česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID-19: Aktuální opatření na Kypru - vyhlášen lockdown

Přehled platných mimořádných omezení v Kyperské republice, pravidla pro cestování a důležité kontakty. Cestovatelé z ČR nemohou, s platností od 18. září, vstoupit na Kypr. Lockdown bude platit od 10.01. 2021 05:00 hod do 31.01.2021 24:00 hod.
 

VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY

Na základě rozhodnutí Vlády Kyperské republiky byla s platností od 18. září přeřazena Česká republika z „Covidové“ kategorie B do kategorie C. Do země tedy nemohou vstupovat turisté, kteří v posledních 14-ti dnech pobývali v České republice, nebo v jiné zemi kategorie C. Rozdělení zemí do jednotlivých kategorií průběžně aktualizuje kyperské ministerstvo zdravotnictví (Epidemiological risk assessment of countries concerning COVID-19). Osoby, kterým je umožněno vstoupit na území Kypru ze země kategorie C (odkaz):

  • kyperští občané s trvalým pobytem v Kyperské republice a jejich rodinní příslušníci (zahraniční manželé, jejich nezletilé děti a rodiče kyperského občana);
  • osoby, které v Kyperské republice legálně dlouhodobě pobývají;
  • osoby, kterým je povolen vstup do Kyperské republiky v rámci Vídeňské úmluvy o diplomatických vztazích (1961) a konzulárních vztazích (1963);
  • osoby, bez ohledu na jejich státní příslušnost, které mají speciální povolení Kyperské republiky (cestování na výjimku - viz níže).

Pouze cestovatelé, kteří spadají do některé z výše uvedených kategorií, mohou absolvovat test na Covid-19 až po příletu na Kypr, a to na vlastní náklady (60 €), které mohou zahrnovat i případné dočasné ubytování a s tím spojený transport. Následně je nařízena povinná 14-ti denní karanténa (doma, nebo v ubytovacím zařízení), a to bez ohledu na to, zda byly výsledky testu pozitivní, či negativní. Další Covid-19 test na vlastní náklady je možné absolvovat desátý den od zahájení karantény a pokud je negativní, pak může být karanténa ukončena. Pokud desátý den karantény nebude proveden molekulární test, karanténa může být ukončena až čtrnáctý den s tím, že cestovatel je prokazatelně Covid-19 negativní v souladu s nařízením kyperského Ministerstva zdravotnictví.

Žádost o výjimku pro vstup do země (zejména v humanitárních případech):
     žádost musí být podána min. 2 dny před plánovaným letem;
     online žádost můžete podat na portálu Cyprus Flight Pass - Special Permission;
     žádosti o udělení zvláštního povolení pro vstup do země lze podávat prostřednictvím e-platformy    14 dnů před očekávaným datem cesty, udělený souhlas je platný měsíc od data vydání;
     po schválení žádosti bude žádajícímu zasláno speciální číslo spojené s číslem občanského    průkazu, nebo cestovního pasu, které pak vyplní v portálu Cyprus Flight Pass.

Podrobné informace k žádosti o výjimku ke vstupu do Kyperské republiky, vč. okruhu oprávněných žadatelů, naleznete na stránkách Cyprus Flight Pass

Telefonní linky (PDF, 66 KB) v souvislosti s Covid-19.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR  důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD. Aktuální informace k jednotlivým zemím naleznete na internetových stránkách Ministerstva zahraničních věcí a informace k návratu do ČR na portálu Ministerstva vnitra věnovaného COVID-19.

 

VSTUP NA ÚZEMÍ KYPRU

Od 18. 9. 2020 nemohou cestující z České republiky (vč. osob tranzitujících přes ČR) vstoupit na Kypr (Kyperská republika), z důvodu přeřazení České republiky do kategorie C.

Mezinárodní letiště na Kypru jsou otevřená pro pravidelné komerční linky i charterové lety. Kyperská vláda uplatňuje pravidla, která se liší pro cestující z jednotlivých zemí.

