česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pozoruhodné události v roce 2017

Dlouhodobější akce

V roce 2017 pokračovala cesta dvoučlenné české cyklistické expedice Zig Zag (čti cik cak), při které se Zuzana Wurstová a Zbyněk Michal vydali 26. května 2016 z Ústí nad Labem do Indie na kolech. Projeli přes Slovensko, Ukrajinu, Rumunsko, Moldovu a zpět na Ukrajinu, odkud se vydali lodí do Gruzie a pak opět na kolech přes Arménii, Ázerbájdžán, Írán a přes Perský záliv do Spojených arabských emirátů, odkud přiletěli do Indie. Vydali se na sever do Himalájí projeli celý Nepál a vrátili se do Indie. Mediálním partnerem expedice byl Český rozhlas  - viz http://www.rozhlas.cz/sever/cikcak

 

Leden 2017

V sobotu 7. ledna 2017 se v kavárně Cafe Coffee Day (býv. Coffee Home Delhi Tourism) na ulici Baba Kharak Singh Marg v centru Dillí uskutečnilo setkání milovníků povídek Franze Kafky. Přítomní debatovali zejména o jeho novele "Proměna". O týden později 14. ledna uspořádal dillíský literární klub "Readers' Break" interaktivní čtení a filozofickou diskusi o Kafkově románu "Proces". 


 

Pavel Vangeli

 

Jedinečné loutkové představení s názvem "Swingující loutky" se uskutečnilo na velvyslanectví České republiky v Dillí dne 8. ledna 2017, potěšilo malé děti, stejně jako mladší i starší publikum. Show, během níž loutky hrály na hudební nástroje, zpívaly, tančily a žonglovaly, byla ztvárněna slavným českým loutkářem Pavlem Vangelim. Akce připomněla tradici českého loutkářství a také skutečnost, že bylo zařazeno na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

V pondělí 9. ledna 2017 při příležitosti konání summitu Vibrující Gudžarát se uskutečnilo slavnostní otevření vízového centra v největším městě indického svazového státu Gudžarát Ahmedabádu. Ahmedabád se tak stal sedmým městem v Indii, kde ve vízovém centru operovaném společností VFS Global mohou o schengenské vízum žádat lidé, jejichž hlavním cílem cesty je Česká republika. 

Na 15. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Pune ve dnech 12. - 19. ledna 2017 byla zastoupena i česká kinematografie. Promítnuty byly například celovečerní film "Domácí péče" z roku 2015 režiséra Slávka Horáka, který také napsal scénář, nebo celovečerní film "Já, Olga Hepnarová" z roku 2016 režisérů Tomáše Weinreba a Petra Kazdy. Porota oznámila, že cena vlády indického státu Maharáštra za nejlepší zahraniční film je udělena českému filmu "Ztraceni v Mnichově". Ocenění za nejlepší film bylo uděleno za "znovupřipomenutí tragické kapitoly československé historie efektivním, humorným a potrhlým způsobem". Přehlídka filmů v Púne patří mezi nejvýznamnější mezinárodní filmové festivaly v Indii.

Dne 13. ledna 2017 uplynulo dvacet let od úmrtí PhDr. Vladimíra Miltnera, CSc., Ph.D., který byl jedním z předních českých indologů a překladatelů z indických jazyků (sanskrtu, páli, hindštiny, maráthštiny, bradžštiny, hindaví, urdštiny a bengálštiny). Vladimír Miltner se proslavil nejen svou akademickou činností, ale i tím, že jednoho dne se naplnila jeho slova "Každej člověk má vědět, kdy má odejít". Neočekávaně nechal doma na rozloučenou dopis, že nadešel čas opustit tento svět, a že odcestoval zemřít do jeho milované Indie.

