česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva ministra průmyslu a obchodu J. Mládka v Nepálu byla historicky první návštěvou českého ministra průmyslu a obchodu od vzniku České republiky

Dne 29. ledna 2015 se uskutečnila oficiální návštěva ministra průmyslu a obchodu České republiky J. Mládka v Nepálu. Jednalo se o historicky první návštěvu ministra průmyslu a obchodu České republiky v Nepálu od vzniku samostatného českého státu. Během návštěvy, které předcházela návštěva Indie, doprovázela ministra J. Mládka oficiální delegace, jejímiž členy byli mezi jinými náměstek ministra průmyslu a obchodu V. Bärtl nebo předseda Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky I. Pilný a obchodní delegace doprovázející ministra průmyslu a obchodu se sestávala při návštěvě Nepálu ze zástupců 23 českých firem a vedl ji vice-prezident Hospodářské komory ČR B. Minář.

Součástí návštěvy ministra průmyslu a obchodu ČR J. Mládka v Nepálu se stal podpis Dohody o spolupráci mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu České republiky a Ministerstvem financí Nepálu, kterou podepsal za českou stranu ministr J. Mládek a za nepálskou stranu ministr financí Dr. Ram Sharan Mahat. Uvedená Dohoda se stává základem pro širší spolupráci v oblasti ekonomiky a obchodu mezi Českou republikou a Nepálem a stává se rovněž základem možnosti ustavení Smíšené česko-nepálské komise pro ekonomickou spolupráci.

V Káthmándú se ministr J. Mládek setkal s představiteli centrální vlády, jmenovitě se S. Koiralou, předsedou vlády Nepálu, s Dr. R. S. Mahatou, ministrem financí, jak je uvedeno výše, s M. Basnetem, ministrem průmyslu, s R. K. Gyawali, ministryní energetiky, s S. B. Thapou, ministrem obchodu a s D. C. Amatyou, ministrem civilního letectví (kultury a turistiky).

V Káthmándú se dále ministr J. Mládek zúčastnil podnikatelského fóra připraveného Nepálskou obchodní komorou ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR a ZÚ Dillí. V průběhu obchodního fóra bylo podepsáno Memorandum o spolupráci mezi Nepálskou obchodní komorou a Hospodářskou komorou České republiky.

Dalším bodem na programu návštěvy byl podpis dohody mezi společností Aircraft Industries a společností VR Holdings na dodávku letounu L 410. Kromě uvedených schůzek proběhla v době návštěvy ministra J. Mládka v Nepálu celá řada individuálních setkání představitelů českých firem s jejich nepálskými obchodními partnery.

Návštěva ministra J. Mládka v Nepálu byla široce medializovaná v místním tisku, neboť se jednalo se o historicky první návštěvu ministra průmyslu a obchodu České republiky v Nepálu od vzniku samostatného českého státu. Všechna výše uvedená setkání přispěla ke zviditelnění České republiky v Nepálu a k prezentaci zájmu České republiky spolupracovat s nepálskými obchodními partnery.

Zájem o Českou republiku a o české firmy v Nepálu potvrzuje skutečnost, že byl ministr J. Mládek přijat premiérem Nepálu S. Koiralou, a že měl možnost jednat s řadou členů jeho kabinetu. Návštěva ministra J. Mládka v Nepálu tak přinesla konkrétnější představu o oblastech, v nichž by se mohly prosadit české firmy, a které bychom chtěli společně rozvíjet.

V povědomí Nepálců jsou v minulosti realizované investiční celky, současnost tvoří dodávky automobilů ŠKODA, letadel L 410 a celé řady dalších výrobků. Předmětem jednání bylo zapojení českých firem do rozvoje nepálské energetiky, budování infrastruktury, modernizace letišť, řešení problémů v oblasti komunálního hospodářství či dodávky pro zpracovatelský průmysl. Značný potenciál existuje v možnostech oboustranné investiční činnosti a také v cestovním ruchu. Obě země deklarovaly zájem o těsnější spolupráci v oblasti vzdělávání, zejména vzdělávání technického. Nepál stojí v současné době na počátku demokratizačního procesu a ekonomického rozvoje a návštěvy politiků doprovázených obchodními delegacemi jsou jednou z cest, jak dveře k výše uvedenému cíli, tj. k účasti českých firem na současných a budoucích zakázkách v Nepálu, ještě více otevřít.

Galerie


Ministr průmyslu a obchodu J.Mládek v NP