česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Czech Embassy New Delhi
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Evakuační letadla přivezla Čechy a Evropany z Indie, Srí Lanky a Nepálu

Ministerstvo zahraničních věcí ČR pokračuje i v dubnu s repatriacemi českých a evropských občanů. Během prvního dubnového víkendu přiletělo do ČR 34 Čechů z indického Dillí, které na své palubě přepravily polské aerolinky LOT. Ve Varšavě si české občany převzal armádní speciál, který je dopravil do Prahy. Druhé letadlo pomohlo domů 40 Čechům ze Srí Lanky a 25 z Nepálu. Na svou palubu vzalo i více než sedm desítek dalších občanů EU.

Delhi Airport

 

„Jde o rozlehlý region a jsem velmi rád, že i přesto se nám podařilo uskutečnit rozsáhlou evakuační akci, při které jsme pomohli jak našim občanům, tak občanům ostatních evropských států,“ uvedl šéf české diplomacie Tomáš Petříček. Česká ambasáda v Dillí svezla přes 30 českých turistů z různých částí severní Indie, včetně Rišikeše, Agry, Čandigarhu, Mathury a Vrindavánu. Ti následně odletěli z Dillí letem polských aerolinií LOT do Varšavy, odkud byl zajištěn český armádní speciál, který tuto skupinu přepravil do Prahy.

Dalších 40 občanů ČR a jejich rodinných příslušníků bylo repatriováno ze Srí Lanky zvláštním letem zajištěným MZV ČR, který se na cestě do Prahy zastavil v Nepálu, kde přibral dalších 102 pasažérů, z toho 25 občanů ČR a jednu občanku Běloruska s právem pobytu v ČR, dále 19 Rakušanů, 15 Poláků, 10 Belgičanů, 9 Maďarů, 8 Švýcarů, 6 Slováků, 4 Dány, 2 Němce, 2 Litevce a po jednom občanovi Lucemburska, Srí Lanky (s trvalým pobytem v ČR) a Kanady. Nepál je již více než týden zcela odříznut od okolního světa a nelétají tam žádné komerční lety.
 

Kathmandu Airport


Celkem byly z regionu hromadnými repatriačními lety odvezeny více než dvě stovky Čechů a jejich rodinných příslušníků nebo cizinců s právem pobytu v ČR: ze Srí Lanky 40, z Indie 143 (Mumbai 79, Dillí 34, Goa 30) a z Nepálu 26. Zároveň bylo v rámci solidarity odvezeno do Prahy z Indie 59 a z Nepálu 76 občanů a rezidentů EU.

Velvyslanectví v Dillí nadále pomáhá občanům ČR, kteří ještě v zemí uvízli, hledat vhodné individuální repatriační lety jiných zemí, a to zejména ve spolupráci s Rakouskem a Německem.