česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zoo Praha získala dvě unikátní slonice ze Šrí Lanky

(Archivní článek, platnost skončena 20.10.2016.)

V Praze přistál dne 7.10.2012 nákladní Hercules srílanského vojenského letectva se dvěma slonicemi na palubě pro ZOO Praha. Osmiletá Janita a sedmiletá Tamara, které pocházejí ze sloní zoo v Pinnawale na Šrí Lance, jsou darem šrílanské vlády českým dětem.

„Před dvěma lety pro nás byl přílet dvou slonic, navíc na palubě vojenského speciálu, něčím téměř nepředstavitelným,“ uvedl po přistání ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Je to ohromný úspěch pro pražskou zoo, který by ovšem nebyl myslitelný bez pomoci velvyslance Miloslava Staška a dalších diplomatů i příznivců Zoo Praha.“

ČR na oplátku darovala LK pár komodských varanů, koní Převalského a hrošíků a poskytne Národnímu parku v Pinawelle, kde se sloni chovají, finanční dar ve výši 250 tisíc Kč, za který se v ČR zakoupí scaner na detekci březosti slonů. ZOO Praha se tak stává jedním z nových hlavních center pro chov slona indického v Evropě.

S oběma slonicemi – nevlastními sestrami – se v předchozích dnech v Pinnawale seznamovala chovatelka Veronika Štruplová a posléze i vrchní chovatel slonů pražské zoo Jiří Javůrek. „Janita působí jako vyrovnaná a sebevědomá slonice,“ popsala Veronika Štruplová starší z obou slonic. „Má svou hlavu a není snadné najít si k ní cestu. Pokud však člověk pronikne přes její odměřenou slupku, je to přátelské klidné zvíře, které má v budoucnu potenciál stát v hierarchii stáda velmi vysoko.“ Druhou „pražskou“ slonici Tamaru pak chovatelé charakterizují jako přátelské zvíře, které miluje ovoce. I díky tomu velmi ochotně cvičí a poměrně rychle se učí.. Jen na nové věci reaguje často plašeji než Janita.

Následující měsíce stráví obě srílanské slonice v karanténě, která vznikla v prostorách bývalého Pavilonu velkých savců v Zoo Praha. Zhruba čtyři týdny s nimi v Praze pobudou i jejich srílanští mahuti a veterinář. Aby si slonice lépe zvykaly na přechod do nového prostředí a na novou potravu, přiletěl s nimi ze Srí Lanky i kontejner s téměř půl tunou palmového listí, špalků palmy karyota, ovoce a cukrové třtiny.

Šrílanská vláda již před 40 lety darovala ČR dva slony Sundali a Kadiru.