česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

25. výročí vzniku České republiky

Kdy: 11.01.2018, Kde: Dillí

Ve čtvrtek 11. ledna 2018 se na hlavním výstavišti v Dillí uskutečnila vzpomínková akce věnovaná 25. výročí vzniku České republiky a Slovenské republiky.

Akce se uskutečnila v rámci 26. ročníku Světového knižního veletrhu pořádaného indickou státní institucí pro podporu literatury Národním knižním trustem (NBT = National Book Trust).

 

25. výročí ČR a SR v Indii

 

Pořadateli akce bylo velvyslanectví České republiky a velvyslanectví Slovenské republiky v Dillí a zúčastnili se jej i zástupci významných českých firem.

 

25. výročí ČR a SR v Indii

 

Hlavním hostem na akci byl významný indický filozof a předseda NBT pan Baldeo Bhai Sharma, který v minulosti vydával různé noviny a časopisy.

 

25. výročí ČR a SR v Indii

 

Na stánku Evropské unie v mezinárodním pavilónu č. 7 se nejprve uskutečnil flash mob (upoutávka) v podobě zahrané Evropské hymny, jejíž melodie  byla převzata z 9. symfonie Ludvíka van Beethovena složené na slova básně Friedricha Schillera "Óda na radost". Tato skladba byla vybrána proto,  že vyjadřuje evropské ideály svobody, míru a solidarity.

 

25. výročí ČR a SR v Indii

 

Krátké uvítání poté učinil dirigent indického původu žijící v České republice pan Debashish Chaudhuri, který ten den přicestoval do Indie z České republiky spolu s dalšími 59 členy zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů. Mnozí z nich si vzpomínkovou akci v Dillí nenechali ujít.


 

25. výročí ČR a SR v Indii

 

Hlavní část vzpomínkové akce pak začala ve zvláštním pro tento účel upraveném sále, a to státními hymnami Indické republiky, České republiky a Slovenské republiky, které zahrál žesťový sextet sestávající z následujících hudebníků: 

Pavel Skopal - 1. trubka

Zdeněk Macek - 2. trubka

Milan Kubát - francouzský lesní roh

Vít Pospíšil - 1. trombón

Pavel Nevařil - 2. trombón

Miloslav Žvaček - tuba

 

25. výročí ČR a SR v Indii

 

Následovaly slavnostní projevy velvyslanců České republiky, Slovenské republiky a Evropské unie.

 

25. výročí ČR a SR v Indii

 

Velvyslanec České republiky Milan Hovorka ve svém vystoupení zdůraznil důležitost, jakou Česká republika i Slovenská republika přikládají vzájemným vztahům s Indií a neopomněl zopakovat jedinečnost vztahů mezi Čechy a Slováky a skutečnost, že tyto vztahy nikdy nebyly tak excelentní jako právě dnes. Také připomněl, že knihy a hudba jsou jako jídlo a pití, jedno nemůže být bez druhého, a proto je velmi rád, že právě na tomto Světovém knižním veletrhu bylo možné uspořádat tuto připomínkovou akci  k 25. výročí vzniku samostatných dvou států spočívající ve vystoupení vybraných devíti členů zlínské filharmonie. 

 

25. výročí ČR a SR v Indii

 

Velvyslanec Slovenské republiky v Indii pan Žigmund Bertók v úvodu svého vystoupení vyjádřil, že vše, co chtěl říci, již bylo řečeno. Proto krátce poděkoval indickým pořadatelům veletrhu, a výslovně předsedovi NBT, Delegaci Evropské unie a jmenovitě velvyslanci EU v Indii Tomáši Kozlowskému za to, že se snaží společně prezentovat evropské literární dědictví. Poděkoval také týmu velvyslanectví České republiky v Dillí a velvyslanci Milanu Hovorkovi za zajištění hudebníků ze Zlína.

 

25. výročí ČR a SR v Indii

 

Slovo si poté vzal velvyslanec Evropské unie v Indii pan Tomasz Kozlowski, který zdůraznil jedinečnost evropského literárního a kulturního bohatství, bohaté kulturní vztahy Evropy a Indie a vyjádřil spokojenost nad vysokým počtem návštěvníků. 

 

25. výročí ČR a SR v Indii

 

Následovalo několik hudebních vystoupení žesťového sextetu, prokládaných skladbami dechového tria ve složení: 

25. výročí ČR a SR v Indii

 

Monika Žedičová - hoboj

 

25. výročí ČR a SR v Indii

 

Jiří Kundl - klarinet

 

25. výročí ČR a SR v Indii

Michal Kubáč - fagot

 

Jednotlivé skladby představoval pan Debashish Chaudhuri, slavný dirigent indického původu žijící již po mnoho let v České republice spolu se svou manželkou Janou, známou českou pianistkou.

 

25. výročí ČR a SR v Indii

 

Jako poslední skladba zazněla opět Evropská hymna.

 

25. výročí ČR a SR v Indii

 

Zástupce českého velvyslance Roman Masařík poté poděkoval všem přítomným za to, že se této vzpomínkové akce zúčastnili. Bylo unikátní slyšet během jednoho večera čtyři hymny v živém podání. Tyto hymny symbolizují partnerství dvou mocností: Indie a Evropské unie, k němuž přispívají i dva její malé členské státy: Česko a Slovensko.

 

25. výročí ČR a SR v Indii

 

Hudební vystoupení žesťového sextetu a dechového tria zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů sklidilo u publika velký úspěch. Akce tak důstojným způsobem připomněla nejen samotnou skutečnost, že obě země jsou již 25 let samostatné a že od zániku Československa již uplynulo čtvrtstoletí, ale také to, že Češi a Slováci mají vůči sobě navzájem vřelý vztah a obě mají společné to, že obě jejich země přikládají velkou důležitost rozvoji vztahů s Indií.

 

25. výročí ČR a SR v Indii

 

Zprávu o akci přinesl  veletržní deník Fair Dail a další indická média.