Indie se 16. ledna 2017 stala přidruženým členem Evropské organizace jaderného výzkumu (CERN). Česká republika je členem CERN od 1. července 1993 a čeští specialisté působící v CERN se vždy těšili, až budou moci spolupracovat v CERNu s indickými vědci, inženýry a techniky. 

 

 

Jana Chaudhuri

 

Česká ambasáda v Dillí hostila v sobotu dne 21. ledna 2017 úchvatný klavírní recitál známé české pianisty Jany Chaudhuri. Večer moderoval její indický manžel Debashish Chaudhuri, světově proslulý hudebník, pedagog a dirigent. Další recitál se uskutečnil v Národním centrum muzických umění (NCPA) v Mumbai v úterý dne 24. ledna 2017.

Dne 23. ledna 2017 ve věku 74 let zemřel indolog Prof. Jaroslav Vacek, který v letech 1994–1997 působil jako prorektor Univerzity Karlovy v Praze pro zahraniční styky a v letech 2003–2006 jako děkan Filozofické fakulty UK. Jaroslav Vacek vystudoval sanskrt a tamilštinu. Po studiu mongolštiny v Ulánbátaru založil v roce 1976 na Univerzitě Karlově výuku mongolštiny. Po revolučních změnách v r. 1989 obnovil výuku tamilštiny a sanskrtu v r. 1990. V sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století indologie na Univerzitě Karlově téměř zmizela kromě hindštiny a prof. Vacek organizoval nové zahájení výuky filologických oborů tamilštiny, sanskrtu a bengálštiny, jejichž výuka spolu s hindštinou od té doby probíhá dodnes. Je autorem série českých i mezinárodních učebnic, monografií, literárních a odborných překladů a také mnoha studií. Těžištěm jeho odborné práce je srovnání altajských jazyků (mezi nimi mongolštiny) s drávidskými jazyky jižní Indie. V roce 1998 zahájil mezinárodní projekt Pandanus, který se ve spolupráci s univerzitami v Miláně, Krakově a Varšavě věnuje výzkumu přírodní symboliky v indické literatuře, kultuře a umění. Byl šéfredaktorem stejnojmenného časopisu. V roce 2016 jeho zásluhy ocenil osobně indický prezident Pranab Mukherdží, když jej ubytoval u sebe v prezidentském paláci v Dillí. 

Velvyslanec Milan Hovorka navštívil indický stát Karnataka, kde ve středu 25. ledna 2017 jednal v Bengaluru s ministrem pro velké a střední podniky a infrastrukturu indického svazového státu Karnataka R. V. Dešpandem. 

Přes dvě desítky zástupců českých výrobců obráběcích strojů se ve dnech 26. ledna až 1. února 2017 zúčastnily na mezinárodním výstavišti BIEC v Bengaluru v Indii veletrhů IMTEX 2017 a Tooltech 2017. Přiblížily inovace jejich firem v technologiích obrábění kovů. Skupinová a individuální účast českých průmyslníků na veletrhu IMTEX odráží jejich závazky vůči indickému trhu a také jejich ochotu hrát aktivní roli v indické iniciativě MAKE-IN-INDIA.

U příležitosti 68. výročí indického Dne republiky zaslali blahopřání svým indickým protějškům prezident republiky Miloš Zeman, předseda Senátu Parlamentu Milan Štěch, předseda vlády Bohuslav Sobotka a ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek. Během vojenské přehlídky v Dillí byly prezentovány i české nákladní automobily TATRA nesoucí různé rakety s plochou dráhou letu.

Česká republika se účastnila 23. ročníku Summitu partnerství pořádaného indickou vládou společně s indickým Ministerstvem obchodu a průmyslu a Konfederací indického průmyslu ve dnech 27. a 28. ledna 2017 ve dvoumilionovém Visakhapatnamu, největším městě indického státu Ándhrapradéš. 

