česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Velvyslanectví ČR v Dillí
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Do Dillí zavítal aviatik a cestovatel kolem světa

Na své cestě kolem světa, dlouhé více než 47 000 km, zavítal český aviatik, právník a pilot Roman Kramařík také do indického Dillí. Aviatik si klade za cíl dokončit první český sólový oblet zeměkoule a projekt nazývá „Mise okřídlený lev“ i proto, že je zároveň oslavou a připomenutím 100. výročí založení Československa. Po cestě si však všímá i českých a československých stop, které ve světě zanechali naši krajané. Jelikož mnoho takovýchto otisků je možné nalézt v Indii, navštívil Roman Kramařík Nové Dillí, kde poctil svou návštěvou i Velvyslanectví České republiky.
 

Letadlo

 

 

Cestu kolem světa odstartoval Roman Kramařík na letišti Točná, odkud přeletěl přes Srbsko a Řecko do Izraele, kde našel mnoho upomínek na Československo. Let dále pokračoval přes hraniční bod SALAM (Mír -  jak arabsky, tak hebrejsky, pozn. ZÚ Dillí) do Jordánska, přes poušť do Dubaje a s poslední zastávkou v Karáčí až do Nového Dillí. Celou dobu jej nese jednomotorová Cessna 210P s ikonickou imatrikulací OK – TGM.

 

Patiala

 

V Novém Dillí absolvoval aviatik intenzivní program a navštívil i Velvyslanectví České republiky, kde byl přivítán velvyslancem Milanem Hovorkou. Následně velvyslanectví uspořádalo s aviatikem besedu určenou pro expaty, přátele České republiky i Slovenska i přátele letectví obecně jako další z jejich akcí u příležitosti jubilejních výročí. Roman Kramařík dokázal velmi poutavě promluvit o své misi i o zvláštním vztahu mezi Českou republikou a Indií. Při navštěvování českých stop pak nemohl vynechat ředitelství firmy Baťa India, zvláště proto, že cesta J. A. Bati kolem světa byla i inspirací pro jeho misi. Setkal se rovněž s novým vedením společnosti Home Credit India a uspořádal krátkou besedu pro její zaměstnance. Velkou pozornost místních médií pak přilákala jeho návštěva na vysoké škole pro letecké mechaniky a piloty v pándžábské Patiale, kde přednášel pro studenty – budoucí piloty. Českých stop v Indii pak navštívil ještě více, jako například skleněnou plastiku, kterou věnovalo Československo Památníku Indíry Ghándíové.

 

beseda

 

Další cesta R. Kramaříka vede přes Kolkatu do Thajska a dále přes Pacifik, kde ho pravděpodobně čeká nejdelší etapa jeho cesty – přelet do USA. Odsud pak už jen s drobnou zastávkou na některém z ostrovů Atlantského oceánu přeletí do Evropy, kde naposledy doplní palivo v Londýně a vydá se na poslední let zpátky do Prahy.

 

Milan Dostál, ekonomický diplomat, Velvyslanectví České republiky v Dillí