česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva velvyslance M.Staška na Srí Lance ve dnech 22.-26.6.2015

V rámci ukončení mise uskutečnil ve dnech 22. – 26.6.2015 velvyslanec M. Stašek  návštěvu na Srí Lance. Velvyslanec využil jednotlivá přijetí u vedoucích politických činitelů Srí Lanky k rekapitulaci vzájemné relace a k  dalšímu posunutí pojektů, které stále čekají ve vzájemné bilaterální relaci na vyřízení. Na všech úrovních přijetí byl ze srílanské strany vyjádřen zájem o další prohlubování vztahů s ČR, jejichž hlavní osou je spolupráce v ekonomické a investiční oblasti.  Velvyslanec M. Stašek se rovněž sešel s vedením nevládní organizace ADRA Srí Lanka, která na letošní rok získala 300 tisíc Kč pro realizaci MLP v oblasti vodního hospodářství.
 

V rámci ukončení mise uskutečnil ve dnech 22. – 26.6.2015 velvyslanec M. Stašek návštěvu na Srí Lance. Velvyslanec byl během návštěvy přijat novým srílanským prezidentem M. Sirisenou, premiérem Ranilem Wickremesinghem, předsedou LK Parlamentu Chanalem J. Rajapaksou, generálním tajemníkem parlamentu Dhammikou Dasanayakem. Dále pak jednal s ministrem zahraničních věcí Mangalou Smaraweeranou, s ministrem financí R. Karunanayakem, ministrem pro půdu M. Gunawardanou, ministrem pro plantáže, infrastrukturu a rozvoj U. Digambaramem, ministrem  cestovního ruchu a sportu E. Dissanayakem, ministrem zdravotnictví Dr. Rajithou Senarathnem,  velitelem LK vzdušných sil Gaganem Bulathsinghalou, s ředitelem zoologických zahrad a národních parků Anurou de Silvou a vedením Komory srílanských exportérů – prezidentem Saradou M. de Silvou a generálním tajemníkem Shihamem Marikaem.

Z úst prezidenta a premiéra zaznělo opětovné poděkování na adresu ČR za pomoc poskytnutou během tsunami v roce 2004, které si vyžádalo přes 30 tisíc obětí a půl milionu Srílančanů přišlo o střechu nad hlavou.  Dále pak uznání za dodání zbraní vládě během posledních měsíců občanské války, které umožnily vládě konflikt na ostrově po dlouhých 30 letech ukončit a přinést do společnosti mír, stabilitu a prosperitu. Dle prezidenta má ČR na LK díky těmto aktivitám a pomoci v nouzi, kdy to LK vždy nejvíce potřebovala, výjimečné postavení, které je možné transformovat do významnějších ekonomických aktivit.

Na závěr přijetí prezident i premiér poděkovali velvyslanci za přínos pro další rozvoj vzájemných vztahů a popřáli mu hodně úspěchů v jeho další kariéře. Během působení velvyslance M.Staška se uskutečnila řada významných bilaterálních návštěv a oborových obchodních misí, které přispěly  k prohloubení vzájemných vztahů a k transformaci relace z primárně obranné oblasti do oblasti civilní spolupráce. Velyvslanec zmínil i řadu MLP, které se za posledních pět let na LK za finanční podpory MZV ČR zrealizovaly.

Navzdory skutečnosti, že ČR nemá v Kolombu svůj úřad, nabyly vztahy za poslední roky na intenzitě. Srí Lanka by ráda dále prohlubovala ekonomickou spolupráci. Zájem je o české investice, o technologie, o zakládání společných podniků, ale i o české turisty, jichž na Srí Lanku létá rok od roku stále více. Zástupci srílanské vlády vyjádřili zájem o etablování jedné z významných českých značek na ostrově, která by mohla být vlajkovou lodí vzájemné ekonomické spolupráce např. Škoda Auto. Srí Lanka by se mohla stát s nadcházejícími politickými a ekonomickými změnami hlavní branou i pro vývoz českého zboží do Indie a to díky dobré lokaci, příznivějším životním podmínkám, ale i ekonomickým a celním dohodám, které má uzavřeny s Indií.

Galerie


EU Ambassadors´ visit to Odisha