Česká republika oznámila, že na základě mezivládní dohody s Indií vydělila pro školní rok 2017/2018 několik stipendií pro talentované studenty vysoké školy nebo studenty postgraduálního studia z Indie, kteří mají zájem absolvovat v České republice studijní nebo výzkumný pobyt na některé z veřejných vysokých škol. Lhůta pro podání přihlášek byla do 15. února 2017. 

Moravské zemské muzeum v Brně se při příležitosti 200. výročí svého založení rozhodlo po mnoha letech na pár dnů zpřístupnit veřejnosti svůj nejstarší a jeden z nejvzácnějších exponátů geologicko-paleontologického oddělení, a to zkamenělinu velmi zvláštní rybičky, která dodnes žije v Indickém oceánu. Zkamenělina je důkazem propojení třetihorního moře na Moravě s Indickým poloostrovem. Výstava zkamenělin byla k vidění v přízemí Dietrichsteinského paláce na Zelném trhu v Brně do 2. února 2017. Akce se konala pod záštitou prezidenta republiky. 

Diplomaté Izraele, Spojených států amerických, Francie, Itálie, Německa, Rakouska, Česka, Slovenska, Řecka a dalších spřátelených zemí v Dillí se dne 31. ledna 2017 setkali, aby uctili Mezinárodní den památky obětí holocaustu. 


Únor 2017

Společnost PRECIOSA prezentovala tradici českého sklářství na jedné z nejprestižnějších přehlídek současného umění v Asii INDIA ART FAIR, která se konala v Dillí od 2. do 5. února 2017. 

4. února se na Srí Lance každoročně slaví Den nezávislosti. Tento den v roce 1948 byla na Srí Lance vyhlášena vnitřní politická nezávislost na britské správě. U příležitosti 69. výročí Dne nezávislosti zaslali blahopřání svým srílanským protějškům prezident republiky Miloš Zeman, předseda Senátu Parlamentu Milan Štěch, předseda vlády Bohuslav Sobotka a ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek. Oslav Dne nezávislosti se zúčastnil za Českou republiku velvyslanec Milan Hovorka, který se při té příležitosti setkal také se srílanským ministrem zahraničních věcí Mangalem Samaraweerou a dalšími vysokými představiteli. Zúčastnil se i slavnostní přehlídku srílanských pozemních sil, námořnictva, letectva, policie a civilních bezpečnostních složek, na které byla přítomna i česká vojenská technika, která pomáhá Srí Lance udržovat své obranné a bezpečnostní schopnosti.

Česká republika i Indie jsou zakládajícími členy Světové obchodní organizace WTO. Ve čtvrtek 9. února 2017 se v Dillí konalo interaktivní setkání s generálním ředitelem Světové obchodní organizace (WTO) Robertem Azevedem, které pořádala Konfederace indického průmyslu. Zúčastnil se jej i velvyslanec ČR v Indii Milan Hovorka, který dříve působil jako stálý představitel ČR při WTO. 

Pražská převážně dámská kapela BraAgas se vydala na turné do Indie. Zúčastnila se populárního světového mírového hudebního festivalu Sur Jahan, který je v Indii známý spíše pod názvem Sufi Sutra, a to ve dnech 3. - 5. února 2017 v Kolkatě a ve dnech 8. - 10. února 2017 v Goa. 

 

BraAgas

 

Český velvyslanec Milan Hovorka získal v Indii zlatou medaili AMITY EXCELLENCE AWARD za rozvíjení mezinárodních diplomatických vztahů s Indií. Slavnostní předání se uskutečnilo v pátek 10. února 2017 během závěrečného zasedání 17. mezinárodního obchodního summitu a vědecké konference INBUSH ERA, která se konala na prestižní indické univerzitě Amity University v Noidě v indickém státě Uttarpradéš na téma: "Komprehenze, závazky, odvaha a spolupráce: přeměna myšlenek do logických výstupů pro prvotřídní svět". 

