česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva velvyslance M. Staška v Nepálu ve dnech 11.-15.7. 2015

V rámci ukončení mise se ve dnech 11. – 15.7. 2015 uskutečnila návštěva velvyslance M. Staška v Nepálu. Velvyslanec byl během návštěvy přijat prezidentem Ram Baranem Yadavem, premiérem Sushilem Koiralou, místopředsedkyní parlamentu Onsari Gharti Magar, ministrem zahraničních věcí Mahendrou Bahadurem Pandem, ministrem obchodu a zásobování Sunilem Bahadurem Thapou, ministrem průmyslu Maheshem Basnetem, ministrem civilního letectvím kultury a turistického ruchu Kripasurem Sherpou, ministrem financí   Ram Sharan Mahatem, ministrem dopravy Bimalendra Nidhim a dalšími představiteli nepálské vlády. Velvyslanec M. Stašek se rovněž sešel s vedením Nepálské obchodní komory a Konfederací nepálského průmyslu, jakož i s vedením nevládních organizací, se kterými ZÚ Dillí v minulosti realizoval malé lokální projekty jako je organizace Namasté Nepál (projekt bambusové školy), Centre for Inclusive Social Development (projekt hloubení studen pro pitnou vodu v Patanu) nebo NGO Conscious Media Network, který realizoval projekt školení mladých nepálských novinářek.
 

Na všech úrovních přijetí byla z NP strany  oceněna pomoc ČR během posledního tragického zemětřesení (25.4. a 12.5. 2015). Nepál vnímá velice pozitivně skutečnost, že ČR byla mezi prvními zeměmi, která Nepálu pomoc nabídla a poskytla. Kromě zaslané humanitární pomoci si v Nepálu získal vysoké renomé trauma tým, který působil celý měsíc po zemětřesení v oblasti Melamchi. Ze strany prezidenta Ram Baran Yadava byla oceněna rovněž skutečnost, že se během posledních let podařilo  výrazně nastartovat vzájemné vztahy. V Nepálu je vidět čím dál více českých výrobků - osobní automobily Škoda, letadla L 410, česká bižuterie, ale i průmyslové komponenty –například ložiska ZKL či turbíny do vodních elektráren.

Vzájemný ekonomický potenciál však není stále ještě plně využit. Brání tomu primárně dlouhodobá politická nestabilita na nepálské politické scéně. Nicméně v tomto období se uskutečnilo několik návštěv z české strany na úrovni náměstků ministrů MZV, MPaO, MŽP. Za nejvýznamnější lze považovat návštěvu ministra průmyslu a obchodu J. Mládka v lednu 2015, která byla první ministerskou návštěvou z české strany od svržení monarchie v Nepálu. Podpis Dohody o ekonomické spolupráci, ke kterému došlo během této návštěvy pokládá nový základ pro rozvoj ekonomické spolupráce mezi oběma zeměmi. Česká strana očekává, že by k prvnímu zasedání Společné česko-nepálské smíšené komise, která na základě této dohody byla ustavena, mohlo dojít začátkem roku 2016 v ČR během návštěvy ministra financí Nepálu.  

Ze strany premiéra Koiraly bylo doporučeno směřovat další finanční pomoc Nepálu přes jeho premiérský fond. Velvyslanec Stašek v této souvislosti upřesnil, že další finanční pomoc z ČR bude směřovat přes česká NGOs, která v Nepálu dlouhodobě působí. V ČR se po tragickém zemětřesení vzedmula vlna solidarity s Nepálem, která vedla k řadě iniciativ zaměřených na pomoci obnově země. Konalo se několik koncertů pro Nepál, konaly se veřejné sbírky prostřednictvím ČTV či ČRo (vybralo se přes 10 mil. Kč). Tyto prostředky půjdou primárně na obnovu poničených škol a výstavbu dalších bambusových škol v horských oblastech, které prokázaly, že jsou skutečně odolné i poměrně silnému zemětřesení.   

Prezident i premiér poděkovali velvyslanci za veškeré úsilí a aktivity, které za jeho pětileté působení přispěly k posunutí vzájemných vztahů na novou kvalitativní úroveň. Během tohoto období se ze čtyřnásobila vzájemná obchodní výměna a došlo i k výraznému nárůstu v počtu českých turistů do Nepálu.

 

 

 

Galerie


Velvyslanec v Nepálu 11.-15.7.2015