česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID-19: Aktuální opatření na Kypru

Přehled platných mimořádných omezení v Kyperské republice, pravidla pro cestování na Kypr a důležité kontakty – ZMĚNY OD 2.4.2021 

VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY

Kategorizace zemí pro účely cestování  - země jsou v souladu s hodnotícími kritérii Evropského centra pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC)  rozděleny do skupin podle barev – zelené, oranžové, červené a šedé.

Na základě rozhodnutí Vlády Kyperské republiky je od 1.3.2021 Česká republika zařazena do tzv. červené kategorie zemí.

Rozdělení zemí do jednotlivých kategorií průběžně aktualizuje kyperské ministerstvo zdravotnictví (Epidemiological risk assessment of countries concerning COVID-19).

Pro osoby, které cestují na území Kypru z červené kategorie zemí platí následující požadavky:

  1. absolvovat PCR test na Covid-19 (molekulární) s odběrem vzorku do 72 hodin před odletem
  2. vyplnit Cyprus Flight Pass a vložit do něj výsledky testu.
  3. absolvovat následný molekulární PCR test na Covid -19 po příletu  na Kypr na vlastní náklady (30 € na letišti v Larnace a 32 € na letišti v Paphosu). Výsledek testu bude znám do tří hodin a cestující obdrží výsledek pomocí SMS zprávy na telefon.
  4. Děti před dovršením 12 let jsou z povinnosti absolvovat testy vyjmuty

Kyperští občané a jejich přímí příbuzní (partneři/rky, děti), osoby, které v Kyperské republice legálně dlouhodobě pobývají a osoby, kterým je povolen vstup do Kyperské republiky v rámci Vídeňské úmluvy o diplomatických vztazích mohou na vlastní náklady

  1. absolvovat pouze PCR test  při příletu na Kypr,
  2. poté musí zůstat 3 dny v izolaci a 4. den podstoupit druhý PCR test a výsledky zaslat na adresu monada@mphs.moh.gov.cy.

Dotazy k vyplňování "Cyprus Flight Pass" lze směrovat od 8:00 do 20:00 (UTC+2) na telefonní čísla z Kypru: 1474, ze zahraničí: +357 22 285 757. Písemné dotazy na https://cyprusflightpass.gov.cy/en/contact-us.

Další informace o podmínkách cest na Kypr naleznete na stránkách kyperského Ministerstva turistiky nebo kyperské Tiskové a informační kanceláře.

Telefonní linky (PDF, 66 KB) v souvislosti s Covid-19.

V souladu s Usnesením Vlády ČR ze dne 22. března 2021 č. 31 o prodloužení nouzového stavu,  upozorňujeme na stále platné doporučení Ministerstva zahraničních věcí ČR cestovat do zahraničí pouze v nezbytných případech, mezi něž nepatří cestování za účelem turistiky.


Důrazně upozorňujeme, že z důvodu stále zhoršené epidemiologické situace v ČR i v zahraničí, dochází k výrazným omezením v dopravě a zavádění rozsáhlých restriktivních opatření omezující vstup a pohyb na území jednotlivých států včetně ČR.

Podmínky návratu do ČR jsou stanoveny ochrannými opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme na webových stránkách MZV ČR.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR  důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD. Aktuální informace k jednotlivým zemím naleznete na internetových stránkách Ministerstva zahraničních věcí a informace k návratu do ČR na portálu Ministerstva vnitra věnovaného COVID-19.

Odlet z Kyperské republiky je umožněn.

Pohyb mezi jižní a severní částí Kypru

V současnosti jsou uzavřené všechny přechody mezi jižní a severní částí Kypru pro cizince, kteří nežijí trvale na Kypru. Přechod je umožněný na vybraných místech pouze ze závažných humanitárních důvodů.  V těchto případech kontaktujte, prosím, vždy velvyslanectví!

 

OPATŘENÍ NA KYPRU

Nejdůležitější platná omezení v souvislosti se šířením koronaviru platná od 2. 4. 2021:

- je zakázán volný pohyb osob v době od 23:00 do 5:00 na celém území Kyperské republiky s výjimkou cest do a ze zaměstnání a naléhavých zdravotních důvodů.

- platí povinnost nosit roušku v uzavřených prostorách (supermarkety, banky, nákupní centra, veřejná doprava) i venku na veřejných místech pro všechny obyvatele nad 12 let věku

- pohyb venku je povolen pouze na základě SMS zprávy, max. 2x denně z registračního sytému na čísle 8998 (z kyperských SIM) nebo na tel. +35722263030 (ze zahraničních telefonních čísel). O víkendech je počet SMS zpráv rozšířen na 3x denně

- na veřejných místech (parky, ulice) se může scházet max. 6 osob

- jsou otevřeny pouze venkovní prostory restaurací, hostinců, kaváren, barů, jídelen atd do 22:45 hodin. U stolu může sedět max. 8 osob.

- jsou zavřena kina, divadla, otevírají se umělecké galerie

- jsou povoleny návštěvy v domácnostech do max. počtu 4 příchozích osob.

- mohou se konat bohoslužby do max. počtu 50 přítomných věřících

-pláže, parky a lesní turistické stezky jsou otevřeny pouze pro účely sportu.

 

KONTAKTY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Cyprus Flight Pass

Telefonní linka pro podezření na nákazu COVID-19 a zajištění testování: 1420

Obecné informace ke koronaviru: 1450 (non-stop) nebo 1412 (Po-Pá 8-20h)

Informace k zaměstnání a podnikání: 1433 (Po-Pá 8-20)

Kyperský vládní portál ke COVID-19 v řečtině (aktuální) a angličtině (se zpožděním).

Místa, kde je možné se nechat testovat na onemocnění Covid-19 naleznete zde.

 

 Spojení na Velvyslanectví ČR v Nikósii:

Telefon                         +357 22 421118
Fax                                +357 22 421059
Email                           nicosia@embassy.mzv.cz
Webové stránky         www.mzv.cz/nicosia

Určité informace o cestování v rámci zemí Evropské unie lze nalézt na stránkách Re-open EU

Všem českým občanům doporučujeme zaregistrovat se v systému DROZD, jehož prostřednictvím jsou zasílána zásadní upozornění a varování.

V urgentních případech lze mimo pracovní dobu volat i na krizovou linku konzulární pomoci +357 99 356 380.

 

přílohy

Telefonní linky 65 KB PDF (Acrobat dokument) 7.12.2020