Česká společnost Lasvit, zaměřená na designování, vývoj a zakázkovou výrobu desénových svítidel a skleněných uměleckých plastik, otevřela v hlavním městě Indie Dillí svou novou expozici, a to v centru svítidel vis-à-vis. Slavnostní otevření showroomu se uskutečnilo za přítomnosti státního tajemníka Ministerstva průmyslu a obchodu Roberta Szurmana a velvyslance ČR v Indii Milana Hovorky v pátek 17. února 2017. Akce byla součástí týdne designu pořádaného v Dillí ve dnech pod názvem INDIA DESIGN ID 2017.

Česká republika se zúčastnila týdne designu pořádaného v Dillí. Česká společnost PRECIOSA, kombinující podstatu českého křišťálu s inovativními technologiemi, zaujala milovníky designu na veletrhu INDIA DESIGN ID 2017, který se konal od 16. do 19. února 2017 v hlavním městě Indie Dillí. Většinu návštěvníků upoutal obrovský lustr se stovkami pohybujících se kousků křišťálového skla. 

 

Ivan Jestřáb

 

Ve dnech 8. - 10. února 2017 navštívil Indii zástupce náměstka ministra zahraničních věcí ČR a ředitel odboru OSN Ministerstva zahraničních věcí ČR pan Ivan Jestřáb, aby se zúčastnil v Dillí zasedání Implementační a prováděcí skupiny (IAG) Globální iniciativy pro potírání jaderného terorismu (GICNT). Česká republika přistoupila k této iniciativě 19. dubna 2007 a od té doby se jí aktivně účastní. 

Ve dnech 3. a 4. února 2017 se v Mumbai uskutečnilo první prozatímní zasedání WFSBS (Světové federace společnosti pro bázi lebeční). Českou republiku na něm reprezentoval předseda České neurochirurgické společnosti Prof. MUDr. Martin Sameš, CSc., primář Neurochirurgické kliniky Univerzity J.E.Purkyně a Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem a předseda Vědecké rady Krajské zdravotní, a.s. V Mumbai vystoupil s odborným referátem na téma "Kraniocervikální nádory". Česká neurochirurgie je v Indii známá vysokou úrovní a aktivitou v oblasti mozkových bypassů a drží trend se světovým vývojem jak v diagnostice, tak v technice mikrochirurgických operací.

Velvyslanec Milan Hovorka se v úterý 13. února 2017 zúčastnil v Bengaluru, hlavním městě indického státu Karnataka, konference "MAKE IN KARNATAKA". Po impresivním slavnostním zahájení pogratuloval premiérovi Karnataky Siddaramaiahovi za všechno, co Karnataka učinila pro to, aby se stala jednou z nejatraktivnějších investičních destinací v Indii. Setkal se i s ministry energetiky D. K. Shivakumarem a s ministryní cestovního ruchu Priyankou Kharge. Během dne pak velvyslanec navštívil ministra pro velké a malé podniky, obchod a rozvoj infrastruktury R. V. Deshpandeho, se kterým jednal zevrubně o spolupráci mezi průmyslovými odvětvími České republiky a Karnataky.

 

Make-in-Karnataka

 

Silná delegace českých podnikatelů vedená státním tajemníkem Ministerstva průmyslu a obchodu ČR Robertem Szurmanem představila své inovační dovednosti a schopnosti na největší letecké show v Asii nazvané AERO INDIA 2017, jež se konala ve dnech 14. - 18. února 2017 v Bengaluru. 

Dne 15. února 2017 podepsala česká společnost Ray Service s indickým partnerem Elcomponics Group dohodu o vytvoření společného podniku s názvem ELCOMPONICS RAY SYSTEMS INDIA PVT. LTD. Podnik byl vytvořen s cílem vyrábět vojenské a letecké kabelové svazky a elektromechanická zařízení. EL RAY bude mít své sídlo a výrobní závod ve městě Noida ve svazovém státě Uttarpradéš. Slavnostního aktu podpisu byli přítomni velvyslanec Milan Hovorka a státní tajemník Ministerstva průmyslu a obchodu Robert Szurman, kteří byli potěšeni, že byli součástí zrodu nového vztahu českých a indických inženýrských a technologických společností. 

