česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Dillí
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oficiální návštěva předsedy Senátu Milana Štěcha na Srí Lance

Kdy: 20.09.2018 - 21.09.2018, Kde: Colombo, Srí Lanka

Ve dnech 20. a 21. září 2018 se uskutečnila oficiální návštěva předsedy Senátu Parlamentu České republiky Milana Štěcha na Srí Lance. Byla to dosud protokolárně nejvyšší návštěva českého ústavního činitele od vzniku samostatné České republiky.
 

Předsedu Senátu s chotí na cestě doprovázeli senátoři Tomáš Grulich, Luděk Jeništa, Hassan Mezian, Lumír Kantor a Radko Martínek a také velvyslanec ČR na Srí Lance se sídlem v Dillí Milan Hovorka.

Předseda Senátu Milan Štěch jednal s předsedou srílanské vlády Ranilem Wickremesinghem. Projednány byly možnosti dalšího prohloubení vzájemných vztahů v různých oblastech.

Předseda Senátu Štěch na jednání s předsedou vlády Srí Lanky Wickremesinghem

Předseda Senátu Štěch na jednání s předsedou vlády Srí Lanky Wickremesinghem

Nejobsažnější jednání uskutečnil se svým srílanským protějškem, předsedou srílanského parlamenu Karu Džajasuríjou.

Oficiální část delegace se setkala i s dalšími členy srílanského parlamentu, včetně členů parlamentní asociace srílansko-českého přátelství, kterou vede místopředseda srílanského parlamentu a předseda parlamentních výborů J. M. Ananda Kumarasiri. Čeští senátoři poté měli možnost se seznámit s fungováním srílanského parlamentu, prohlédnout si jeho novou budovu i navštívit plenární zasedání tohoto nejvyššího zákonodárného sboru Srí Lanky.

Za účasti předsedy Senátu, ministra rozvojových strategií a mezinárodního obchodu Srí Lanky Malika Samarawickramy a dalších významných hostů, podepsali v úvodu česko-srílanského podnikatelského fóra, viceprezident Hospodářské komory České republiky Michal Štefl a předseda správní rady Ceylonské obchodní komory Rajendra Theagarajah memorandum o spolupráci obou komor.  Česko – srílanské podnikatelské fórum obě komory uspořádaly v pátek 21. září 2018 v hlavním městě Srí Lanky Kolombu na podporu rozvoje obchodní spolupráce soukromého sektoru obou zemí. Součástí fóra byla i jednání B2B mezi zástupci českých a srílanských firem.

Podpis memoranda o spolupráci

Podpis memoranda o spolupráci

Při příležitosti oficiální návštěvy předsedy Senátu s delegací na Srí Lance uspořádaly v pátek 21. září 2018 velvyslanectví ČR v Dillí a honorární konzulát ČR v Kolombu slavnostní recepci, které se zúčastnil velvyslanec Evropské unie na Srí Lance Tun Lai Margue, zástupci srílanského ministerstva zahraničních věcí i řada dalších významných hostů.

Předseda Senátu Milan Štěch ve svém projevu shrnul významné mezníky moderních českých dějich, připomněl 100. výročí založení Československa i další významná "osmičková" výročí.

Následně z jeho rukou obdržela čestné uznání čtrnáctiletá Malinka Sehansi Samarasinha za její obraz na téma "Voda nad zlato", který nominovala jako soutěžní práci do 46. ročníku Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice. Během ceremonie bylo připomenuto, že tato výstava byla založena k uctění památky dětských obětí z české obce Lidice, zavražděných německými nacisty, a všech dalších dětí, které zahynuly ve válečných konfliktech. Lidická galerie tentokrát obdržela 29967 prací ze 79 zemí světa.

Voda nad zlato

Voda nad zlato

K významnému mezinárodnímu úspěchu Malince pogratulovali předseda Senátu Milan Štěch, nerezidentní velvyslanec ČR na Srí Lance Milan Hovorka, honorární konzul ČR na Srí Lance Lohitha Samarawickrema, vrchní ředitelka divize Evropy a Střední Asie Ministerstva zahraničních věcí Srí Lanky S. Dhammika K. Semasinghe a další. Za ocenění poděkovala nejen Malinka, ale i její maminka Dharsha Samarasinha.

Předání čestného uznání Malince Sehansi Samarasinha

Předání čestného uznání Malince Sehansi Samarasinha