česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ©Velvyslanectví České republiky v Dillí
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podpora spolupráce výzkumných center v oblasti klimatické změny

Kdy: 27.11.2018

Program jednodenní návštěvy ředitele Ústavu výzkumu globální změny Prof. RNDr. Ing. Michal V. Marka, DrSc., dr. h. c. v Dillí 27. listopadu 2018 prokázal, že zástupci české vědeckotechnické infrastruktury vnímají výzkumný potenciál nejrychleji rostoucí velké ekonomiky světa se zájmem. Během pracovní cesty do severoindického města Dehradun se prof. Marek v Dillí zúčastnil dvou schůzek – s vedením Národní fyzikální laboratoře, která se zabývá zejména metodami a způsoby měření, a to využitelných i v environmentálních studiích či při výzkumu globálního oteplování. Další schůzku podnikl CzechGlobe na renomované nevládní agentuře Institut energetických a surovinových zdrojů (TERI - The Energy and Resource Insitute).
 

Ústav výzkumu globální změny (CzechGlobe) spadá pod Akademii věd ČR a je veřejnou výzkumnou institucí zabývající se globální změnou s dopadem na atmosféru, biosféru i lidskou společnost. Pracoviště se sídlem v Brně již dříve podnítilo spolupráci s Ústavem dálkového průzkumu a nyní vedení CzechGlobe podniklo další cestu do Indie s cílem navázat kontakty s indickými protějšky a zviditelnit činnost této prestižní české organizace.

S podporou v místě ze strany Velvyslanectví České republiky v Dillí byly uskutečněny zajímavé schůzky s Národní fyzikální laboratoří a s TERI – Institutem energetických a surovinových zdrojů, který v Indii patří mezi nejdynamičtější a nejprogresivnější organizace tohoto druhu. CzechGlobe tak odlétal za dalším programem se zjištěním, že indické výzkumné instituce mají mnoho co nabídnout a zároveň stojí o spolupráci s jejich českými protějšky.  

 

Milan Dostál, ekonomický diplomat, Velvyslanectví České republiky v Dillí