česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID-19: Aktuální opatření na Kypru

Přehled platných mimořádných omezení v Kyperské republice, pravidla pro cestování a důležité kontakty

VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY

V souvislosti s ukončením platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR i nadále Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě.

Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.
Aktuální informace naleznete na internetových stránkách Ministerstva zahraničních věcí (modelové situace najdete v sekci otázky a odpovědi) a na portálu Ministerstva vnitra věnovaného COVID-19.

 

VSTUP NA ÚZEMÍ KYPRU

Mezinárodní letiště na Kypru budou znovu otevřená pro pravidelné komerční linky od 9. 6. 2020 a pro charterové lety od 20. 6. Kyperská vláda současně přijala pravidla, která se liší pro cestující z jednotlivých zemí. Pro cestovatele z České republiky (občany ČR a osoby s trvalým pobytem) platí následující podmínky pro vstup do Kyperské republiky:

1)        25. 5. – 8. 6. 2020:

Přílet na Kypr je umožněný pouze rezidentům trvale žijící na Kypru prostřednictvím repatriačních letů organizovaných Ministerstvem zahraničních věcí Kyperské republiky. Všichni zájemci o návrat zpět na Kypr v tomto období se musí zaregistrovat v online systému connect2cy  a kontaktovat velvyslanectví Kyperské republiky v Praze (tel. 281 910 536, email pragueembassy@mfa.gov.cy).
Všechny osoby budou po příletu testovány na COVID-19 a na výsledek testu musí počkat v domácí karanténě. V té musí následně 7 dní pokračovat i při potvrzení bezinfekčnosti.

2)        od 9. 6. 2020:

A)        Turisté a krátkodobí návštěvníci z ČR musí k cestě na Kypr předložit negativní test na COVID-19 absolvovaný max. 72 hodin před odletem (typ testu a seznam certifikovaných laboratoří bude teprve upřesněn). Pokud během pobytu na Kypru turisté onemocní COVID-19, oni a všichni jejich bezprostřední spolucestovatelé budou přesunuti do nařízené karantény.

B)        Občané ČR trvale žijící na Kypru můžou doložit negativní test na COVID-19 absolvovaný max. 72 hodin před odletem anebo ho absolvovat až po příletu. V takovém případě musí počkat na výsledek v domácí karanténě.

Odlet z Kyperské republiky je cizincům umožněný bez omezení. V období před 9. 6. budou k dispozici pouze mimořádné lety. Pokud si přejete v tomto období odjet ze země, zaregistrujte se v systému DROZD a kontaktujte předem linku konzulární pomoci velvyslanectví +357 99 356380. O případných mimořádných letech Vás budeme informovat. Po 9. 6. by měly začít obnovovat provoz komerční spoje z Kypru.

 

DOPRAVA

Veřejná doprava po Kypru není v souvislosti s koronavirem výrazněji omezená. Kvůli nízké vytíženosti ovšem přerušila provoz kyvadlová doprava z letiště v Larnace. Současně platí omezení pro vozy taxi, které smějí vozit pouze jednoho zákazníka.

Pohyb mezi jižní a severní částí Kypru

V současnosti jsou uzavřené všechny přechody mezi jižní a severní částí Kypru pro všechny cizince. Přechod je umožněný na vybraných místech (Ledra Palace a Agios Dometios v Nikósii, dále Pyla-Pergamos) pouze směrem ze severu na jih a to jen ve výjimečných případech, jakými jsou odjezd turistů nebo humanitární důvody. Úřady Kyperské republiky uplatňují i na tyto výjimečné případy pravidla lékařské karantény nebo vyžadují odjezd přímo na letiště. V těchto případech kontaktujte, prosím, vždy velvyslanectví!

 

OPATŘENÍ

Platná omezení v souvislosti se šířením koronaviru (v závorce doba platnosti opatření):

·        zákaz shromažďování více než 10 osob na veřejnosti i v domácnostech
·        návštěva kostelů a mešit stejně jako účast na pohřbech, svatbách a křtinách je povolena za dodržení hygienických protokolů a kapacitních limitů
·        obchody s potravinami otevřené do 10:00 pouze pro rizikové skupiny osob a osoby starší 60 let
·        uzavření mateřských škol a některých ročníků základních škol
·        uzavření vnitřních prostor restaurací, kaváren, barů, jídelen a pekáren s místy k sezení – zahrádky a take-away fungují (do 9. 6.)
·        uzavření velkých obchodních center, fitness center, sportovišť, divadel a kin pod otevřeným nebem (do 9. 6.)
·        uzavření zastřešených kin a divadel, kasin, kulturních center, dětských heren, stadionů a halových sportovišť (do 14. 7.)

 

KONTAKTY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Telefonní linka pro podezření na nákazu COVID-19 a zajištění testování: 1420

Obecné informace ke koronaviru: 1450 (non-stop) nebo 1412 (Po-Pá 8-20h)

Informace k zaměstnání a podnikání: 1433 (Po-Pá 8-20)

Kyperský vládní portál ke COVID-19 v řečtině (aktuální) a angličtině (se zpožděním).
 

Spojení na Velvyslanectví ČR v Nikósii:

Telefon                                +357 22 421118
Fax                                       +357 22 421059
Email                                   nicosia@embassy.mzv.cz
Webové stránky                www.mzv.cz/nicosia

Všem českým občanům doporučujeme zaregistrovat se v systému DROZD, jehož prostřednictvím jsou zasílána zásadní upozornění a varování.

V urgentních případech nebo mimo pracovní dobu volejte přímo linku konzulární pomoci +357 99 356 380.