česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nová velvyslankyně Srí Lanky pro Českou republiku

Kdy: 23.08.2016

Dne 23. srpna 2016 předala na Pražském hradě do rukou prezidenta republiky Miloše Zemana své pověřovací listiny nová velvyslankyně Srí Lanky pro Českou republiku paní Priyanee Wijesekera sídlící ve Vídni. 

 

New Srilankan Ambassador


Po slavnostním předání pověřovacích listin se uskutečnilo v Brožíkově salónu Pražského hradu jednání za účasti náměstka ministra zahraničních věcí ČR, ředitele protokolu Kanceláře prezidenta republiky Jindřicha Forejta, ředitele odboru zemí Asie a Pacifiku Ministerstva zahraničních věcí ČR Marka Libřického, zástupce ředitele zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky a zástupce ředitelky diplomatického protokolu Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Prezident Miloš Zeman během přijetí požádal o předání srdečných pozdravů prezidentovi Srí Lanky panu Maithripalovi Sirisenovi a vyjádřil naději, že bude moci v roce 2017 uskutečnit návštěvu Srí Lanky, na kterou jej doprovodí početná skupina podnikatelů s cílem podpořit ekonomickou diplomacii. 

Paní velvyslankyně Priyanee Wijesekera vyjádřila poděkování a velké díky za veškerou asistenci, kterou Česká republika dosud poskytla Srí Lance. 

Srí Lanka dosud pokrývá Českou republiku ze svého velvyslanectví ve Vídni.  Toto velvyslanectví Srí Lanky diplomaticky pokrývá nejen rezidentní Rakousko, ale nerezidentně také Bosnu a Hercegovinu, Bývalou jugoslávskou republiku Makedonii, Černou Horu, Českou republiku, Chorvatsko, Maďarsko, Slovensko, Slovinsko a Srbsko. Velvyslankyně je zároveň stálou představitelkou Srí Lanky při mezinárodních organizacích sídlících ve Vídni, včetně Organizace OSN pro průmyslový rozvoj (UNIDO), Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), Organizace smlouvy pro všeobecný zákaz jaderných zkoušek (CTBT), Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) a dalších.  Prezident Miloš Zeman v této souvislosti vyjádřil názor, že Srí Lanka by měla v Praze otevřít samostatné velvyslanectví, a to zejména z toho důvodu, že mezi českými turisty panuje velký zájem o návštěvu Srí Lanky. 

Ředitel odboru zemí Asie a Pacifiku Ministerstva zahraničních věcí ČR uvedl, že Srí Lanka v současné době nemá v Praze ani honorárního konzula a požádal, aby srílanská strana učinila potřebné kroky k jeho jmenování. 

Prezident Miloš Zeman ujistil velvyslankyni, že Česká republika podporuje, aby Evropská unie podpořila doložku nejvyšších výhod GSP plus pro Srí Lanku. V dalším rozhovoru mimo jiné indikoval zájem o podporu vzájemných vztahů mezi Českou republikou a Srí Lankou také v kulturní oblasti a v oblastí buddhistických studií.