česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Czech Embassy New Delhi
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nová dohoda o hospodářské spolupráci se Srí Lankou

Kdy: 04.02.2018 - 07.02.2018, Kde: Srí Lanka

Velvyslanec Milan Hovorka na Srí Lance se sídlem v Dillí vykonal ve dnech 4. - 7. února 2018 pracovní návštěvu Srí Lanky.

 

Ministr zahraničí Srí Lanky


V jejím hlavním městě Kolombu se zúčastnil oslav 70. výročí Dne nezávislosti a vedl jednání s ministrem zahraničních věcí Tilakem Marapanou, ministrem rozvojových strategií a mezinárodního obchodu Malikem Samarawickramou, náměstkem ministra pro udržitelný rozvoj a přírodu Douglasem Nanayakkarou a s náměstkem ministra školství Sunilem Hettiarachchimem o aktuálních otázkách dvoustranných vztahů a jejich smluvní úpravě.

 

ministr zahraničí


S ministrem rozvojových strategií a mezinárodního obchodu Malikem Samarawickramou velvyslanec podepsal Dohodu mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR a Ministerstvem rozvojových strategií a mezinárodního obchodu Srí Lanky o vzájemné spolupráci, která vytváří rámec pro těsnější kontakty mezi oběma ministerstvy s cílem podpořit další rozvoj obchodních a investičních toků.

 

škola


Velvyslanec se v průběhu návštěvy zúčastnil spolu s náměskem ministra školství Hettiarachchim také aktu slavnostního předání projektu humanitární pomoci České republiky, který byl zaměřen na obnovu deštěm a záplavami poničeného vzdělávacího centra pro učitele ve městě Akuressa na jihu Srí Lanky.

 

Tatra


"Pracovní návštěvu hodnotím jako velmi přínosnou," řekl velvyslanec po návratu do Dillí. "Potvrdila jednoznačný zájem obou zemí na hledání možností, které by umožnily uvolnit dosud nevyužitý nadějný potenciál, který existuje pro rozvoj vzájemně výhodné spolupráce. Věřím, že mnou podepsaná hospodářská dohoda na základě zmocnění ministra průmyslu a obchodu tomuto cíli napomůže. Aktuální hospodářská přítomnost České republiky na Srí Lance je omezena na vývoz v řádu několika miliónů amerických dolarů ročně, což je s ohledem na možnosti českých vývozců a rozvojové potřeby ostrova zcela neadekvátní. Velký potenciál existuje i pro rozvoj mezilidských vztahů. Srí Lanka je dnes jednou z nejoblíbenějších destinací v regionu pro české turisty. V neposlední řadě nemohu nezmínit, že Česko je pro Srí Lanku partnerem, který byl vždy připraven pomoci ve složitých situacích. Naposledy se to projevilo v uplynulých dvou letech, kdy byla země opakovaně postižena velkými dešti a sesuvy půdy a kdy české orgány prostřednictvím Ministerstva zahraničních věcí reagovaly na tyto přírodní katastrofy humanitární pomocí v celkové výši 5 miliónů korun."

 

Oslavy Dne nezávislosti