česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV Srí Lanky
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslankyně Eliška Žigová předala prezidentovi Srí Lanky pověřovací listiny

Kde: Kolombo

Velvyslankyně Eliška Žigová uskutečnila ve dnech 31. ledna až 5. února 2023 pětidenní služební cestu na Srí Lanku za účelem předání pověřovacích listin jako nerezidentní velvyslankyně ČR na Srí Lance. Eliška Žigová se během oficiální návštěvy Srí Lanky setkala s vrcholnými ústavními činiteli země včetně prezidenta Ranila Wickremesingheho.  Vedoucí zastupitelského úřadu využila své první návštěvy Srí Lanky k podpisu bilaterální smlouvy mezi vládou ČR a Srí Lanky o zamezení dvojímu zdanění a k jednání na Ministerstvu zahraničních věcí. Cesta velvyslankyně Elišky Žigové proběhla na pozadí oslav 75. výročí Dne nezávislosti Srí Lanky a připomenutí třiceti let od navázání bilaterálních vztahů mezi ČR a Srí Lankou.

Dne 2. února 2023 velvyslankyně Eliška Žigová předala pověřovací listiny prezidentovi Srí Lanky Ranilu Wickremesingheovi jako nerezidentní velvyslankyně ČR na Srí Lance. Slavnostní ceremonie předání pověřovacích listin probíhala v prezidentském letním sídle v Kandy. Pověřovací listiny předali vedle české velvyslankyně vedoucí diplomatických misí dalších patnácti států. Po slavnostní ceremonii následovalo v prezidentském letním sídle neformální a krátké jednání nově jmenovaných velvyslanců s významnými ústavními činiteli Srí Lanky. Eliška Žigová v krátkosti pohovořila s prezidentem Ranilem Wickremesinghem, který poděkoval velvyslankyni za dlouhodobě přátelské vztahy mezi Srí Lankou a Českou republikou. Wickremesinghe projevil zájem o prohloubení spolupráce s ČR v ekonomické oblasti a to zejména ve sdílení české transformační zkušenosti.

Velvyslankyně Eliška Žigová hovoří s prezidentem Srí Lanky

Velvyslankyně Eliška Žigová hovoří s prezidentem Srí Lanky

Vedoucí zastupitelského úřadu využila návštěvy Srí Lanky k podpisu bilaterální smlouvy mezi vládou ČR a Srí Lanky o zamezení dvojímu zdanění a k jednání na Ministerstvu zahraničních věcí. Smlouva mezi vládou ČR a Srí Lanky o zamezení dvojímu zdanění byla podepsána v pátek 3. února 2023 na Ministerstvu financí Srí Lanky v Kolombu. Za českou stranu smlouvu podepsala prezidentem zplnomocněná velvyslankyně Eliška Žigová a za srílanskou stranu smlouvu podepsal náměstek ministra financí Srí Lanky K.M. Mahinda Siriwardana. Po úvodním aktu podpisu smlouvy následovalo krátké bilaterální jednání s náměstkem MS o stavu srílanské ekonomiky a příležitostí pro vzájemnou spolupráci.

Velvyslankyně Eliška Žigová podepsala smlouvu o zamezení dvojímu zdanění mezi ČR a Srí Lankou

Velvyslankyně Eliška Žigová podepsala smlouvu o zamezení dvojímu zdanění mezi ČR a Srí Lankou

Velvyslankyně Eliška Žigová se zúčastnila v pátek 3. února 2023 bilaterálního jednání s ministrem zahraničních věcí Srí Lanky Ali Sabrym na Ministerstvu zahraničních věcí, který poděkoval za dlouhodobé přátelské vztahy mezi oběma zeměmi a pozval paní velvyslankyni Žigovou na delší návštěvu Srí Lanky s možností navazujících jednání.

Jednání s ministrem zahraničí Ali Sabrym

Jednání s ministrem zahraničí Ali Sabrym