česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vzpomínková akce k 700. výročí narození Karla IV.

Kdy: 04.04.2016, Kde: Velvyslanectví ČR v Dillí

Dne 4. dubna 2016 se na velvyslanectví ČR v Dillí uskutečnila prezentace českého pivovarnictví. Celá akce nesla název „Bohemian King Party“ a připomněla zároveň 700. výročí narození krále Karla IV. Během akce bylo slavnostně uvedeno na indický trh nové pivo „Bohemian King“. Význam události umocňuje skutečnost, že se jedná vůbec o první, v Indii českým sládkem vařené pivo. Česká ambasáda , která k uvedení na trh poskytla své prostory a zároveň kontakty, tímto krokem navazuje na předchozí pokusy o podnícení většího zájmu českých pivovarníků o jeden z nejrychleji rostoucích pivních trhů na světě.
 

K*700

Akce sestávala ze dvou částí: tiskové konference a následného společenského podniku. Na tiskovou konferenci byli pozváni novináři ze společenských i specializovaných médií.

Primárním účelem akce bylo upozornit na Českou republiku a její více než tisíciletou tradici vaření piva v českých zemích a podpořit rozvoj česko-indických vztahů prostřednictvím sdílení pivní kultury, jakkoli specifické, nicméně českým národem velmi respektované a indickými partnery takto vnímané.

Dalším cílem bylo podpořit konkrétní projekt spolupráce českých a indických podnikatelských struktur poskytnutím patronace a tím také podnítit větší zájem o české pivo na 1,3 miliardovém indickém trhu.

S ohledem na časování byla akce zasazena do kontextu oslav 700. výročí narození krále Karla IV. a bylo tudíž příležitostí k prezentaci nejen historie České republiky, avšak také její součástí připomenutím, že řada z historických památek, tolik navštěvovaných indickými turisty pochází právě z dob vládnutí Karla IV.

Karel IV

Během prezentace při hojně navštívené tiskové konferenci zaznělo, že se podařilo realizovat projekt české firmy AJ TRADE s.r.o. z Nového Boru, která rok a půl hledala vhodného českého dodavatele příslušné pivovarnické technologie. Tímto dodavatelem se nakonec stala evropská společnost RONELI SE sídlící v Praze, která oslovila některé zkušené indické odborníky a také obnovený Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha v Praze.

Výsledkem bylo, že v Indii byla zaregistrována nová společnost Bohemia Beer Pvt. Ltd., která v indickém svazovém státě Pandžáb získala licenci na výrobu piva. Zástupci společnosti vytipovali jako nejvhodnější místo pro zahájení výroby piva stávající pivovar  Adie Broswon ve městě Batala, kde jsou již tvořeny základní podmínky pro výrobu piva.

Firma Bohemia Beer Pvt. Ltd. pod vedením jejího zakladatele a zároveň výkonného ředitele Rakeše Dhawana připravila veškeré náležitosti potřebné k zahájení výroby. Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha vyslal do pivovaru v Batale svého sládka Michala Černého, který navařil první várku piva, a to silné pivo typu ležák s cca 8 procenty alkoholu. Firma následně získala licenci na prodej tohoto piva v indickém svazovém území Dillí a bude žádat o licence také v okolních indických svazových státech Haryana, Pandžáb, Rádžastán, Himačalpradéš, Madhjapradéš, a pokud vše půjde, dobře také v Uttarpradéši a Západním Bengálsku. Po této počáteční fázi začne společnost Bohemia Beer Pvt. Ltd. pod stejným názvem BOHEMIAN BEER vyrábět také lehčí typ piva s cca 3 - 4 procenty alkoholu.


Na hojně navštívené tiskové konferenci, kterou provázel ZVZÚ Roman Masařík, vystoupil v úvodu VZÚ Milan Hovorka, který ozřejmil souvislosti akce, připomněl historii pivovarnictví v České republice a význam piva v české společnosti. Vyjádřil ocenění českým a indickým podnikatelům za jejich počin, který pozitivně zviditelňuje Českou republiku v Indii, a vyjádřil naději, že jejich příklad bude inspirovat další české firmy. Na indickém trhu, jakkoli složitém, je pro ně dostatek místa, a ZÚ Dillí je připraven poskytnout maximální součinnost při jeho zpracování. VZÚ prezentoval potenciál piva rovněž z jiného pohledu, když upozornil na možnost poznat a seznámit se s Českou republiky prostřednictvím piva, resp. udělat něco pro své zdraví prostřednictvím pivních lázní a prokazatelného účinku piva na lidské zdraví.

Na tiskovce dále vystoupili obchodní ředitel RONELI SE Antonín Kovařík, exportní ředitel RONELI SE Jaroslav Soukal, obchodní ředitel AJ TRADE s.r.o. Jiří Vondra a, ředitel společnosti Bohemia Beer Pvt. Ltd. Rakeš Dhawan. Přítomen byl i majitel a jednatel firmy AJ TRADE s.r.o. Jaroslav Vohnout a partner firmy Bohemia Beer Pvt. Ltd. Anil Sabharwal. Akci se zúčastnil i zástupce CzechTrade Tomáš Rousek.

Večerní společenská akce se nesla již ve znamení oslavy vypuštění prvního českého piva vyráběného v Indii. Přítomno bylo více než 200 pozvaných osob, včetně zástupců diplomatického sboru.

Večerem doprovázela indická kapela AVNI BAND, kterou střídalo hudební vystoupení v českých krojích studentů češtiny na UNIVERSITY OF DELHI pod vedením české lektorky Hany Koubkové.

Připravené občerstvení zahrnovalo českou i indickou kuchyni.

Velvyslanec Milan Hovorka ve svém vystoupení upozornil také na 700. výročí narození Karla IV., který byl prvním českým králem, jenž se 5. dubna 1355 stal císařem Svaté říše římské. Akce konaná v předvečer výročí korunovace 4. dubna 2016 podtrhla význam a celoevropský rozměr Karla IV. Na pódiu přitom vystoupil také velvyslanec Lucemburska v Indii Sam Schreiner, který neopomněl připomenout, že Karel IV. pocházel z dynastie Lucemburků - byl synem Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny.

Celá akce byla doprovázena světelnou show a plakáty Karla IV., které ZÚ Dillí poskytla Národní galerie v Praze.