česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID-19: Aktuální opatření na Kypru

Kyperská republika zavádí přísnější opatření od 29. listopadu.
SafePass a roušky i pro děti starší 6 let. Omezení vstupu do některých prostor pro neeočkované. Změny platnosti Safe Passu pro očkované.
ČR je zařazena do červené skupiny zemí.

 

1/ VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT

Cesty na Kypr za účelem turismu jsou umožněny.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR  důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD. Aktuální informace k jednotlivým zemím naleznete na internetových stránkách Ministerstva zahraničních věcí a informace k návratu do ČR na portálu Ministerstva vnitra věnovaného COVID-19.

Kategorizace zemí pro účely cestování  - země jsou v souladu s hodnotícími kritérii Evropského centra pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC)  rozděleny do skupin podle barev – zelené, oranžové, červené a šedé.

Na základě rozhodnutí Vlády Kyperské republiky je Česká republika zařazena do červené skupiny zemí.

Rozdělení zemí do jednotlivých kategorií průběžně aktualizuje kyperské ministerstvo zdravotnictví (Epidemiological risk assessment of countries concerning COVID-19).

Podmínky vstupu do Kyperské republiky  (z červené země)

Upozorňujeme, že pravidla vstupu do země se mohou lišit od pravidel leteckého dopravce pro vstup na palubu letadla. Proto prosíme před odletem vždy zkontrolujte pravidla dané letecké společnosti.

 

1/ Očkovaní cestující nebo ti, co prodělali Covid-19 v uplynulých 180 dnech - zůstává povinnost vyplnit Cyprus Flight Pass - nejdříve 48 hodin před odletem. Není nutný test ani samoizolace, zůstává možnost namátkového testu po příletu na Kypr.

 

2/ Neočkovaní cestující - Nutný PCR test do 72 hodin před odletem. Výsledek testu se vkládá do Cyprus Flight Passu. 

Po příletu na Kypr nutnost podstoupid další PCR test přímo na letišti na vlastní náklady (Larnaka 15 EUR, Paphos 19 EUR) . Výsledky do 3 hodin od odběru - není nutné setrvat na letišti.

 

3/ Děti do dovršení 12. roku  - zůstává povinnost vyplnit Cyprus Flight Pass, nemusí být testovány (ani namátkově po příletu na Kypr)

4/ Děti starší 12 let, neočkované a ty co neprodělaly covid - stejná pravidla jako neočkovaní cestující, viz. bod 2

 

Změny pravidel od 29.11. týkající se dětí 6-12 let pro přílet do Kyperské republiky budou upřesněny.

 

Dotazy k vyplňování "Cyprus Flight Pass" lze směrovat od 8:00 do 20:00 (UTC+2) na telefonní čísla z Kypru: 1474, ze zahraničí: +357 22 285 757. Písemné dotazy na https://cyprusflightpass.gov.cy/en/contact-us.

Další informace o podmínkách cest na Kypr naleznete na stránkách kyperského Ministerstva turistiky nebo kyperské Tiskové a informační kanceláře.

Telefonní linky (PDF, 66 KB) v souvislosti s Covid-19.

 

- Pohyb mezi jižní a severní částí Kypru

Od 04.06. jsou přechody mezi jižní a severní částí Kypru otevřeny.

Turisté vstupující na severní Kypr jsou hodnoceni podle toho, v jaké zemi strávili posledních 10 dnů.

Turisté z České republiky  (pro severní Kypr červená skupina zemí) mohou vstoupit  na severní s PCR testem ne starším než 72 hodin, pokud jsou plně očkováni (14 dní po poslední  dávce vakcíny), či prodělali covid-19. Pro neočkované turisty, kteří chtějí vstoupit na severní Kypr, je povinný negativní PCR test ne starší než 72 hodin před vstupem a sedmidenní karanténa, po jejím ukončení další test. Dle zkušeností mohou být někdy podmínky  pro individuální turisty odlišné od podmínek pro klienty cestovních kanceláří.

Pro vstup na území severního Kypru také může být vyžadován QR kód z portálu adapass.gov.ct.tr (do 8.11) nebo vyplnění "Cestovního dokumentu" v aplikaci "Stay Safe" (od 1.11.): http://www.guvendekalkktc.com/

Adresa s informacemi: http://saglik.gov.ct.tr/TRAVEL-RULES

Při přechodu vnitřní hranice  nemusí očkovaní lidé předkládat test. Neočkovaní kyperští rezidenti a neočkovaní turisté, kteří strávili na jižním Kypru více než 10 dní (prokazuje se Yellow slipem nebo letenkou) jsou i nadále povinni se prokázat PCR nebo rapid testem ne starším než 72 hodin.

Vzhledem k nepravidelně se měnící situaci však není zaručeno, že i při splnění výše uvedených podmínek bude turistům z jižního Kypru umožněn přechod na severní Kypr.

 

2/ DOPRAVA


Upozorňujeme, že stále může docházet k omezením v dopravě a trvají některá restriktivní opatření omezující vstup a pohyb na území jednotlivých států včetně ČR.

Podmínky návratu do ČR jsou stanoveny ochrannými opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme na webových stránkách MZV ČR.

 

V současné době létají z Prahy na Kypr nízkonákladové společnosti Wizzair a Cyprus Airways a další letecké společnosti (např. Austrian Airlines, Lufthansa, Aegean...) s přestupem.

