česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Český traumatým prodloužil svou misi v Nepálu

Ve dnech 16.-17.5.2015 uskutečnil velvyslanec M. Stašek další služební cestu do Nepálu, jejímž hlavním cílem byla asistence při příletu speciálu AČR, který přivezl do Nepálu humanitární pomoc Červeného kříže ČR a přivezl nových 14 členů trauma týmu, kteří vystřídali své kolegy v působení v oblasti Melamchi. Velvyslanec společně s Honorárním konzulem ČR V. Agarwalem předali zásilku s humanitární pomocí Nepálskému Červenému Kříži a zajistili  převoz nových členů trauma týmu na místo určení.

 

Po druhém zemětřesení, které postihlo Nepál dne 12.5.2015 (epicentrum Namche Bazaar) v nepálské veřejnosti dále roste obava z příchodu ještě mnohem ničivějšího zemětřesení. Druhá vlna silných otřesů přišla v době, kdy se situace začala stabilizovat a každodenní rytmus života se začal vracet k normálu. Káthmándú se přeměnilo ve stanové město. Lidé stále odmítají setrvávat v budovách vyšších než 3 patra a každý den probíhají menší otřesy o síle mezi 5 a 6 stupni Richterovy škály.  V postižených oblastech je zejména nedostatek  stanů a plachet pro výstavbu přechodných přístřešků. Z hlavních center vymizeli turisté, obchody jsou zavřené a řada Nepálců s obavami z dalších silných otřesů opustila Káthmándú. Vláda každé rodině přislíbila poskytnutí finanční pomoci ve výši cca 200 USD na vybudování přechodných přístřešků, aby lidé mohli přečkat blížící se monzun.

Dne 16.5.2015 došlo k personální rotaci českého trauma týmu. Odjíždějící části týmu poděkoval velvyslanec M. Stašek za vynikající práci, kterou odvedli pro Nepál, ale i pro ČR. Za 14 dní působení si tým vybudoval velice dobré renomé jak u nepálské strany, tak i u ostatních záchranářských a zdravotnických týmů. Jejich působení výraznou měrou přispěla ke zviditelnění ČR v Nepálu a do budoucna bude mít bezesporu pozitivní vliv na bilaterální relaci.

Nových 14 členů týmu bylo ještě týž den přepraveno do Melamchi, kde tým na žádost nepálské vlády setrvá do konce své mise. Z oblasti se stahují menší týmy, které předávají své pacienty trauma týmu, a v oblasti dále operuje polský a japonský zdravotnický tým. Počet ošetřených pacientů se pohybuje mezi 25-40 denně. Dne 17.5. navštívil v Melamchi český trauma tým náměstek nepálského ministra zdravotnictví a během tohoto týdne navštíví trauma tým i Honorární konzul ČR v doprovodu nepálských médií a zástupců místních orgánů zabývajících se tzv.disater managementem, aby došlo k rozšíření většího povědomí o české pomoci a působení trauma týmu v Nepálu.

 

 

Galerie


CZ traumatým prodlužuje misi v NP