česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Czech Embassy in New Delhi
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vystoupení avantgardní umělkyně Ivy Bittové v Indii

Ve dnech 24. 7. 2018 a 5. 8. 2018 se uskutečnily z iniciativy Velvyslanectví České republiky v Dillí dva koncerty české avantgardní houslistky, zpěvačky a hudební skladatelky Ivy Bittové. První koncert byl uspořádán ve spolupráci se slovenským velvyslanectví v Dillí a byl věnován 50. výročí Pražského jara. Druhý koncert byl již plně v režii českého velvyslanectví.
 

Koncert dne 24. července 2018 se konal jako součást série akcí, které pořádají společně diplomatické mise České republiky a Slovenské republiky v Dillí k připomenutí významných osmičkových výročí. Jednalo se v pořadí již o třetí akci v tomto roce s tím, že minimálně další dvě (včetně společné recepce k oslavám 100. výročí založení Československa) se ještě uskuteční.

Koncert 4

 

Jakkoli  velvyslanectví organizuje menší kulturní akce ve svých prostorách, tentokrát, a to i s ohledem na politickou, společenskou a duchovní dimenzi výročí Pražského jara, se rozhodl uskutečnit koncert ve spolupráci s Národním spirituálním shromáždění bahajů v Indii (National Spiritual Assembly of the Bahá´ís of India) v Bahá‘í Auditorium (The House of Worship InformationCentre) v bezprostřední blízkosti majestátního Lotosového chrámu. Na koncert byli pozváni čeští a slovenští krajané, představitelé indického kulturního a politického života, zástupci diplomatického sboru, znalci hudby a zástupci indických médií.

Koncert 3

 

Přestože hudba Ivy Bittové vyžaduje náročného posluchače, setkal se její koncert se značným ohlasem mezi posluchači, což potvrzuje účast tří stovek. Hravost a rytmus skladeb zahraných na tomto koncertě byl blízký tradiční rádžasthánské hudbě a dalším indickým směrům a vyvolal mezi indickými posluchači spontánní odezvu.

 

Dne 5. srpna 2018 večer vystoupila Iva Bittová v dillíském jazzovém klubu The Piano Man. Na koncertu přednesla hodinové hudební pásmo. Také zde se setkala s pozitivní reakcí jak indického, tak zahraničního publika, se kterým po koncertu živě diskutovala.

Koncert 2