 

SATTE 2017

 

Česká republika se účastnila největšího veletrhu cestovního ruchu v Jižní Asii SATTE 2017, který se konal od 15. do 17. února 2017 v Dillí. Při této příležitosti uspořádala česká ambasáda v Dillí společně s českou centrálou cestovního ruchu CzechTourism ve čtvrtek 15. února 2017 networkingový večer, na který pozvala zástupce českých a indických cestovních kanceláří a cestovních agentur. Velvyslanec Milan Hovorka vyjádřil svou vděčnost indickým partnerům za výbornou spolupráci a snahu o podporu vzájemného cestovního ruchu mezi Českou republikou a Indií. Díky této spolupráci se Česká republika pro indické cestovatele stává jednou z nejslibnějších zahraničních turistických destinací.

Česká republika se účastnila jako partnerská země na vůbec prvním Globálním summitu investorů MOMENTUM JHARKHAND, který se konal ve dnech 16. a 17. února 2017 v Ránčí, hlavním městě indického státu Džárkhand. Velvyslanec ČR Milan Hovorka ve svém projevu pogratuloval Džárkhandu za veškeré úsilí, kterou dává do budování silného hospodářského růstu. Připomněl také dlouhodobé partnerství, které Česká republika s Džárkhandem má. "Právě zde v Ránčí před 60 lety Češi a Indové společně položili základy indického těžkého strojírenství", uvedl ambasador s tím, že "partnerství České republiky znovu pomáhá budovat prosperující stát". Českou delegaci na summitu vedl státní tajemník Ministerstva průmyslu a obchodu Robert Szurman a v delegaci byly zastoupeny významné české firmy. 

Velvyslanectví Rakouska v Dillí v pátek 17. února 2017 uspořádalo vzpomínkovou akci na Waltera Langhammera nazvanou "Muž, který přinesl Kokoschku do Indie". Oskar Kokoschka patří mezi nejlepší světové malíře 20. století. Je známý svými intenzivními expresionistickými portréty a krajinomalbami. Mnohá svá hodnotná díla vytvořil poté, co se v roce 1934 přestěhoval z Vídně do Prahy, získal československé občanství a poznal zde take svou druhou ženu Oldřišku Palkovskou. Walter Langhammer byl Kokoschkův současník, který se přestěhoval do Indie, kde propagoval moderní umění, včetně Kokoschkova díla. 

Milan Hovorka, velvyslanec České republiky v Nepálu se sídlem v Dillí, se zúčastnil Infrastrukturálního summitu Nepál 2017 pořádaného Konfederací nepálských průmyslů v Káthmándú ve dnech 19. a 20. února 2017. V jednom z diskusních panelů se podělil o zkušenosti své země při budování partnerství mezi veřejným a soukromým sektorem v procesu výstavby efektivních, k životnímu prostředí šetrných a inteligentních dopravních, energetických, vodohospodářských a telekomunikačních systémů.

Česká republika měla svůj stánek na mezinárodním charitativním bazaru v Dillí, který 26. února 2018 v hotelu Ashok uspořádal ženský spolek DCWA (Delhi Commonwealth Women' Association). Pracovníci velvyslanectví ve spolupráci s českými firmami připravili na prodej různé výrobky a nabízeli i tradiční speciality jako český perník, jablečný štrůdl, makové a tvarohové koláče, vepřové a kuřecí párky, pivo a značkové šperky (Preciosa). 