Kypr rozděluje státy podle míry rizika nákazy na tři kategorie (A, B, C) a podle ní reguluje pravidla vstupu do země. Rozdělení zemí do jednotlivých kategorií průběžně aktualizuje kyperské ministerstvo zdravotnictví.

Odlet z Kyperské republiky je umožněn.

 

Pohyb mezi jižní a severní částí Kypru

V současnosti jsou uzavřené všechny přechody mezi jižní a severní částí Kypru pro cizince, kteří nežijí trvale na Kypru. Přechod je umožněný na vybraných místech pouze ze závažných humanitárních důvodů.  V těchto případech kontaktujte, prosím, vždy velvyslanectví!

 

OPATŘENÍ

Nejdůležitější platná omezení v souvislosti se šířením koronaviru platná od 10.01. 2021 05:00 hod do 31.01.2021 24:00 hod.:

- je zakázán volný pohyb osob v době od 21:00 do 5:00 na celém území Kyperské republiky s výjimkou cest do a ze zaměstnání.

- platí povinnost nosit roušku v uzavřených prostorách (supermarkety, banky, nákupní centra, veřejná doprava) i na ulici pro všechny obyvatele nad 12 let věku

- platí úplný zákaz shromažďování na veřejných místech i v soukromých prostorách, uvnitř i venku s výjimkou fyzického cvičení např. v parku, na pláži – max. 2 osoby

- pohyb venku je povolen pouze na základě SMS zprávy, max. 2x denně z registračního sytému na čísle 8998 (z kyperských SIM) nebo na tel. +35722263030 (ze zahraničních telefonních čísel).

- jsou uzavřeny restaurace, hostince, kavárny, bary, jídelny atd. S sebou je možné si jídlo odnést do 19:00, dovážka je povolena do 21:00.

 - jsou zavřena obchodní centra, kadeřnictví, salony krásy, tetovací salony. Supermarkety a větší obchody s rozlohou nad 500 m2 jsou otevřeny pouze za dodržení podmínky 1 osoby na 10 m2

- prodejny s potravinami mohou mezi svou otevírací dobou a 9:00 obsloužit pouze osoby starší 65 let

- bohoslužby se mohou konat pouze bez věřících. Povoleny jsou jen svatby, křtiny a pohřby a to do počtu 10 osob

-  jsou zavřeny základní, střední, vyšší i vysoké školy – výuka bude probíhat distančně

- jsou zakázány návštěvy v pečovatelských domech, domovech důchodců, lékařských zařízeních pro pacienty s chronickými chorobami, domovech pro ohrožené skupiny obyvatel včetně zařízení pro lidi bez domova

- jsou zakázány organizované volnočasové aktivity pro všechny, uzavřena jsou kina, divadla i koncertní sály, kasina, jsou zakázána veškerá představení, konference i další akce včetně demonstrací, průvodů, venkovních bazarů, festivalů atd.

- jsou uzavřena dětská hřiště a posilovny

- sportovní utkání budou bez diváků, sportovní akce pro osoby mladší 18 let jsou zakázána.

 

KONTAKTY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Cyprus Flight Pass

Telefonní linka pro podezření na nákazu COVID-19 a zajištění testování: 1420

Obecné informace ke koronaviru: 1450 (non-stop) nebo 1412 (Po-Pá 8-20h)

Informace k zaměstnání a podnikání: 1433 (Po-Pá 8-20)

Kyperský vládní portál ke COVID-19 v řečtině (aktuální) a angličtině (se zpožděním).

 Spojení na Velvyslanectví ČR v Nikósii:

Telefon                         +357 22 421118
Fax                                +357 22 421059
Email                           nicosia@embassy.mzv.cz
Webové stránky         www.mzv.cz/nicosia

Určité informace o cestování v rámci zemí Evropské unie lze nalézt na stránkách Re-open EU

Všem českým občanům doporučujeme zaregistrovat se v systému DROZD, jehož prostřednictvím jsou zasílána zásadní upozornění a varování.

V urgentních případech lze volat i na krizovou linku konzulární pomoci +357 99 356 380.