Pohyb po Kypru je možný veřejnou dopravou - autobusy.

 

3/ OPATŘENÍ NA KYPRU

- obchody jsou otevřeny

- platí povinnost nosit roušku v uzavřených prostorách i venku na veřejných místech pro všechny obyvatele nad 12 let věku

- pro občany Kypru  a rezidenty platí povinnost na vyžádání policie se prokázat tzv. "SafePassem", který zahrnuje:

              a/ očkovací certifikát po uplynutí nejméně tří týdnů od 1. dávky očkování

              b/ certifikát prokazujícím prodělané onemocnění covid-19 v posledních 6 měsících

              c/ antigenní nebo PCR test ne starší než 72 hodin (platí pro osoby starší 12 let)

a to při návštěvě míst, kde se v jednom okamžiku pobývá více než 10 lidí včetně personálu + vnitřní i vnější prostory restaurací, kaváren, barů atd., kostely, vnitřní prostory divadel, kin, obchodní centra a mally, obchodní domy, posilovny a jiná sportovní centra, hotely a turistické ubytovny, konference, kasína

SafePass není nutný na plážích, v parcích, lineárních parcích, na přírodních stezkách

- PRO TURISTY PLATÍ POVINNOST PROKÁZAT SE CYPRUS FLIGHT PASSEM V TIŠTĚNÉ NEBO ELEKTRONICKÉ PODOBĚ. Od 02.08.2021 platí Cyprus Flight Pass prvních 7 dní pobytu. Od 7. dne po příletu (den příletu je dnem 0) musí turisté splňovat jednu z podmínek Safe Passu - očkovací certifikát, certifikátem o prodělání covidu nebo test (antigenní či PCR) ne starší než 72 hodin.

Zpřísnění opatření od 29.11.2021:

  • roušky jsou povinny nosit děti starší 6 let

  • Safe Passem se musí prokazovat i děti starší 6 let (test v jejich případě platí 7 dní)

  • Kontrola Safe Passu u osob starších 14 let bude probíhat pomocí skenování

Zpřísnění opatření od 01.12.2021:

  • Pro neočkované osoby starší 18 let bude zkrácena platnost antigenního testu na 48 hodin (PCR test bude platit i nadále 72 hodin) pro účely Safe Passu

Zpřísnění opatření od 13.12.2021:

  • Možnost provedení samotestu - tento nebude platný pro účely Safe Passu. Neočkované osoby si cenu samotestu budou hradit samy, očkovaným ho předepíše lékař.

Zpřísnění opatření od 15.12.2021:

  • Pouze občané starší 12 let, kteří mají aplikovanou alespoň jednu dávku vakcíny, budou moci vstoupit

                                                               - na uzavřené stadiony a cvičiště

                                                               - do divadel, amfiteátrů, kinosálů a zábavních podniků

                                                               - do nočních klubů, diskoték, tanečních klubů a restaurací

Zpřísnění opatření od 18.12.2021:

  • Platnost Safe Passu bude zrušena pro osoby, které neobdrží posilující dávku vakcíny před uplynutím 7 měsíců od ukončení jejich původního očkovacího schématu.

 

Platnost všech předchozích pravidel je stanovena do 31.12.2021

 

4/ ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Cyprus Flight Pass

Telefonní linka pro podezření na nákazu COVID-19 a zajištění testování: 1420

Obecné informace ke koronaviru: 1450 (non-stop) nebo 1412 (Po-Pá 8-20h)

Informace k zaměstnání a podnikání: 1433 (Po-Pá 8-20)

Kyperský vládní portál ke COVID-19 v řečtině (aktuální) a angličtině (se zpožděním).

 

5/ NÁVRAT DO ČR

Kyperská republika spadá od 08.11. dle rizikovosti do skupiny červených zemí. Odlet z Kypru do ČR je umožněn.  Podrobné informace v našem článku.

Od 01.08.2021 není na mobilních testovacích místech umožněno provést zdarma antigenní test osobám starším 16 let, které mohou být očkovány.

Seznam akreditovaných laboratoří provádějících antigenní (rapid)  test na onemocnění Covid-19 individuálním zájemcům: Rapid antigen testing units.  Antigenní testy provádějí i licencované lékárny (lékárny s přístupem do kyperského systému elektronických certifikátů - jejich seznam dosud nebyl zveřejněn). Max. cena byla stanovena na 10 €

Seznam akreditovaných laboratoří provádějících molekulární PCR test na onemocnění Covid-19 individuálním zájemcům naleznete zde: List of private labs for PCR test.

 

6/ KONTAKTY

 

 Spojení na Velvyslanectví ČR v Nikósii:

Telefon                         +357 22 421118
Fax                                +357 22 421059
Email                           nicosia@embassy.mzv.cz
Webové stránky         www.mzv.cz/nicosia

Užitečné informace o cestování v rámci zemí Evropské unie lze nalézt na stránkách Re-open EU

Všem českým občanům doporučujeme zaregistrovat se v systému DROZD, jehož prostřednictvím jsou zasílána zásadní upozornění a varování.

Ve velmi urgentních případech (ohrožení života, nebo zdraví) lze mimo pracovní dobu volat i na krizovou linku konzulární pomoci +357 99 356 380.

 

 

 

přílohy

Telefonní linky 65 KB PDF (Acrobat dokument) 7.12.2020