česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Den ozbrojených sil České republiky

Kdy: 23.05.2019 19:00, Kde: Velvyslanectví České republiky v Dillí, Indie


Úřad přidělence obrany při Velvyslanectví České republiky v Dillí uspořádal dne 23. května 2019 recepci na oslavu Dne ozbrojených sil České republiky.

zahájení akce

 

Dne 30. června 2019 tomu bude 101 let, kdy roku 1918 přísahalo ve francouzském Darney před zástupci Československé národní rady a francouzským presidentem Raymondem Poincaré na šest tisíc příslušníků Československé brigády věrnost budoucí republice. V přímé souvislosti s tímto aktem uveřejnila francouzská vláda nótu, v níž uznala Československou národní radu jako nejvyšší orgán spravující všechny zájmy národa a jako první základ příští československé vlády. Následně i Velká Británie a Spojené státy americké uznaly československé legie jako součást dohodových vojsk a Československou národní radu jako počátek vlády budoucího samostatného československého státu. Z celkového počtu více než jednoho sta tisíce legionářů, bojujících na frontách první světové války v Rusku, ve Francii a v Itálii za vytvoření suverénního Československa, se jich do vlasti nikdy nevrátilo pět a půl tisíce.

 

shromáždění

 

Armáda Masarykovy republiky byla od samého počátku budována na tradicích československých legií. K jejich demokratickému a masarykovskému duchu se hlásili příslušníci domácího a zahraničního odboje v době druhé světové války; jejich odkaz oslovoval a mobilizoval bojovníky proti komunistickému režimu. Naše ozbrojené síly mohou být hrdy na své legionářské tradice, které jsou hodny úcty a následování. Jsou to hodnoty, které dokázaly přetrvat, aby se po roce 1989 opět staly zdrojem inspirace při budování nové, moderní armády československého a později českého státu.

 

vojenští důstojníci

 

Současná Armáda České republiky, s vysokým kreditem důvěry, kterou získala jak doma, tak v zahraničních misích, je důslednou ochránkyní odkazu zakladatelů našich ozbrojených sil i naší státnosti. Česká republika je řádným členem Severoatlantické aliance a důsledným zastáncem pevné transatlantické vazby. O naši bezpečnost je dobře postaráno a máme spolehlivé spojence.

 

velvyslanec Hovorka

 

Ve svém vystoupení velvyslanec České republiky v Indii Milan Hovorka zdůraznil historickou demokratickou tradici Armády České republiky a její přínos pro mezinárodní mírové úsilí a bezpečnost. „Armáda České republiky je silou našeho národa. Jsme vděčni všem, kdo slouží jako její příslušníci, za úsilí pro bezpečnější svět, demokracii a budování prosperity.“

Vojenský atašé generálmajor Jaromír Šebesta ve svém následném projevu mimo jiné uvedl: „Tato výjimečná důležitost události, kdy nově zformovaný historicky první Československý pluk dne 30. června 1918 ve Francouzském Darney přísahal svou věrnost českému a slovenskému národu a zatím ještě oficiálně neexistujícímu československému státu, je poselstvím propojujícím slavnou historii našich ozbrojených sil s jejich přítomností a budoucností.“

 

přidělenec obrany a velvyslanec