Při příležitosti indického národního dne vědy se ve dnech 27. a 28. února 2017 v prostorách Univerzity Svámího Vivékánandy v Sagaru v indickém svazovém státě Madhjapradéš konala 5. mezinárodní konference o globálních inovacích v oblasti vědy, zemědělství, strojírenství a technologií. Univerzita pozvala speciálního hosta z České republiky, Pavla Floriše, vynálezce revolučního větrem poháněného čerpadla, které dokáže čerpat vodu bez elektřiny. Pavel Floriš za něj v roce 2015 získal cenu za 1. místo v mezinárodní soutěži E.ON Energy Globe Award ČR. 

Český velvyslanec Milan Hovorka dne 27. února 2017 otevřel každoročně se opakující festival „Little Europe“ organizovaný Katedrou slovanských a ugrofinských studií Dillíské univerzity (University of Delhi) ve spolupráci s velvyslanectvím České republiky a zastupitelskými úřady dotčených zemí Festival se konal od 27. února do 6. března 2017 v Dillí. Jako první na festivalu s tématikou „Nostalgie, vzpomínání a památka“ byl promítnut český film Vratné lahve režiséra Jana Svěráka.

ZÚ Dillí uspořádal 28. února 2017 setkání se skupinou studentů a profesorů z Univerzity Pardubice. Do Indie je pozvala partnerská indická vysoká škola Rai University v Ahmedabádu. 

 

 

Březen 2017

Dne 1. března 2017 vedl náměstek ministra zahraničních věcí České republiky pro konzulární a právní záležitosti Martin Smolek  dvoustranné konzulární konzultace s indickým náměstkem ministryně zahraničních věcí Dnyaneshwar M. Mulayem. V průběhu konzultací obě strany dohodly finální znění dvoustranné dohody o osvobození od vízové povinnosti pro držitele diplomatických pasů. Zároveň diskutovaly další právní texty posilující vzájemnou spolupráci a posoudily možnosti dalšího usnadnění vízových formalit pro státní příslušníky obou zemí.

Dne 2. března 2017 navštívi indický stát Rádžasthán náměstek ministra zahraničních věcí ČR Martin Smolek v doprovodu velvyslance ČR Milana Hovorky. Vedle jednání s představiteli tohoto státu i města otevřeli v hlavním městě tohoto státu Džajpuru vízové centrum pro Českou republiku. Slavnostního otevření byl přítomen i primátor města Džajpuru Ashok Lahoty.

Dne 3. března 2017 navštívil náměstek Smolek a velvyslanec Hovorka indický stát Kérala. Ve městě Kochi (býv. Cochin)  otevřeli vízové centrum pro ČR, setkali se starostkou města Kochi Soumini Jain a vedli jednání s předsedou Obchodní a přůmyslové komory Keraly Raja Sethunathem a dalšími členy komory.

Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky, Agentura CzechTrade a Velvyslanectví České republiky v Dillí společně připravily na období od 6. do 10. března 2017 specializovanou podnikatelskou misi do Indie. Pod vedením velvyslance ČR v Indii Milana Hovorky a místopředsedy Asociace Libora Musila jednala delegace hned první den své mise v pondělí 6. března 2017 s ministrem velkých a středních průmyslů a rozvoje infrastruktury indického svazového státu Karnataka panem R. V. Dešpandem. Delegace byla přijata také na Federaci obchodně-průmyslových komor Karnataky, kde se setkala s jejím prezidentem panem M. C. Dinešem a dalšími členy federace za účelem zprostředkování přímých kontaktů mezi českými a karnatackými firmami.

První český podnikatelský inkubátor v Indii zahájil svou činnost v úterý 7. března 2017 v hlavním městě indického státu Karnátaka Bengalúru. Cílem soukromé iniciativy vedené společně Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR a indickou společnosti Pushpak Products India Private Limited za plné podpory velvyslanectví České republiky a agentury CzechTrade je vytvořit platformu pro české malé a střední podniky, jež by jim umožnila seznámit se a využít obchodní a investiční příležitosti ve státě Karnátaka. Během matchmakingové události dne 7. března 2017 v Bengaluru se uskutečnila celá řada B2B setkání mezi představiteli českých malých a středních podniků a jejich protějšky ze státu Karnátaka. 

