česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náprstkovo muzeum se připravuje zahájení výstavy bhútánských šperků a textilií

Národní muzeum – Náprstkovo muzeum zahájilo na začátku března přípravy na konání výstavy bhútánských šperků, korunovačních klenotů a tradičních textilií, které byly zapůjčeny Royal Textile Academy of Bhutan v Timphu. Zahájení výstavy Bhútán – Země blízko nebe je plánováno na duben 2015 a výstava bude doplněna fotografiemi Michala a Zdeňka Thomy, Yeshey Dorji/ho a Alexeja Litvina a Královské textilní akademie Bhútánu. Dne 5. března uspořádalo Náprstkovo muzeum tiskovou konferenci k výstavě a živý vstup z vybalování artefaktů odvysílala také ČT1.
 

Náprstkovo muzeum v Praze poprvé ve své historii představí svým návštěvníkům Bhútán, nádhernou zemi bohatou na historii a přírodních krásy. Výstava předkládá českým divákům umění a řemeslo pro Bhútán snad nejtypičtější, a to tkalcovství.

Tkalcovství bylo vždy v Bhútánu doménou žen, a to i žen z aristokratických rodin a v této tradici v současnosti pokračují členky královské rodiny. Její výsost Ashi Sangay Choden Wangchuck, královna-matka, je patronkou Bhútánského textilního muzea a Královské textilní akademie, z jejíchž sbírek je výstava v Náprstkově muzeu připravena.

Tkalcovství je jedním ze třinácti tradičních umění a řemesel a v Bhútánu je velmi ceněno. Textil měl vždy zvláštní postavení. Symbolizoval bohatství rodiny a společenské postavení a ve složité bhútánské etiketě stále hraje důležitou roli darování oděvu. Bhútánské textilie vynikají nádhernými vzory, které vznikají složitou technikou tkaní. Používá se vlna, bavlna a hedvábí. Složité vzory a techniky vycházejí nejen z tradičních a ověřených postupů, ale vyjadřují též individualitu a kreativitu tkadlen.

Kromě textilu měly vždy v bhútánské společnosti zvláštní postavení šperky, které stejně jako textil představovaly bohatství rodiny. Součástí připravované výstavy je i tzv. Havraní koruna. Havran zosobňuje panovníkovu moc a objevuje se na jeho čapce, takzvané „Havraní koruně“. Její první podobu navrhl hlavní lama kláštera v Lhalungu a původní koruna byla spíše válečnou helmicí s figurou havrana ušitou z látky na špici.

Živý vstup z vybalování předmětů k výstavě rovněž 5. března odvysílalo Studio 6 na ČT1:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096902795-studio-6/215411010100305/video/

Galerie


Výstava BT textilie a šperky - vybalování