česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Český film "Vratné lahve" na filmovém festivalu EU v Pune

Kdy: 12.06.2017, Kde: Pune, Národní filmový archiv Indie

Na žádném filmovém festivalu Evropské unie pořádaném v Indii v posledních letech nechyběl český film. V roce 2017 vybralo velvyslanectví České republiky v Dillí pro indické publikum film režiséra Jana Svěráka "Vratné lahve", jehož scénář napsal a hlavní roli ztvárnil jeho otec Zdeněk Svěrák. Film bude uveden i ve třímilionovém indickém městě Pune, a to v pondělí 12. června 2017 od 15.00 hodin.

Film "Vratné lahve" popisuje, jak se bývalý učitel Josef Tkaloun rozhodl definitivně opustit žáky, ale rozhodně se nehodlá smířit s pozicí důchodce, trávícího čas na lavičce v parku. Je plný energie, nápadů i chlapských tužeb a nemíní zestárnout v nečinnosti. Navzdory nesouhlasu manželky Elišky, která se sarkastickým nadhledem komentuje všechny jeho aktivity, přijímá brigádnické místo ve výkupu lahví menšího supermarketu. Malý prostor, kde se potkávají lahve s lahvemi a lidé s lidmi, je svébytným mikrosvětem, plným tragikomických osudů. Tkaloun dokáže být nejen jejich pozorovatelem, i když v jeho režii dostávají situace občas poněkud groteskní obrysy.

 

d


Film získal řadu ocenění v České republice i v zahraničí. V České republice v roce 2008 získal nominaci na Českého lva v 10 kategoriích, z toho ve třech vyhrál, a to divácky nejúspěšnější film, nejlepší režie a nejlepší scénář. Na filmovém festivalu v Karlových Varech i na filmových festivalech v Německu (Cottbus, Hamburk) v roce 2007 získal cenu publika, o rok později na mezinárodním filmovém festivalu Festroia v Portugalsku vyhrál Zlatého delfína. Ve stejném roce byl nominován na nejlepší zahraniční film na Slovensku. V roce 2009 byl v Polsku nominován na cenu Nejlepší evropský film. Za bravurní zvládnutí hlavní role ve filmu získal Zdeněk Svěrák na festivalu v Estonsku cenu poroty Nejlepší herec. Film "Vratné lahve" se stal nejvýdělečným českým filmem od roku 1992. Jeho režisérovi Janu Svěrákovi tak plně náleží Křišťálový glóbus, který mu byl za film udělen na mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech.

 

Více informací o Filmovém festivalu Evropské unie v Indii najdete zde:

https://eeas.europa.eu/delegations/india/26499/european-union-film-festival-india-euff2017_en

Rozpis filmů promítaných v Pune je zde: 

https://eeas.europa.eu/sites/eeas/files/pune-euff2017-screening_card-final.pdf