Od 16. do 18. března 2017 se konala mise českých podnikatelů do indického státu Tamilnádú, která se zúčastnila 6. ročníku veletrhu s názvem International Engineering Sourcing Show (IESS) v Čennai, hlavním městě státu Tamllnádu. 

17. března 2017 bylo mezi indickou Radou na podporu strojírenského exportu (Engineering Export Promotion Council - EEPC) a společností BVV Veletrhy Brno podepsáno memorandum, podle kterého bude Indie partnerskou zemí na 59. ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně od 9 října do 13 října 2017.

Dne 25. března 2017 bylo otevřeno v pořadí dvanácté vízové centrum pro Českou republiku v Indii, a to ve městě Pune, které je po Mumbai druhým největším městem státu Maharashtra. 

Česká ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová se ve dnech 27.  a 28. března 2017 zúčastnila v Mumbai 6. globálního ekonomického summitu věnovaného tématu posílení role žen se zvláštním zaměřením na podnikání, inovace a budování kapacit. Ve svém vystoupení během slavnostního zahájení summitu se ministryně podělila o zkušenosti České republiky z posilování postavení žen ve společnosti.

Český velvyslanec Milan Hovorka jednal dne 29. března 2017 s ministrem železnic Indie Suresh Prabhuem o spolupráci mezi oběma zeměmi v železničním sektoru.

Dne 30. března 2017  navštívil velvyslanec Milan Hovorka a jeho manželka Jarmila Dillískou univerzitu, kde se zúčastnili interaktivního setkání se členy mezinárodního ženského klubu "International Women's Club"

 

Duben 2017

Ve dnech 1. - 5. dubna 2017 se v Bangladéši uskutečnilo 136. shromáždění Meziparlamentní unie. Zúčastnilo se jej i několik členů Parlamentu ČR spolu s velvyslancem Milanem Hovorkou. Během svého pobytu v Dháce velvyslanec jednal s bangladéšským ministrem obchodu Tofael Ahmedem, náměstkem Ministerstva obrany Akhter Hussain Bhuiyayou a předsedou Národní daňové správy (National Board of Revenue) Md Nojibur Rahmanem. Česká parlamentní delegace byla ve středu 5. dubna 2017 přijata i předsedkyní vlády Bangladéše Šejch Hasína Vádžidovou. Během setkání obě strany vyjádřily zájem o rozvoj dvoustranných vztahů v řadě oblastí, včetně obchodu, investic, kultury, školství a mezilidských kontaktů.

Dne 5. dubna 2017 vyšly v Indii další nové dvě knihy českých povídek v hindštině s názvem "Čeští králové " a "Noc a mlha", a to v nakladatelství Saar Sansaar, jež vede prof. Amrit Mehta. Dr. Dagmar Marková, profesorka indologie, v těchto knihách vypráví historky o českých králích sv. Václavovi a o císařích Karlu IV. a Rudolfovi II. K tomu byla přidána jedna povídka Arnošta Lustiga. 

Ve čtvrtek 6. dubna 2017 se na velvyslanectví ČR v Dillí uskutečnilo kulturní pásmo "Zpíváme si s Masarykem", během kterého český dramaturg a skladatel Daniel Dobiáš představil hudební příběh o setkání dvou významných osobností Rabíndranátha Thákura a Tomáše Garrigue Masaryka, kteří byli oba nominováni na Nobelovu cenu, žili přibližně ve stejnou dobu a oba měli podobné myšlenky o nezávislosti své země, které se nakonec uskutečnily. Pana Dobiáše doprovázel pěvecký soubor SBOREČEK ze Základní umělecké školy v Lounech pod vedením sbormistryně Evy Kleinové a ředitelky školy Jindřišky Riedlové.