Velvyslanec dále jednal s představiteli nepálské vlády, OSN a EU, předal kondolenci vlády ČR k tragickému zemětřesení v Nepálu a popsal vlnu sentimentu a solidárnosti, která se v ČR zvedla ve snaze pomoci Nepálu v této tragické situaci. ČR vyslalo na místo neštěstí jeden z prvních zdravotnických týmů, který je do rozsahu a vybavení jeden z nejlepších, který v současnosti v postižených oblastech operuje. Ze strany zástupců nepálské vlády je pomoc ČR velice ceněna a zazněl jasný požadavek na  prodloužení zdravotnické mise v Nepálu co nejdéle.

Český trauma tým působí v oblasti Melamchi (Chautara region). Jde o střediskové městečko s cca 5 tisíci obyvatel. Oblast patří k nejvíce postiženým v Nepálu. Vzhledem ke skutečnosti, že český tým patří k největším a k nejlépe vybaveným, byl alokován do centra města Melamchi. Na místě operují rovněž menší zdravotní týmy z DE, PL a Japonska, které s trauma týmem velice úzce spolupracují. Složitější případy přenechávají českému týmu, který je na jejich zvládnutí lépe připraven a i vybaven. Vlastní stanoviště týmu je hned vedle místní nemocnice, která je prakticky bez vybavení. V nemocnici působí jeden nepálský doktor, který pokrývá spádovou oblast 80 tisíc obyvatel. Český tým pomáhá i s ošetřením případů, které tato nemocnice přijímá. Český tým zajišťuje rovněž dodávky elektrické energie této nemocnici ze svých generátorů, jinak by nebyla schopna vůbec fungovat.

Denně čeští lékaři ošetří kolem 80 pacientů (celkově jich je za prvních pět dní působení přes 400).  Struktura ošetřovaných pacientů se mění. Až doposud šlo primárně o ošetření poranění způsobená zemětřesením a následnými otřesy (zlomeniny, povrchové poranění, pohmožděniny, infekce otevřených zlomenin atd).  Nově tým začíná řešit čím dál častější onemocnění průjmová, horečky, bolesti dutiny břišní atd. Struktura těchto problémů naznačuje, že v oblasti může vypuknout infekce nebo epidemie, v místě hrozí kromě tyfu i výskyt cholery. Český tým se trvale potýká s nedostatekem pitné vody a pohonných hmot, týmu rovněž chybí minimálně jedno terénní vozidlo na zajištění svozu pacientů z okolních hor. Armáda, která převzala distribuci humanitární pomoci má trvale nedostatek vozů, potřebné auto tudíž není možné přidělit našemu týmu na permanentní bázi. Český tým si v místě pronajal již dva terénní vozy, kterými svoz pacientů zajišťuje a stejně tak i zásobování vlastního kempu. 

Nepálské úřady k 7.5. 2015 evidovaly 7700 obětí zemětřesení a přes 600 tisíc lidí zůstalo bez střechy nad hlavou. Zemětřesení zničilo přes 5000 škol. Záchranářské práce byly již téměř ukončeny a zahraniční záchranné týmy byly požádány, aby postupně ukončily činnost a opustily Nepál. Vláda nyní zahajuje fázi rekonstrukce. Zdravotní týmy budou požádány, aby setrvaly v Nepálu co nejdéle, neboť se očekávají navazující problémy a hrozí vypuknutí epidemie infekčních onemocnění. Požadavek vlády je ponechat zdravotní týmy v zemi alespoň další 3 měsíce, neboť sami mají nedostatek vlastního zdravotnického personálu.

Nepál si nesmírně váží pomoci ČR, která by měla pokračovat i v následujícím období (zaslání humanitární pomoci Červeného kříže, působení ČvT aj.). Přístup ČR, vlastní působení českého týmu a i příslib následné humanitární pomoci přispívá k posílení dobrého jména ČR nejen v rámci Nepálu, ale i v rámci mezinárodního společenství.

Galerie


CZ traumatým